https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sedm-stromu-dostalo-titul-strom-hrdina.je-mezi-nimi-i-strom-developer
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sedm stromů dostalo titul Strom hrdina. Je mezi nimi i Strom developer

13.7.2019 01:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Celkem sedm stromů se může nově pyšnit titulem Strom hrdina. Získal jej pražský dub přezdívaný Strom developer (na snímku), Břestovec a Jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip z Černošic a u hradu Kost.
Celkem sedm stromů se může nově pyšnit titulem Strom hrdina. Získal jej pražský dub přezdívaný Strom developer (na snímku), Břestovec a Jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip z Černošic a u hradu Kost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Oušková / Strom roku / Nadace Partnerství
Celkem sedm stromů se může nově pyšnit titulem Strom hrdina. Získal jej pražský dub přezdívaný Strom developer, břestovec a jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip z Černošic a u hradu Kost. Čestný titul uděluje jako součást celonárodní ankety Strom roku Nadace Partnerství.
 

„Chceme upozorňovat nejen na staré a významné stromy, ale přilákat zájem také o ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost,“ vysvětluje Andrea Krůpová, koordinátorka ankety.

Břestovec a Jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu.
Břestovec a Jerlín cestovatele Emila Holuba z Rajhradu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libuše Hochmanová / Strom roku / Nadace Partnerství

V Praze a okolí najdeme hned tři hrdinské stromy. U křižovatky ulic Československého exilu a Generála Šišky v Modřanech roste asi 170 let starý Strom developer. Svou přezdívku získal kvůli tomu, že jeho okolí postupně pohltila nová pražská zástavba.

 „Strom je posledním pozůstatkem někdejší čtvrti Potočky, která byla zrušena. Ještě před několika lety byl výraznou krajinnou dominantou. Dnes je obklopen polyfunkčním centrem,“ vypráví Veronika Oušková z Prahy-Modřan. 

Další hrdinný strom z metropole je více než stoletá lípa srdčitá z Černošic, která je ohrožena rekonstrukcí nedalekého vlakového nádraží.

„Její budoucnost je nejistá. S plánovanou modernizací železniční trati existuje varianta, že bude skácena. Vzhledem k situaci jí ani pravděpodobně nebude darován čas, aby dorostla v skutečně památný strom. Přesto nechceme, aby zmizela bez povšimnutí,“ přibližuje další ojedinělý příběh Jana Zelinková z Černošic.

Jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích.
Jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radka Slatkovská / Strom roku / Nadace Partnerství

Patrně jeden z největších topolů černých v Česku roste za plotem u Polabské cyklostezky v Nymburku. I ten si vysloužil vytrvaleckou cenu.

„Ač dosahuje daleko větších rozměrů než jiné exempláře a je ve velmi dobré kondici, mezi památnými stromy jej nenajdeme. A to i přesto, že je na něm dodnes připevněna tabulka Strom chráněný státem. Společnost přátel starého Nymburka navrhuje jeho zařazení do seznamu památných stromů,“ vysvětluje Miloslava Štěrbová ze spolku Permanent.

Na otevřeném kopci nad hradem Kost vysadili místní v roce 1728 dnes již zaniklou Semtinskou lípu. Strom odolával častým bouřkám a vichřicím na nehostinném holém kopci až do roku 2000, kdy podlehl vichřici a následně i žháři.

„Lípa padla při silné bouři 27. května roku 2000. Její zbytky byly pietně ponechány na místě, oploceny plaňkovým plotem a torzo kmene přikryto šindelovou střechou. V sobotu 26. května 2012 se torzo lípy stalo cílem útoku žháře. Požárníci pro uhašení torza spotřebovali 20 tisíc litrů vody. Pachatel bohužel nebyl dodnes dopaden. Lípa byla 32 metrů vysoká, kmen měl obvod 6,90 metru. Na jejím místě byly vysazeny dvě nové lípy,“ líčí Karolína Bartoňová ze Staňkovy Lhoty.

Topol černý z Nymburka.
Topol černý z Nymburka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslava Štěrbová / Strom roku / Nadace Partnerství

I Morava má své hrdinné zástupce v podobě tří oceněných stromů. Jedinečnou dvojici tvoří netradiční odrůdy břestovec a jerlín. Ty podle ústní tradice vysadil samotný lékař a objevitel Emil Holub před 118 lety v Rajhradě po pohřbu svého pobočníka, kterého skolily útrapy, kterým čelil během expedice v jižní Africe.

 „Holubův nejoblíbenější průvodce Antonín Halouzka zemřel ve Vídni na následky tropických nemocí ve věku pouhých 41 let. Doktor Holub proto na jeho počest vysadil břestovec a sousední jerlín při účasti na jeho pohřbu v roce 1901,“ přibližuje tamní historii Libuše Hochmanová z Rajhradu. Stromy nyní rostou na nádvoří před rajhradskou knihovnou a místní se jej prozatím neúspěšně pokoušejí vyhlásit za památné.

Poslední hrdinný strom z jihu Moravy je 85letá jabloň přezdívaná Reneta ze školy. Představuje jeden z posledních zdravých exemplářů z původního sadu v Ivanovicích.

„V současnosti jí hrozí skácení nebo velmi razantní ořez, protože stále plodí, a takový strom prý nesmí být v místě, kde tráví čas předškolní děti. Pátrala jsem po jakémkoli předpisu, který by se tohoto problému týkal, ale ani na životním prostředí, ani na krajské hygienické stanici o žádném podobném nevědí,“ popisuje situaci Radka Slatkovská z Brna-Ivanovic.

Anketu strom roku, která hledá a pečuje o české stromy, pořádá Nadace Partnerství již po osmnácté. Až do 25. září probíhá na stránkách www.stromroku.cz hledání vítěze aktuálního ročníku.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby obdržela 1 378 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 700 tisíc lidí. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivitní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí. Do finále ankety postupuje 12 stromů, o vítězi rozhoduje veřejnost prostřednictvím online hlasování. Vítěze ankety Strom roku nadace ocení v říjnu 2019. Strom roku se nominuje do mezinárodní ankety Evropský strom roku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

13.7.2019 12:59
Můžu taky nominovat strom na tohle vyznamenání? Je to třešeň, která loni při bouřce spadla, ale na jediné možné místo kde nic nerozbila a nikoho neohrozila. Při tom klidně mohla zničit třeba auto, kůlnu, plot a další věci. Pokud vím, například pilot stíhačky, která spadla, ale on ji ještě nasměroval mimo obydlenou oblast, dostal taky posmrtně titul hrdiny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist