Saúdská Arábie čelí obvinění, že schválně podrývá dohodu na klimatické konferenci
Saúdskoarabský tým třeba přišel v Glasgow s návrhem, aby jednání končila každý den v 18:00 místního času, ačkoliv se rozhovory pravidelně protahují dlouho do noci. Podle zkušených vyjednavačů rozvíjí rovněž poměrně složité plány na poštvání různých skupin států proti sobě s cílem zablokovat přijetí konečné dohody, která by svět nasměrovala od fosilních paliv.
"To, co jste slyšeli, jsou falešná obvinění, podvody a lži," řekl Abdalazíz novinářům na otázku ohledně toho, zda se saúdskoarabská delegace snaží zablokovat ujednání, jež by zasáhla poptávku po ropě. Dodal, že dobře spolupracují s šéfem klimatické konference i dalšími.
Navzdory snahám o diverzifikaci své ekonomiky polovina příjmů Saúdské Arábie stále pochází z prodeje ropy. Královská rodina je díky ní bohatá a stabilní, píše AP. Asi polovina všech zaměstnanců v Saúdské Arábii pracuje ve veřejném sektoru a jejich platy jsou z velké části pokryty výnosy z ropy.
Ačkoliv se saúdskoarabští vůdci na mezinárodní scéně veřejně staví za cíle na snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, dávají zároveň najevo, že hodlají těžit ropu tak dlouho, dokud po ní bude poptávka.
Přečtěte si také |
Pět vyjednavačů, kteří zajistí úspěch či propad klimatické konference COP26Výkonná ředitelka organizace za ochranu životního prostředí Greenpeace Jennifer Morganová se proto domnívá, že ostatní světoví vůdci musí "izolovat saúdskoarabskou delegaci", pokud chtějí dosáhnout na konci dvoutýdenní konference smysluplné a ambiciózní dohody.
V podobné situaci jako Saúdská Arábie se však nachází do určité míry také další státy, jako například Rusko nebo Austrálie. Čína, která je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, také tvrdí, že nemůže přejít k bezemisní ekonomice tak rychle, jak požadují západní státy. Kritiku expertů si vysloužily i USA, jejichž prezident Joe Biden na konferenci hovořil o ambiciózních cílech, jeho vláda se však nepřipojila k mezinárodnímu závazku k odklonu od uhlí nebo snížení těžby ropy.
Někteří vysocí činitelé již nyní varují před možným neúspěchem letošní konference a vyhlížejí další setkání. Egypt dnes oznámil, že bude hostitelem konference COP s pořadovým číslem 27, která se odehraje příští rok v rudomořském letovisku Šarm aš-Šajch. V roce 2023 se pak lídři sejdou ve Spojených arabských emirátech (SAE), oznámil dnes dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Pavel Hanzl
12.11.2021 11:18 Reaguje na Miroslav VinklerTo je prakticky neřešitelný úkol zvláště, když do toho populisté a už odepsaní ropáci záměrně hážou vidle (Babiš).
Pavel Hanzl
12.11.2021 11:20 Reaguje na Miroslav VinklerTo jsem fakt nečekal, ale držím vám palce!!!