https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-rozsireni-polskeho-dolu-turow-protestovaly-stovky-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti rozšíření polského dolu Turów protestovaly stovky lidí

31.8.2020 03:01 | HRÁDEK N.N. (ČTK)
Nejpočetnější byla na akci skupina polských zastánců dolu a pokračování těžby na polské straně. Jejich poznávacím znamením bylo bílé tričko s obrázkem krtka v hornickém a s nápisem "Wspieram kopalnie Turów" (Podporuji Turówské doly).
Nejpočetnější byla na akci skupina polských zastánců dolu a pokračování těžby na polské straně. Jejich poznávacím znamením bylo bílé tričko s obrázkem krtka v hornickém a s nápisem "Wspieram kopalnie Turów" (Podporuji Turówské doly).
Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se v neděli sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Lidé z příhraničí společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství česko-polské hranice. Obávají se ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu. Už teď se voda z oblasti ztrácí, potoky i studně vysychají. Na akci přišly také stovky polských zastánců rozšíření dolu.
 

"Sešli jsme se, abychom poukázali na plánované rozšíření dolu, se kterým nesouhlasíme stejně jako mnoho místních lidí. Důl má velmi negativní vliv na životní prostředí, i na život lidí, především kvůli tomu, že stahuje spodní vodu z českého území," řekla ČTK Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně hnutí Greenpeace, které protesty organizovalo. I když polská strana vliv na ztrátu vody popírá, výsledky měření to podle Krejčové potvrzují. Ve Václavicích a Uhelné, které jsou dolu nejblíže, už mnohé studně zcela vyschly, Oldřichovský potok na česko-polské hranici se proměnil v suchý příkop.

Nejpočetnější byla na akci skupina polských zastánců dolu a pokračování těžby na polské straně. Jejich poznávacím znamením bylo bílé tričko s obrázkem krtka v hornickém a s nápisem "Wspieram kopalnie Turów" (Podporuji Turówské doly). Horníci, kterým dává důl práci, a jejich rodiny se troubením a hvízdáním snažili umlčet odpůrce těžby a plánovaného rozšíření dolu. "Nelíbí se nám, že Češi a Němci chtějí, abychom důl zavřeli, a přitom sami uhlí těží a elektřinu z uhlí vyrábějí. Vaše elektrárny jsou horší než ta naše," řekla ČTK jedna z přítomných žen.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Polské ministerstvo klimatu v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti PGE koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Proti rozšíření dolu vznikla petice, kterou podepsalo přes 13.000 lidí nejen z Česka. Naproti tomu v Polsku podepisují lidé petici na obranu dolu a elektrárny, pod niž se už podepsalo 30.000 odpůrců likvidace energetického komplexu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FF

Franta Fádler

31.8.2020 10:34
..."Už teď se voda z oblasti ztrácí, potoky i studně vysychají..."
Celé tyto protesty nejsou ničím jiným než politikou. Nakonec to, že za celou akcí je Greenpeace, hovoří samo za sebe.
Rozšířený důl už víceméně nezmění stávající situaci. Už dnes je jeho hloubka (v nejhlubší části) na cca 45 m n.m., tj. cca 250 m pod okolním terénem.
Realita se ztrátou vody je navíc úplně jiná. Ne důl ale změněné klima jsou za ztrátou vod. V celém regionu se mění klima. Dříve nejdeštivější oblast ČR je dnes regionem nejvíce postiženým suchem (jsou zde jedny z největších změn oproti stavu před xx lety - viz chmi.cz). Proč asi? Severozápadní proudění ze Severního moře se mění v turbulentní prodění - díky čemu asi každý ví, které se vyznačuje nerovnoměrným rozložením vlhkosti ve vzduchu, už není homogenní jako dřív. Srážky tedy padají nerovnoměrně nebo "dál". A nikdo se tímto pořádně nezabývá - neboť by se vedle likvidace ptáků ukázal další negativní vliv větrné energetiky - tentokrát přímo na klima.
Řešení je jednoduché. Proudění už nezměníme, takže vytěžit a zatopit, vytvořit jezero - jako Milada. A dělat něco skutečně pro klima. Zadržet vodu, lépe hospodařit s vodou, atd.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

31.8.2020 11:38 Reaguje na Franta Fádler
Vaše hospodské konspirační úvahy nijak neprotínají fakta ohledně dolu Turów ani klimatu... ale tak klidně pokračujte... třeba tím aspoň někoho pobavíte jako mě :)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.8.2020 16:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Doložte svá tvrzení těmi fakty, jinak jde jen o Vaše plky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.9.2020 07:36 Reaguje na Jiří Daneš
Proč mám (i spousta jiných na ekolistu) pořád dokola psát to, co je všeobecně známo a doloženo někomu kdo to nechce přijmout a pořád dokola chce nějaké důkazy?

