https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/referendum-v-prazskych-reporyjich-je-zavazne-lide-novou-zastavbu-odmitli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Referendum v pražských Řeporyjích je závazné, lidé novou zástavbu odmítli

15.1.2023 00:56 | PRAHA (ČTK)
Referendum v pražských Řeporyjích je závazné, hlasovalo v něm přes 50 procent obyvatel. Starosta Pavel Novotný (ODS) ČTK řekl, že většina hlasovala "ano" v odpovědi na otázku, zda by městská část měla podniknout veškeré kroky proti výstavbě bytových domů v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí. Referendum si svými podpisy vymohli místní obyvatelé, kteří s projektem nesouhlasí a iniciovali i petici.
 

"Budu respektovat vůli lidu a více se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl Novotný. Už dříve k situaci sdělil, že celou kauzu považuje za součást politického boje. "Je to politická předvolební petice, co se přelila do referenda. Řeporyje, mateny návodnou otázkou, udělají chybu, ale jejich vůle je mi svatá. Jsem z toho smutný, ale nemohu porazit všechno," řekl tehdy. S investorem plánoval se na podmínkách stavby dohodnout.

Ruina bývalého Trunečova mlýna se nachází na stavební parcele v Dalejském údolí. Pozemky podle katastru nemovitostí vlastní firma Starten Prague s.r.o. Podle odpůrců by výstavba bytů narušila charakter přírodního parku. "Chceme, aby Dalejské údolí zůstalo přírodě a nám všem k odpočinku, procházkám a pohledům do zeleně, a nikoli do zdi," uvedli na svém webu.

Odpůrci nejprve proti výstavbě zorganizovali petici a následně podpisy posbírali i pro uspořádání referenda. K jeho vyhlášení bylo podle organizátorů nutné sehnat 680 podpisů, nakonec jich bylo přes 800.

Kritici výstavby nesouhlasí s argumentací radnice, že nemůže bránit stavbě na soukromých stavebních parcelách. Městská část podle nich má možnosti, jak stavbě bránit, a minimálně by neměla se zástupci investora podepsat dříve zmiňovanou smlouvu o spolupráci.

Městská část Praha - Řeporyje se nachází se na jihozápadním okraji Prahy a má asi 4700 obyvatel. Skládá se z katastrálního území Řeporyje, Zadní Kopanina a částí katastru Stodůlky a Třebonice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.1.2023 06:28
Bravo, Řeporyjští!
Odpovědět
pa

pavel

15.1.2023 10:55 Reaguje na Katka Pazderů
nechci vám kazit nadšení ale tipnul bych si že pan starosta a jeho nohsledové jistě najdou vysvětlení proč povolit výstavbu
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.1.2023 15:43 Reaguje na pavel
Aj tak možno, pro honoraci.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.1.2023 08:46 Reaguje na smějící se bestie
kdo jiný než "honorace" by měl bydlet na jedné z nejlukrativnějších lokalit široko daleko? to opravdu nebudou žádné sociální byly.
(což je nakonec v pořádku, peníze jsou nejférovější způsob soutěže o zdroje, který v civilizované mírové společnosti máme)
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.1.2023 08:46 Reaguje na Lukas B.
sociální byty...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2023 16:29
A pak si nemá někdo stěžovat, že nejsou byty a nebo že chybí obchvat Prahy.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.1.2023 17:43 Reaguje na Richard Vacek
V Praze už nemají žádné brownfieldy a podobná místa, že investoři s podporou místní radnice chtějí stavět bytové domy ve známém pražském přírodním parku?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2023 19:05 Reaguje na Majka Kletečková
Investoři by stavěli v Praze a okolí kdekoliv, protože tam je o bydlení zájem.
Místo toho mohou stavět někde v Horní Dolní, kde nikdo bydlet nechce.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.1.2023 16:59 Reaguje na Richard Vacek
To si fakt myslíš, Vacku? :D
Vlastně, to bude ono. Myslíš. Ale víš kulový. :)
Odpovědět
JM

Joska Malý

15.1.2023 23:44 Reaguje na Majka Kletečková
Ale mají, ovšem tam to není tak hezké. A musí se to bourat, možná sanovat.
Kdyz na to nekdo má... Proč ne. Za to jsem klíči nezvonil. Dalejské údolí je moc pěkný, zapadlý a divoký kout onoho PP. Sic bývalé lomy. Ale na tom místě by to byl velký zásah. Škoda divočiny. Otázkou by byl také průchod nemístních a obslužná komunikace nemá ideální kapacitu a charakter.

Deveploment v Praze je smutný příběh...
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

16.1.2023 10:26 Reaguje na Richard Vacek
Prostoru na bydlení a dopravu jsme zabrali už dost. Takové projekty, jako v Řeporyjích, nejsou opravdu potřeba a stejně by nic nevyřešili. Jak se tu po desetiletí nakládá s životním prostředím je otřesné a je to vidět na každém kroku. A je to naše životní prostředí. Jiné nemáme. Takže jsem za toto rozhodnutí velmi rád.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.1.2023 10:43 Reaguje na Šimon Špidla
Pravděpodobně nevíte, jak se za pár posledních desetiletí to životní prostředí zlepšilo. Zkuste si to dohledat.
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

16.1.2023 10:53 Reaguje na Richard Vacek
V posledních pár desetiletích se v něčem zlepšilo, v něčem se ale také podstatně zhoršilo. Zejména co se týče záborů půdy.

Místo, abychom napravovali devastaci krajiny, kterou způsobila kolektivizace, narovnávání toků atd., stavíme o sto šest liniové stavby (dálnice jsou naprosto otřesný zásah), sklady, sídliště na ležato, sjezdovky v nížinách atd.

Neříkám, že se nedějí i pozitivní změny. Ale každý den se zastaví kus krajiny. Zbytečně. Škody jsou nevratné.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.1.2023 17:00 Reaguje na Richard Vacek
Jsi lhář. Normální, bohapustý lhář a demagog. Volič Babiše, předpokládám. :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2023 08:40 Reaguje na Anyr
na odsíření uhelných elektráren devadesátkový pasák politiků opravdu žádnou zásluhu nemá. nicméně nastala. spolu se zbohatnutím a tedy obměnou vozového parku (konec olova a emisní třídy), omezením pevných paliv a zdražením vstupů do zemědělství (konec nadužívání sajrajtů) to představuje ty nejzákladnější a nejvýznamnější zlepšení posledních 30 let.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist