První souhrnná studie: areál levhartů skvrnitých se smrskl o 75 %
Toto zjištění, které dokládá neradostný osud velkých kočkovitých šelem ve "světě lidí", vychází ze závěrů studie, na které spolupracovaly špičkové kapacity v oboru. Jmenovitě se na ní podíleli zástupci Londýnské zoologické společnosti, lidé z Big Cats Initiative (spadající pod Společnost National Geographic), mezinárodní vědecký tým Panthera a specialisté na šelmy z Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Cílem této oborově mnohostranné spolupráce bylo především zjištění skutečného stavu levhartů skvrnitých, včetně jejich devíti poddruhů, napříč jejich lokálními areály.
V tomto aspektu se rozhodně jednalo o unikátní studii: dosud se totiž ochranářská věda specializovala na jednotlivé poddruhy a jejich status, ale chybělo souhrnné vyhodnocení. Některé poddruhy levhartů jsou na samém pokraji záhuby, jiné jsou dosud relativně početné. To ale v „průměru“ vede k závěrům, že jejich stav není příliš vážný. Historicky se levhart vyskytoval na skutečně rozsáhlém území. Zahrnovalo na 35 milionů kilometrů čtverečních v Africe, Blízkém východě a v Asii. Že dochází k rapidnímu úbytku míst, kde se tyto velké kočkovité šelmy vyskytují, bylo pochopitelně dlouho známo. Ale to že se jejich areál (který již dávno není celistvý) zmenšil na plochu necelých 8,5 milionů kilometrů, je alarmující. Proč?
Levhart sice není v seznamech ohrožených druhů IUCN veden jako komplexně ohrožený druh (spadá do kategorie NT - near threatened, tedy téměř ohrožený), a nesdílí zatím osud jiných kriticky ohrožených kočkovitých šelem, jako například tygrů. Nicméně právě drastické zmenšení jeho původního areálu a rozsáhlá fragmentace těch stávajících dává tušit, že jeho rychlé vymizení v budoucnu by mohlo mít mnohem rychlejší průběh. Ostatně, tři levhartí poddruhy (levhart mandžuský, javánský a cejlonský) provedly svůj skok ke stavu kritického ohrožení ve velmi krátkém časovém rozmezí.
Vedoucí studie Andrew Jacobson k tomu podotýká: „Levhart je nepolapitelné a skoro neviditelné zvíře. A snad proto nebyl jeho globální populační pokles pozorován. Naše výsledky teď ukazují, že v řadě lokalit jeho stav už není dobrý, naopak je místy vážně ohrožen."
Jak totiž zjistili badatelé (mimo jiné z 1300 dosavadních studií zaměřených na porovnání stávajícího a historického areálu jednotlivých poddruhů), levhart zmizel z řady lokalit původního výskytu v severní a západní Africe, prakticky z celého Arabského poloostrova a jeho areál se výrazně zmenšil i napříč Čínou a jihovýchodní Asií. Tyto teď už historické lokality snížily svou rozlohu o 98 %. Dohromady se historický areál zmenšil o 75 %.
„Skoro až tajnůstkářská povaha leopardů, v kombinaci s několika jejich skutečně náhodnými výskyty zaznamenanými v Bombaji a Johannesburgu přispívá k zachování mylné představy, že se jim ve volné přírodě dobře vede," říká Luke Dolar, spoluautor studie. „Ve skutečnosti ale tento dojem jen vede k tomu, že jsou ještě více ohrožováni."
reklama