Pokud si někdo vybral cestu ignoranství a sebeklamu, tak prosím... ale nemůže čekat, že mu bude někdo pořád dokola vysvětlovat co se ve světě děje a to zvlášť, když nejeví zájem o pravdu.... tuto hru na blbečky si pánové hrajte sami....

Takový jako pan Fédler si vybral ignoranství ne proto, že by neměl přístup k relevantním informacím, ale proto, že se mu ve lži lépe žije....

Nebo je pak druhá možnost, a to je ta, že mu za takové bláboly někdo platí, aby pomáhal některým politikům nebo podnikatelům (nebo oběma) dezinformovat veřejnost....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.9.2020 10:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nic není všeobecně známo. Všichni vědí velké kulové o tom, proč se mění klima, proč prší někde moc a někde málo, všechno jsou to pouze a jen teorie, sami vědci se mezi sebou přou, ale vy víte vše nejlépe a máte v tom jasno. Stačí uvést letošní deštivý, v podstatě normální rok- ještě před rokem se věštily katastrofické vize, a nejen čtenáři Ekolistu, nýbrž i renomovaní vědci a ejhle- všechno je jinak. Znovu opakuji- nikdo neví nic a to asi nejlépe vystihuje současný stav věcí.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.9.2020 16:27 Reaguje na pavel peregrin
Pane peregrine, přečtěte si prosím můj příspěvek o kousek níže a zkuste se prosím laskavě sám zodpovědně zařadit. <rl>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.9.2020 18:01 Reaguje na Franta Fádler
Řešení je jednoduché, neovlivnit negativně vodní prostředí, spodní vody a umožnit nerušené proudění podzemních vod tak, aby byly přítomny ve studních alespoň tak, jak byly před 20 lety. Na vzorku případů, které jsem měl příležitost v oné lokalitě vidět na vlastní oči a hodnotit je prokazatelný úbytek disponibilních vodních zdrojů pro individulální i skupinové zásobování obyvatel. Takže pane Fádlere, pokud vám sprcha teče, buďte rád, asi na ostravsku či v Liberci taková situace nehrozí vzhledem k tomu, že zdroje jsou především povrchové. A prosím, nevtírejte se do klimatologie, když jí nerozumíte. Frýdlantsko je na návětrné a tím srážkově nadprůměrné straně, nikoliv srážkovém stínu. Poklesy hladin spodních vod jsou změřeny a dokladovány. <rýpal lesní>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.9.2020 16:22
Dosavadní vývoj situace mi dává za pravdu, jak jsem v příspěvcích k těžbě obecně ( jak k dolu Turów, tak ve spojitosti s ochranou vodních zdrojů ) uvedl.
Nejnovější stav :
https://echo24.cz/a/SxFmc/neuspesni-vyjednavaci-brabec-a-petricek-polaci-budou-navzdory-cechum-v-dole-turow-tezit-dal?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=DySMT9yYbAo-202009071411&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Tento stav je bezpochyby vlivem faktické hry ovládajících lobby a účastných na podnikatelských záměrech, prorostlých do státní správy i samosprávy, a to od let 1990.
Personálně to lze prokázat.
Tito lidé nemají zájem o ochranu přírody, pouze regulují devastaci.

Dosavadní kauzy jsou jasně vedené ve prospěch vybouření veřejnosti, aby poté, ovlivněním správního rozhodování, bylo rozhodnuto tak, jak se mocní dohodli. Na tomto podílu však má vliv nikoliv jen tato vláda, ale dlouhodobé konsensy a křivení prostředí ve prospěch rozhodování dotyčných šíbrů.
Nejinak tomu bylo i v jiné politické historii, i v dobách "demokracie" která je nám dávána za vzor.

