Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, málo je i sněhu
Na většině vodních toků v povodí Moravy jsou podle mluvčího hladiny na podprůměrných hodnotách. Průtoky v řekách se pohybují v rozmezí od 20 do 60 procent průměrných lednových hodnot. Například profilem ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou jen 43 procent lednového normálu. "Obecně platí, že toky v podzimních a zimních měsících mají nejnižší vodnost z celého roku. Současná situace je ještě umocněna nedostatkem srážek, který zaznamenáváme prakticky od září. Ani teď v průběhu zimy to zatím nevypadá dobře, zásoby vody ve sněhu jsou nízké. Sníh je přitom velmi důležitý nejen pro doplnění vody v řekách, ale i pro doplnění zásob podzemní vody," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Lépe je na tom povodí Dyje díky zásobám vody ve sněhové pokrývce na Vysočině. I zde se však průtoky pohybují okolo 50 procent lednových průměrných hodnot. V Dyji na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 50 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, stejně je na tom Jihlava v Ivančicích a Rokytná v Moravském Krumlově. Svratkou protéká ve Veverské Bítýšce 57 procent a Svitavou v Bílovicích nad Svitavou 54 procent lednového normálu.
Naopak v povodí řeky Moravy jsou nižší průtoky. Sněhová pokrývka je oproti dlouhodobému průměru v Olomouckém kraji poloviční, ve Zlínském kraji třetinová, v Jihomoravském dosahuje pouze čtvrtiny dlouhodobého průměru. Moravou v Olomouci a Kroměříži protéká 45 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Oskava v Uničově je na 27 procentech, Romže ve Stražisku na 21 procentech, Bečva v Dluhonicích na 30 procentech a například Dřevnice ve Zlíně na 27 procentech. Kyjovka, Jevíčka a Bystřička klesly na hranici sucha.
Nízké průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka ČHMÚ, a to počínaje loňským zářím, kdy dosahovaly 81 procent, až do prosince, kdy průtoky dosahovaly 68 procent obvyklého stavu. Lednové údaje zatím nejsou známy. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Karel Zvářal
28.1.2022 11:52Břetislav Machaček
29.1.2022 09:17vzduchu a není to v historii Země poprvé a ani v historii lidstva. Co
taková biblická potopa světa a její konec, když přestalo pršet? Co ta
vymření celých národů vlivem sucha a nebo chladem jako v době ledové?
Připravme se na všechny možné eventuality a vytvářejme zásoby vody
v přehradách, jak už dělají národy, které se suchem zápolí dlouho.
Diskuse a složené ruce v klíně nás před suchem a povodní nezachrání.
Bohužel je to levnější, pohodlnější a stačí to zdůvodnit "ochranou"
přírody a nahrazovat pidiúpravami, které mají v tomto rozsahu význam,
jakou má kapka vody v rybníce.