Povodí Ohře vykoupilo většinu pozemků pro stavbu vodní nádrže Kryry na Lounsku
Povodí vykoupilo od ledna 2020 celkem 251 pozemků včetně staveb a příslušenství. Výměra vykoupených pozemků je 140 hektarů. Jejich kupní cena činí skoro 313 milionů korun. Z dotačního rozpočtu na výkupy zbývá dočerpat zhruba 52 milionů korun.
Ke stavbě nyní odborníci dokončují přípravu, která zahrnuje například inženýrsko-geologický průzkum, hydrologické vrty, výstupy vedení inženýrských sítí, návrhy dopravních variant, modelování variant tvaru hráze, modely proudění podzemní vody, odtokové poměry, ale také urbanistické a architektonické studie či zhodnocení rekreačního potenciálu. "V roce 2025 budeme pokračovat s výkupem pozemků a začneme zpracovávat podklady pro EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí," uvedla mluvčí.
Město Kryry, kde žije zhruba 2350 lidí, s povodím spolupracuje. "Chtěli ještě nějaké drobné pozemky, což zastupitelstvo odsouhlasilo. Já za sebe to vítám," řekl ČTK místostarosta Josef Kolář (Za Kryry bohatší). "Ve stavbě nevidím problém, ani pozemky, kde to má být, nejsou nijak zvláštně ceněné," dodal.
S uvedením vodního díla do provozu se počítá v roce 2044. Zatopená plocha bude 120 hektarů a celkový objem deset milionů metrů krychlových. Hráz bude dlouhá 370 metrů a vysoká 22,5 metru. Náklady na projekty, průzkumy, přeložky sítí a výkupy pozemků se odhadují na 2,9 miliardy korun a náklady na stavby přivaděčů budou okolo 1,5 miliardy korun.
Pomoct by nádrž mohla při závlaze chmelnic a vylepšení vodního režimu v povodí Blšanky a zlepšení odtokových poměrů v povodí Rakovnického potoka a Kolešovického potoka ve Středočeském kraji. Sloužit bude pro rekreaci i rybářům, ale také jako protipovodňová ochrana.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Řezáč
12.11.2024 15:46Je to zajímavé řešení, než Nové Heřminovy...přivaděče, které odvedou povodňovou vlnu do oblastí, kde škodit nebude...