https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-filipiny-odstranily-cinskou-barieru-ve-sporne-casti-jihocinskeho-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Filipíny odstranily čínskou bariéru ve sporné části Jihočínského moře

25.9.2023 23:16 | Manila/Peking (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Filipíny dnes oznámily, že ve sporné části Jihočínského moře odstranily plovoucí bariéru nainstalovanou Čínou, která podle nich bránila plavbě a rybolovu. Podle agentury Reuters by tento krok mohl dále zvýšit napětí mezi Manilou a Pekingem.
 

Filipíny v neděli zveřejnily záběry, na nichž je vidět čínská pobřežní stráž, jak natahuje dlouhou bariéru tvořenou sítí a kulatými bójkami poblíž řetězce ostrůvků Scarborough Shoal, o které se Čína pře s Filipínami. Manila krok Pekingu ostře odsoudila a uvedla, že bariéra znemožňuje rybářům přístup k této mělčině, a připravuje je tak o rybolov a o živobytí.

Dnes filipínská pobřežní stráž oznámila, že zábranu z moře na příkaz prezident Ferdinanda Marcose mladšího odstranila. "Bariéra představovala nebezpečí pro plavbu a jasně porušovala mezinárodní právo. Bránila také v rybolovu a obživě filipínským rybářům," dodala filipínská stráž.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes na dotaz ohledně akce Pekingu v Jihočínském moři řekl, že jeho země přijala potřebná opatření v souladu se zákony poté, co v pátek proniklo do čínských vod plavidlo filipínského úřadu pro rybolov. Souostroví Scarborough Shoal, které Čína nazývá Chuang-jan, mluvčí označil za čínské území.

Čína si nárokuje 90 procent plochy Jihočínského moře, kde se ovšem překrývají ekonomické zájmy také Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Indonésie a Filipín. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tudy významné námořní trasy. V roce 2012 Peking obsadil řetězec útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, a donutil tak filipínské rybáře, aby vyplouvali dál a za menšími úlovky.

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

26.9.2023 14:11
Xindlové komunistický ... Filipínci dobře, ale tam ještě bude veselo:-(.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist