https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-po-povodnich-resi-skody-na-technice-a-uhyny-ryb-mohou-uviznout-na-brehu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři po povodních řeší škody na technice a úhyny ryb, mohou uvíznout na břehu

17.9.2024 21:50 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Rybáři po povodních řeší škody na technice a úhyny ryb. Některé totiž mohou uvíznout na břehu nebo se udusit, řekli ČTK zástupci Českého rybářského svazu. Rybáři se proto nyní budou snažit ryby navracet do svých revírů. Některé ale odplavou nebo je unese proud a rybáři tak přijdou o část chovu. Svaz na některých lokalitách, především na severu Moravy a v jižních Čechách, očekává značné škody, vyčíslí je ale až s odstupem času. Rybáři pomáhají také s čištěním výpustí nebo ochranou nadměrně zatížených hrází. Podle svazu se zapojili i dobrovolníci z místních organizací, kteří často pracují celou noc.
 
"Rybám během povodní hrozí hlad, dušení způsobené zanesením žaber, riziko zranění unášenými splaveninami, odplavení rybího plůdku či potravní základny. Je téměř jisté, že část ryb povodeň nepřežije," řekli za svaz Lukáš Mareš a Pavel Vrána.

Povodně velkého rozsahu mohou podle rybářů také poškodit technická zařízení související s provozem rybničních výpustí nebo rybích líhní. "Místy dochází k únikům obsádky chovných rybníků, sádek či pstruháren do volných vod. Vyčíslení škod bude možné až po opadnutí vody, ale už nyní je jasné, že některé lokality utrpěly značné ztráty," doplnili rybáři.

Záplavy také mohou způsobit, že ryby zůstanou po poklesu vody uvězněné na březích, zejména v nižších částech toků a na zaplavených loukách. "Rybáři budou sbírat takto uvízlé ryby a vracet je zpět do revírů, nicméně, všechny se nepodaří zachránit," tvrdí rybáři. Svaz ale situaci nevnímá jako zcela negativní, spoustu ryb se totiž díky povodním dostane do nových lokalit, které osídlí. "Povodeň vyhloubí zcela nové tůně, vyčistí koryta toků, vytvoří nová říční ramena, některá zaslepí a jiná napojí na hlavní tok," upřesnili Mareš a Vrána.

Podle rybářů se ryby dokážou na povodně sami připravit, a to díky citlivým receptorům. "Část ryb na blížící se povodeň reaguje zahájením hltavého příjmu potravy, aby mohly kompenzovat energetické ztráty plynoucí z plavání v proudech a také dočasnou nedostupnost potravy," vysvětlili rybáři. Některým druhům se v kalných vodách rozvodněných řek daří, například sumcům. "Ty (povodně) jim náhle přináší velké množství jejich oblíbené potravy. Pro sumce je tedy povodeň pozvánkou k prostřenému stolu," sdělili.

Rybáři kromě odchytu uvízlých ryb pomáhají i v průběhu povodní, čistí například přelivy a výpustní zařízení, aby se neucpala, a zabránilo se eskalaci škod. "Podílejí na stabilizaci situace v okolí rybníků, rybničních soustav a rybářských revírů, regulují množství natékající a odtékající vody, aby zabránili přetékání rybníků a úniku obsádek. Dále se snaží ochránit rybochovné objekty před vniknutím vody a poškozením zde umístěné techniky," doplnili rybáři.

Po víkendu s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je na východu ČR, povodňových stavů ale v Česku pomalu ubývá. Extrémní ohrožení již není nikde. Velká voda se většinou přesunuje z horních na střední a dolní toky, výjimkou jsou jižní Čechy. Povodně mají zatím tři oběti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 21:51
Co tě nezabije, to tě posilní. Ryby poslouží jako fast food mrchožroutům.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist