Radegast snížil spotřebu na 1,26 litru vody na půllitr piva Video

Uvedla, že celosvětový pivovarnický průměr se pohybuje kolem čtyř až pěti hektolitrů vody na hektolitr piva a že nejlepší tuzemské pivovary dokážou stáhnout spotřebu ke třem hektolitrům.
Například mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík řekl, že v ostravském pivovaru Ostravar je spotřeba vody na úrovni 4,6 hektolitru na hektolitr piva. "Na ní má vliv především to, že využíváme kvalitní tradiční technologií výroby varna - spilka - sklep a pivo plníme téměř výhradně do vratných obalů, čili vratných lahví a sudů. Pivo například vůbec neplníme do PET lahví," uvedl Barvík.
Pivní značka Radegast spustila začátkem června novou kampaň „Nezůstaň na suchu“, v níž se zabývá aktuální problematikou sucha. Podle Němečkové Radegast snížil spotřebu vody díky tomu, že do vodohospodářských projektů za posledních deset let investoval desítky milionů korun. Spotřebu vody za tu dobu snížil o 38 procent. Pořídil si například vzduchové kompresory nové generace pro výrobu stlačeného vzduchu s rekuperací tepla umožňující efektivnější ohřev chladicí vody, upravil sanitační procesy a zavedl nový postup při vymývání pivních sudů.
Manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák uvedl, že 2,51 hektolitru vody na výrobu hektolitru piva se bude těžko překonávat. "Meziroční snižování spotřeby vody je stále obtížnější a pomalejší proces. Minimální hranici, kam je možné se ve snižování spotřeby vody posunout, neznáme. Víme jen, že v našem pivovaru jsme této hranici již velmi blízko," uvedl.
Slezský pivovar Radegast vyrábí okolo 2,15 milionu hektolitrů piva ročně. Jde převážně o značky Radegast a Birell, ale vaří se tam také Gambrinus. Pivovar příští rok oslaví 50 let existence. Vznikl v roce 1970 a nahradil pivovar v Karviné, který se kvůli poddolování zřítil. Radegast vaří pivo z beskydské vody, slad si vyrábí ve vlastní sladovně a používá moravský chmel.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Lukas B.
7.6.2019 08:12 Reaguje naNemusíte být fanatický zastánce zálohování, ale u piva mají vratné lahve tradici a smysl.
Nevím, jestli jste se zúčastnil nějaké úklidové akce, ale pokud se podíváte do příkopy kolem cesty, uvidíte tam množství PETek nebo plechovek, ale skleněná lahev od piva bude vzácností.
Na závěr k tomu vození prázdných lahví - ty nezalohované se do pivovaru taky musejí dovést, navíc auto co rozváží pivo, by bez těch vrácených lahví stejně asi jelo zpátky prázdné.
Jan Šimůnek
8.6.2019 08:24 Reaguje naJá za sebe říkám: Za každou flašku, kterou mi soudruzi neproplatí (a okradou mě o zálohu), kus plastu do rezervace. A doufám, že se ke mě přidají i další, aby se tomu zlodějskému póvlu tahle akce nevyplatila.
Jan Škrdla
8.6.2019 14:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJen bezmozek a totální hovado vyhodí PET láhev v přírodě. Kdyby takoví nebyli nebo zůstali doma, to by bylo krásně.