Potravinami plýtvá nejvíc generace Z, odborníci z Brna chtějí její chování změnit
Česko patří v plýtvání potravinami v domácnostech mezi úspěšnější státy Evropské unie, do roku 2030 se zavázalo svůj objem potravinového odpadu snížit o polovinu. Téměř 80 procent Čechů neplýtvá vůbec nebo plýtvá pouze do pěti procent z obstaraných potravin. I přesto ročně průměrný Čech vyhodí 37,4 kilogramu jídla, na sídlištích dokonce přes 53 kilogramů, vyplývá z dřívějšího výzkumu Mendelovy univerzity. Odborníci chtějí zjistit hlavní faktory, které mají vliv na plýtvání potravinami u generace Z, odhalit jejich motivaci ke změně a naučit je, jak své chování změnit.
První rok experimentu bude věnovaný rozboru odpadu studentů na deseti kolejích v sedmi městech po Česku. "Abychom mohli hovořit o celé generaci Z, musíme zohlednit také vzdělání a věkový rozptyl v rámci celé cílové skupiny," poukázala řešitelka projektu Veronika Antošová. Pro zahrnutí mladých, kteří na kolejích nebydlí, výzkumníci využijí anonymní dotazníková a deníková šetření. "Oslovení respondenti budou vyplňovat kromě jiných výzkumných otázek také množství vyhozených potravin dle námi sledované struktury," vysvětlila Antošová. Na základě výsledků bude možné vyhodnotit, jakými potravinami mladí plýtvají nejvíce.
V druhém roce spustí výzkumníci komunikační kampaň, kterou ve třetím roce zastaví a budou zjišťovat efekt své intervence - zda je nutné mladým lidem vysvětlovat problematiku dlouhodobě, nebo je účinná i po krátkodobém působení. "Po ukončení experimentu vytvoříme komplexní metodiku, která umožní cíleně pracovat s generací Z tak, aby docházelo k úpravě vzorců chování směrem k udržitelné spotřebě a redukci plýtvání potravinami. Vznikne také komunikační materiál v podobě otevřeného interaktivního vzdělávacího zdroje," sdělila vedoucí projektu Lucie Veselá.
Přečtěte si také |
Fenomén El Niño pravděpodobně potrvá na severní polokouli do konce jaraHlavním řešitelem projektu, který financuje Technologická agentura ČR, je Provozně ekonomická fakulta. Spolupracovat bude mimo jiné s Vysokou školou ekonomickou v Praze nebo Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy. O data z výzkumu mají vzhledem k závazku snížení potravinového odpadu do roku 2030 velký zájem ministerstva zemědělství a životního prostředí. Vzniklá metodika, která bude reflektovat specifika a potřeby mladých českých spotřebitelů, se stane informačním a vzdělávacím nástrojem k prevenci pro orgány státní správy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jaroslav Řezáč
13.10.2023 08:12to je generace, která vyrostla v liberální výchově materiálního přebytku bez jakýchkoliv hodnot se z nich stali sebestřední namachrovaní bordeláři, kteří si myslí, že peníze rostou na stromech, kteří se chovají jak vepři. Jaký mají bordel v hlavě, takový odhazují kolem sebe. Lůzři
Michal Ukropec
13.10.2023 11:28 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr Eliáš
13.10.2023 12:38 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJH
13.10.2023 17:47 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
14.10.2023 07:35 Reaguje na JHDá se říci, že už něco pamatuju a ten " bordel" co o něm píšu si lze představit cokoliv, třeba hlasitou reprodukci z mobilů. Zkrátka oni nerespektují nic.
Není divné, že generace "Z" jak se nazývá už je první generací postiženou pandemií digitalizace a závislosti na mobilech.
JH
14.10.2023 08:11 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJH
13.10.2023 18:17 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRichard Vacek
13.10.2023 16:06Břetislav Machaček
15.10.2023 12:23zaplacených lidí v IT a na manažérských pozicích. Jejich příjmy jim dovolí
plýtvat nejenom u potravin, ale i u ostatního spotřebního zboží. Rok starý
model PC, či mobilu je pro ně zastaralý a je ho nutno vyměnit. Totéž u aut
a když bydlet, tak pouze v novém bytě, či domě s nadstandardním vybavením.
Skromnost jim nic neříká a starším generacím se smějí, že jsou socky, co
berou za práci zlomek jejich příjmů, že žijí ve starých domech a jezdí
v ojetinách. Oni mají totiž jiné představy o životě a žijí s půjčkami od
výplaty k výplatě, protože se domnívají, že budou v blahobytu žít navěky.
Nebylo by na škodu zažít nějaký ten šok s nedostatkem, aby si začali
všeho víc vážit a hlavně těch, kteří na tom nejsou tak dobře, jako oni.