Přemýšlivým lidem to dochází, odvážní protestují, hloupí v rámci svého klidu nechápou a šíbři mají svoje jisté.
<rýpal lesní>
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.9.2020 09:33 Reaguje na rýpal lesní
Víte, ono navzdory argumentům i protestům budou v Turově těžit dál.
Polsku totiž nic jiného nezbývá. Oni si v energetice trošku moc zdřímli a tak se s tou závislostí na uhlí jen tak rychle nevypořádají. Jedinou JE rozestavěli, ale pod nátlakem
veřejnosti v revolučních dobách zastavili. Rovinatá krajina, byť
plná vodnatých řek, neskýtá ani možnosti k výstavbě vodních elektráren. Ruský plyn není z ideologického hlediska pro Polsko
alternativou a snaha dovážet plyn z USA je zoufalý pokus o velmi
drahou energii. S rychlým rozvojem polského průmyslu narůstá
spotřeba elektrické energie a to pak jde ekologie stranou. Mají
vyjednané spoustu vyjímek jak pro energetiku, tak i v hutnictví.
To, co je ve Vítkovicích nemyslitelné, to bez problémů funguje
v Katowicích. Jen si porovnejte domácí kotlíky u nás a v Polsku.
Žiji v pohraničí a u nás je takřka již vše plynofikováno. Kousek
za hranicí jsou u domů stále hromady "mulu"(polský výraz pro uhelné
kaly). U nás je jejich prodej minimálně 10 let malospotřebitelům
zakázán, ale tam se jimi topí stále. Plynofikace obcí je tam stále
v plenkách a o zateplování budov se tak s lácí paliva ani moc
nespěchá. Nedělám si tak iluze, že půjde Turov zastavit či omezit.
Spíše naopak a pokud se jim naskytne vyvážet elektřinu do Německa
či jinam, tak ji budou díky těm uhelným zdrojům i vyvážet. Nijak mě to netěší, protože Ostravsko je propojeno úzce s oblastí KatoWic a okolí, která je nejprůmyslovější částí Polska. My se tak můžeme uekologizovat a moc nám to nebude platné. No a o změnách proudění větrů hovoří už místní lidová rčení o bouřkách a deštích
přicházejících k nám od Polska. Dnes tomu už tak velmi často není
a déšť nyní přináší spíše jihozápadní proudění, pokud se nevydovádí už nad Alpami, Šumavou, Vysočinou a nebo v Moravské bráně. Tu se pak v kotli mezi Jeseníky a Beskydami zatočí a dokoná svoji pouť. Kdysi
tomu tak často nebývalo a mraky od Severního moře prolétly Polskem
a zastavily se o Jeseníky a Beskydy. Tak samo tomu bývalo v Krušných
horách, Jizerkách, Krkonoších a Orlických horách. Dnes jsou mnohé tyto oblasti nejsuššími místy v ČR. Jinak anomálie jako suché a mokré roky byla vždy v historii, ale nyní to o trochu lépe vnímáme. Pamětníci by mohli vyprávět, když v době květu obilí sněžilo
i na soutoku Odry s Olší a kolikrát našim úrodu sklidila povodeň.
Je nyní módou do všeho tahat politiku, ale ta se má dělat hlavně
pomocí voleb a ne nějakých protestů. Z nich si mocní stejně nic
nedělají, ale z volebních hlasů už ano. Nejednotnost aktivistů
nic nezmůže, pokud nevytvoří silnou stranu umožňující ovlivnit
politiku státu. Tak jsou i pro mne zbytečnou partou křiklounů.

Odpovědět
rl

rýpal lesní

14.9.2020 23:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Vím pane, vím. A právě proto se divím, proč se to při tom krásném vyjednávání podmínek v EU nevzpomenulo, proč naši úředníci a politici vyjednávali jen to o čem si mysleli, že je v jejich zájmu ( jejich peněženek ) etc ...

Ale pokusím se být ještě kostruktivnější. Proč právě ti, kteří měli jako svoji "B" stranu založenu stranu Zelených, jsa původem vládci mnohých odvětví o které jde, se nyní, až je zpraseno, tváří že mají jediní na tento stav lék. A zatím u toho byli od počátku. ( Chodí do stejných kostelů ). Jméno Ambrozek třeba.

Stran prostředí ostravska naprostý souhlas. Bylo tam stejně životu nebezpečno, jako u Mostu a Litvínova, atd, ale - ruku na srdce - ta situace není vyřešena do teď. V roce 1990 jsem prosazoval zásadní limit na PM 0.1 ( nejjemnější polétavý prach ), hádejte, kdo to tehdy poslal k ledu ? A na lagunách mi v množství také nevěřili, jediný, který se mnou byl schopen komunikovat byl nějaký Moldan, Dejmal a pak skutek utek. Nejen tam. Převýšily zájmy a prachy, schlíply se uši.
Váš pohled na polské "dostatečné podmínky" ale nesdílím. Máte-li v rodině třeba astmatika, víte proč. Jste-li držitel silných plic, gratuluji. V současnosti se rozboruje na krev pánů policistů a zkoumá se vliv současného stavu na jejich zdraví. Myslím, že dokáži odhadnout výsledek. Máte pravdu v tom, že mocní udělají jen tolik, k čemu je jejich voliči dokopou. Mají-li nechuť jsou na místě nátlakové metody. Někdy to také žel lépe zorganizovat nejde, dosti často to jiní účelově rozbíjí. Ale pak třeba někteří křičí o tom, že nějaké jiné skupiny zdržují když hájí přírodu. I to je ta politika. A pokud jste z ostravska, podívejte se, kdo založil první železárny a jak to bylo, ta politika ( a peníze ) to vždy určovaly.
Pokud jste pamětník, tak asi víte, že některé "novodobé objevné pravdy" se vyučovaly na školách již za Novotného, Husáka, Masaryka stejně, a podle zbožíznalectví z té doby by některé výrobky ze supermarketů ani neobstály. A nyní, po pár desetiletí se nově znalosti v záři světel objevují a zjevují jako nové informace.
Přemýšlet je třeba. Hlavou. A také správně a přemýšlivě konat. Ale to se v Čechách moc nenosí.
<rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist