Přerov dostane od systému Nevajgluj ročně 420 000 korun na úklid nedopalků
Práci s úklidem nedopalků, kterou zajišťují Technické služby města Přerova a dosud ji hradilo město, bude po podpisu smlouvy platit systém Nevajgluj. "Podle sazebníku společnosti půjde o úhradu nákladů za úklid tabákových výrobků odhozených mimo odpadkové koše. Konkrétně v případě Přerova jde o částku asi 420 000 korun ročně. Dále nám společnost uhradí náklady na soustřeďování odpadu z tabákových výrobků v nádobách na směsný odpad včetně odpadkových košů, a to ve výši zhruba 25 000 korun ročně," uvedla Eva Kousalová z přerovského magistrátu. Pokud bude smlouva mezi Přerovem a společností Nevajgluj uzavřená do konce letošního roku, bude mít město nárok na úhradu už za celý letošní rok.
Podle zákona o jednorázových plastech nedopalky ohrožují životní prostředí, filtry se totiž rozkládají až 15 let a do okolí se z nich mohou uvolňovat mikroplasty. Spolupráce samospráv měst a obcí s Nevajgluj bude podle společnosti fungovat podobně jako kolektivní systémy, které zajišťují zpětný odběr s zpracování vysloužilých elektronických zařízení nebo baterií. Systém budou financovat příspěvky výrobců, kteří tabákové výrobky uvádějí na trh.
Kolektivní systémy zpětného odběru v Česku fungují například na sběr a zpracování vysloužilých elektrospotřebičů, baterií, solárních panelů, svítidel, ale i pneumatik nebo obalových materiálů. Výběrem elektronických zařízení se zabývá například ASEKOL, Ekolamp nebo Rema. ASEKOL v loňském roce podle svých stránek vybral 55 500 tun vyřazených elektrospotřebičů. Výběrem ojetých pneumatik se zabývá společnost Eltma, která provozuje 4000 odběrných míst v zemi. Obalové materiály vybírá společnost Eko-kom.
Vedle hrazení nákladů obcí na úklid, sběr a další nakládání s nedopalky je cílem projektu i vzdělávání veřejnosti. Zaměří se na omezení odhazování nedopalků v obcích. Společnost Nevajgluj uvedla, že se podle statistik ročně na světě vyrobí zhruba šest bilionů cigaret. Nedopalky se mají správně vyhazovat do směsného komunálního odpadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jiří Kvítek
29.12.2023 19:52To, co se uvádí v článku, je smluvní Sazebník úhrad obcím – platný do 31.12.2023!
Jedná se o sazbu A (velikostní skupina obcí nad 20 000 obyvatel), úhrada nákladů za úklid odpadu z tabákových výrobků, jehož se koneční uživatelé zbavují mimo místa určená k jeho odkládání, a na přepravu a zpracování odpadu, kde je sazba 10,1 Kč/obyvatel/rok.
Ale ještě tam je sazba B (velikostní skupina obcí nad 20 000 obyvatel), úhrada nákladů na soustřeďování odpadu z tabákových výrobků v rámci obecního systému OH ve společných sběrných nádobách na směsný komunální odpad, včetně speciálních sběrných nádob na odpad z tabákových výrobků, umístěných na veřejných prostranstvích, a na jeho přepravu a zpracování, kde je sazba 0,6 Kč/obyvatel/rok.
To všechno je na základě zákona č.243/2022 Sb. (o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí) ve smyslu prováděcích předpisů:
1) Vyhláška č.47/2023 Sb. (o provedení některých ustanovení zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí)
2) Vyhláška 95/2023 Sb. (kterou se mění vyhláška č.30/2021 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o obalech)
Jenom pro zajímavost: systém Nevajgluj.cz musí do třech let mít smlouvu alespoň s 90% obcí v ČR a tak byl lov zahájen na všech frontách! Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.
Inu, o peníze jde teprve až v první řadě, ne?