Rodina z Moravské Nové Vsi bude mít krov ze smrků pokácených ve školních lesích
"Dohodli jsme se, že pokud je přímo na místě možnost dříví připravit na základě potřeb jednotlivých majitelů poničených domů, je to to nejlepší řešení," uvedl ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška.
Minulý týden zasáhlo obce mezi Břeclaví a Hodonínem tornádo. O střechu přišli také Braunerovi. V posledních dnech se Aleš Brauner s rodinou prakticky nezastavil. S pomocí dobrovolníků pracují na odstranění škod.
Třicet metrů krychlových smrkového dřeva, které dnes přivezli lesníci z univerzity, pomůže hlavně Braunerovým, ale něco zbude ještě na další dům. Truhláři Víškovi zabere několik dní, než dřevo zpracuje. „Na začátku jsme rozřezali i několik poničených stromů, aby bylo jak připevnit na domy plachty. Kulatinu zpracujeme na krovy," uvedl.
Podle Braunera je celá obec v „survival módu", tedy v režimu boje o přežití, a jen zvolna se vrací do normálu. "Začala chodit pošta, opravený je rozhlas, takže máme více informací, ale ještě nefunguje elektřina a nevíme, kdy ji obnoví," uvedl.
„V prvních dnech jsme byli rádi, že jsme všichni celí. Teď už na lidech vidím únavu, ani nevím, jaký den dnes je. Někteří berou situaci těžce, jiní už nabízí pomoc ostatním, protože to hlavní mají opravené," popsal situaci na místě Brauner. Sám si s rodinou dal půldenní pauzu a vyjel z Moravské Nové Vsi pryč. A viděl obrovský kontrast zničeného městysu a "normálního" života jinde.
Situace se pomalu zlepšuje i díky dárcům materiálu, jako je Mendelova univerzita, ale také další zpracovatelé dřeva, třeba Lesy města Brna, nebo výrobci střední krytiny. Například firma KM Beta, která vyrábí střešní tašky, daruje stavební materiál v hodnotě asi dva miliony korun.
reklama