https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-pocatkem-cervna-prepravi-do-kazachstanu-kone-prevalskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo počátkem června přepraví do Kazachstánu koně Převalského

5.3.2024 15:31 | PRAHA (ČTK)
Koně Převalského běží krajinou přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku. Takový pohled má být již brzy realitou i ve stepi Altyn Dala ve středním Kazachstánu.
Koně Převalského běží krajinou přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku. Takový pohled má být již brzy realitou i ve stepi Altyn Dala ve středním Kazachstánu.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada počátkem června přepraví koně Převalského do Kazachstánu, transportuje tam tři hřebce a pět klisen z Prahy a Berlína. V následujících pěti letech chce do oblasti stepí Altyn Dala převézt zhruba 40 koní, řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě. Zoo Praha zároveň 23. března otevře novou expozici pro koně Převalského, jejíž stavební práce začaly loni v říjnu.
 

První transport koní Převalského z Evropy do Altyn Dala se uskuteční 3. až 4. června a spolu s pražskou zoo se na něm bude podílet česká armáda a další čtyři partneři. Čtyři koně vypraví pražská zoo jedním letadlem z vojenského letiště Praha Kbely, další čtyři vypraví z Berlína tamní zoologická zahrada. Záštitu nad projektem převzal premiér Petr Fiala (ODS).

"Oblast Altyn Dala byla vybrána mimo jiné proto, že jde o úživnou step s dostatkem vody a vhodným profilem terénu," řekl Bobek. Po příjezdu budou koně Převalského vypuštěni nejdříve do aklimatizační ohrady, kde si budou zhruba rok zvykat na místní podmínky. Konkrétní jedince pro přesun do volné přírody zahrada vybírá podle několika parametrů, jako je věk, pohlaví, ale i povaha, sdělil Bobek.

Podobný transport jako v červnu by se podle Bobka mohl konat každý rok. Koně budou nejen z pražské zoo, ale i z dalších evropských zoologických zahrad. Podobný projekt připravuje pražská zoologická zahrada pro Údolí klášterů ve východním Mongolsku, kde by minimálně 50 nových koní Převalského mělo zlepšit genetickou rozmanitost místní populace těchto zvířat.

Zároveň Zoo Praha staví v horní části zahrady v Troji novou expozici pro koně Převalského a otevřít by se podle Bobka měla 23. března letošního roku. V nové expozici Gobi mimo koní Převalského budou další menší živočichové, jako třeba písečný červ olgoj chorchoj.

Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila reintrodukci druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na ní se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat. Celkem je v evropském chovném programu asi 850 koní Převalského a dalších zhruba 300 jich je mimo tyto programy, doplnila vedoucí programu a kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

Pražská zoo získala za projekt Návrat divokých koní a za dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského nejvyšší ocenění WAZA Conservation Award od Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.3.2024 15:51
Veleúspěšná repatriace převaláků je názorným příkladem, jak člověk napravuje chyby minulosti. Pražská ZOO chová i gepardy, kteří by v Kazachstánu též našli vhodné podmínky. Sajga tatarská je velmi početná, až přemnožená, o potravu by tedy neměl nouzi a je zde minimální konkurence a hrozba predace, s jakou se potkává v Africe. Na projekt bych si hodně vsadil...
Odpovědět
JN

Jan Novák

6.3.2024 08:00 Reaguje na Karel Zvářal
Sajgu tatarskou bych díky několika významným populačním propadům v posledních pár desítkách let určitě přemnoženou nenazval. Je to druh, který pravidelně zažívá enormní vymírání populací, ze kterých se znovu namnoží, aby opět došlo k obrovskému vymření, kdy třeba během pouhých dvou týdnů v roce 2015 vyhynula polovina všech Sajg v Kazachstánu (a mimo Kazachstán jich žije pouhý zlomek). Na začátku 20. století byly téměř vyhynulé, jejich počet vzrostl, ale opět prožíval také, málo zdokumentované, nárazové velké populační propady. A od pádu Sovětského svazu do roku 2010 jejich populace také poklesla prý až 95%. Je to prostě druh co je jednou velmi početný, jindy zase ne.
Nicméně když by se k Sajgám vybudovala nějaká početnější a zdravější populace Gazely perské, tak by tam rozhodně gepardi měli větší a stabilnější potravní základnu.

Kazachstán jinak teď aktivně pracuje na projektu reintrodukce Tygrů sibiřských do okolí jezera Balchaš (místo kde se vyskytoval poslední dokumentovaný tygr v roce 1948). Projekt je teď ve stádiu budování populací Jelenů bucharských (kteří na dané lokalitě byli po víc jak 100 let vyhynulí) a jiných velkých býložravců.

https://tigers.panda.org/news_and_stories/stories/kazakhstan_inches_closer_to_reintroducing_tigers/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.3.2024 08:14 Reaguje na Jan Novák
Podobně i irbis se nově objevuje v místech, kde by ho nikdo nečekal. V kazachstánu jsou mnohem lepší podmínky pro ochranu šelem, než je tomu v zemích s rozvinutým pytláctvím.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.3.2024 08:24 Reaguje na Jan Novák
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-ohrozena-a-premnozena-antilopa-s-chobotem

O tom přemnožení se psalo celkem nedávno..., čemuž by právě průběžná selekce nemocných kusů mohla zabránit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist