https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-ma-oceneni-svetove-asociace-za-prinos-k-zachrane-kone-prevalskeho?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo má ocenění světové asociace za přínos k záchraně koně Převalského

13.10.2021 14:02 | PRAHA (ČTK)
Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada získala od Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) nejvyšší ocenění WAZA Conservation Award. Cenu zahrada získala za projekt Návrat divokých koní a za dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského. Pražská zoo je šestou zoologickou zahradou na světě, která toto vyznamenání získala, sdělila mluvčí pražské zoo Lucie Dosedělová.
 

Pražská zoo v rámci projektu Návrat divokých koní podle Dosedělové přepravila do původní domoviny koně Převalského, do Mongolska, 34 koní. Na devíti leteckých transportech zoo spolupracovala s Armádou ČR, organizací International Takhi Group a Evropským záchovným programem. Většina převozů směřovala na území zvané Přísně chráněná oblast Velká Gobi B, na jehož provozu se trojská zoo podílí a v posledních letech se zasazuje o jeho další rozvoj.

První transport koní zoo, která je příspěvkovou organizací hlavního města, v rámci projektu Návrat divokých koní uspořádala v roce 2011. Bylo to poprvé na světě, kdy nějaká zoo transport sama zorganizovala. Před rokem 2011 zoo v Troji ze svého chovu do původní domoviny poslala čtyři koně. Do Mongolska putovali spolu s koňmi z dalších zoo v letech 1998 a 2000.

Cílem transportů je ochrana druhu a obnova volně žijících populací v místě původního výskytu. Ještě na přelomu 19. a 20. století byla na středoasijských stepích a polopouštích stáda těchto lichokopytníků, zhruba na konci 60. let 20. století však nebyl ve volné přírodě zaznamenán ani jeden. Zpět na mongolské stepi se koně vrací postupně právě díky převozům z chovů zvířat v lidské péči.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se zatím narodilo přes 230 hříbat.

WAZA Conservation Award je oceněním pro členy Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, která sdružuje asi 400 institucí. Cena se udílí za mimořádný přínos v ochraně biodiverzity. Nominované instituce musí mít podle Dosedělové kvalitní a komplexní ochranářské programy s jasně formulovanými cíli a vynikajícími výsledky. Dosavadními držiteli WAZA Conservation Award jsou Georgia Aquarium v Atlantě (2020), Zoo Curych (2019), Taronga Zoo (2018), Monterey Bay Aquarium (2017) a Durrell Wildlife Conservation Trust (2016).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist