https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-kanade-mohly-uvolnit-trojnasobek-rocnich-emisi-zeme-odhaduje-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Kanadě mohly uvolnit trojnásobek ročních emisí země, odhaduje vláda

3.12.2023 01:46 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letošní rekordně ničivé lesní požáry v Kanadě mohly vyprodukovat objem skleníkových plynů odpovídající dvojnásobku nebo i trojnásobku ročních emisí země. Podle deníku The Globe and Mail to naznačuje předběžný odhad kanadského ministerstva pro přírodní zdroje. Vláda ale tyto emise nezahrne do svého letošního součtu, uvádí list.
 

Požáry letos ve druhé největší zemi světa sežehly na 185 000 kilometrů čtverečních půdy, což je rozloha větší než Česko a Rakousko dohromady. Také je to více než dvojnásobek součtu za nejhorší sezonu požárů, jakou Kanada až do letošního roku zaznamenala.

Předběžný odhad kanadské vlády uvádí, že požáry uvolnily do atmosféry emise odpovídající 2400 megatunám oxidu uhličitého. Za rok 2021, což je nejaktuálnější rok, pro který jsou k dispozici konečné údaje, přitom Kanada podle národní emisní zprávy vyprodukovala 670 megatun, tedy méně než třetinu uvedeného odhadu.

"Když ale Ottawa zveřejní v roce 2024 nové vydání zprávy o skleníkových plynech, tyto emise z požárů nebudou do součtu zahrnuty," píše The Globe and Mail. "Emise z lesních požárů se ve zprávě uvádí, ovšem pouze jako informativní položka, nikoli jako součást údaje, který Kanada prezentuje při hodnocení svého pokroku ve snižování emisí," pokračuje list.

Vypouštění skleníkových plynů pohání globální klimatické změny, jejichž projevem jsou podle expertů i čím dál ničivější lesní požáry v Evropě či Severní Americe. Agentura Copernicus, která mapuje klimatické procesy pod hlavičkou Evropské unie, v září uvedla, že emise uvolněné lesními požáry na severní polokouli byly letos rekordní, zejména v důsledku vývoje v Kanadě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.12.2023 05:42
a co? požáry byly tady vždycky, jen je otázkou, zda tomu někdo nepomohl... ze všeho se dělá taková katastrofa ale jak se ukazuje, jinak by neměli o čem psát. Lesy se obnoví a je to.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2023 08:32 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Lesy nemají vliv (nebo jen krátkodobé zpoždění) na bilanci sodovkáče, ač se nám mnozí snaží vsugerovat, že ano. Jedině ty uhlíky po požáru něco C zakonzervují.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.12.2023 07:48
A kolik Kanada zaplatí za ty emise, co ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist