https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prelouc-letos-dokonci-vycisteni-potoka-svarcava-zpusoboval-lokalni-povodne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přelouč letos dokončí vyčištění potoka Švarcava, způsoboval lokální povodně

14.5.2023 03:18 | PŘELOUČ (ČTK)
Potok Švarcava.
Potok Švarcava.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Railfort / Wikimeda Commons
Město Přelouč na Pardubicku letos dokončí vyčištění potoka Švarcava, který způsoboval lokální povodně. V příštím roce na to naváže obnova městského parku. ČTK to řekl místostarosta Ivan Moravec (Nezávislí pro Přelouč). Potok se úpravami vrací do podoby před 50 lety, kdy mělo koryto větší kapacitu.
 

Švarcava je potok, který pramení na svahu vrchu Křemen nedaleko Přelouče v lese blízko obce Mokošín. Potok prochází Přeloučí, městským parkem a pak ústí do Labe.

Potok je ve městě většinou zatrubněný. Kvůli špatnému stavu splaškové kanalizace se splašky se dostávaly do potoka. "Zbouraly se tři mostky, všechny se dělají nové, budou hotové do konce května. Ve spolupráci s námi tam VaK Pardubice modernizuje kanalizaci," řekl Moravec.

O dotaci město úspěšně žádalo v roce 2021, od Státního fondu životního prostředí má obdržet téměř 25 milionů korun. Celkové náklady budou 30,5 milionu korun. Soutěž na firmu na revitalizaci Švarcavy město loni vypsalo dvakrát, první tendr se nevydařil. Práce začaly loni, letos v srpnu budou stavební práce hotové.

V příštím roce chce město obnovit park, který je blízko centra a sousedí s fotbalovým stadionem. Revitalizace by ho měla zvětšit o 50 procent. Je potřeba vysadit novou zeleň, instalovat lavičky a další mobiliář, herní prvky pro děti a sportovní plácky nebo postavit workoutové hřiště. "Máme nějaké projektové záměry, asi se budou trochu upravovat, ale co se týká opravy komunikací, tak to je připravené," řekl Moravec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 11:43
No zvětšení o 50% není žádný povodňový rozdíl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.5.2023 17:32
oni koryto pročistí a budou čekat na zázrak.
Ono jde spíš o to, že krajina není uzpůsobená na zachytávání vodních srážek a mnoho oblastí je v kopcích, kde jen voda steče do toho prímově vypolstrovaného koryta.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 20:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já to znám. Tam kde bydlím je spočítána blesková 100 letá voda cca 10 m2/s. To je Svratka pod přehradou, když pustí pořádně vodu. Nicméně potůček co teče kolem domů je asi 0,5l/s a po dvorech je svévolně v trubkách asi fi 20 cm. Zatím to 30 let stačilo. Co by to udělalo při bleskové bouři, to bych se nechtěl dožít.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 20:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
tedy 10m3/s
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist