Slovensko po vzoru Polska zakázalo dovoz ukrajinského obilí, Česko to neplánuje

Polsko a Maďarsko v sobotu ve snaze ochránit domácí zemědělce před dovozem například levné ukrajinské pšenice zakázaly do 30. června dovoz vybraných zemědělských produktů z Ukrajiny. Další státy tento krok podle Reuters zvažují, jako první podobný krok včera bez časového omezení oznámilo Slovensko. Opatření, které vstoupí v platnost v úterý, se bude vztahovat například na obilí a olejniny, kukuřici, ovoce či cukr a med. I Bratislava argumentuje, že jde o krok nutný k ochraně zemědělského a potravinářského odvětví.
Zákaz na Slovensku tamní úřady odůvodňují také ochranou zdraví spotřebitelů. V části obilí dovezeného z Ukrajiny totiž testy potvrdily výskyt pesticidu, který není v EU povolen. Slovensko proto už před zastavením dovozu zakázalo zpracovávání již uskladněného ukrajinského obilí. Česko už dříve kvůli možnému výskytu pesticidů zpřísnilo kontroly tranzitu zemědělských komodit.
Evropská komise o víkendu v reakci na polské a maďarské rozhodnutí zakázat dovoz některých zemědělských produktů z Ukrajiny uvedla, že jednostranné kroky týkající se obchodu podnikané jednotlivými členskými státy Evropské unie jsou nepřijatelné. Zákazy tento týden projednají velvyslanci zemí EU, řekl novinářům v Bruselu dobře informovaný unijní činitel. Podle informací ČTK budou zástupci států rozhodovat o prodloužení bezcelního režimu pro veškeré ukrajinské potraviny a zemědělské výrobky, proti němuž mají zmíněné země námitky.
Levná ukrajinská pšenice se dostala na trhy středoevropských zemí, když Kyjev po blokádě svých černomořských přístavů v souvislosti s ruskou invazí z konce loňského února začal při vývozu obilí využívat alternativní trasy. Ukrajina je jedním z největších světových vývozců obilí.
Česko zatím zákaz dovozu či tranzitu nechystá, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula a řekl, že kroky Polska, Maďarska a Slovenska, jsou podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). Premiér Petr Fiala novinářům v Manile při své cestě po Asii řekl, že na českém trhu není problém tak intenzivní, protože obilí končí v zemích, které mají hranici s Ukrajinou.
O obnovení tranzitu přes Polsko od pondělí ve Varšavě usiluje ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Podle agentury Reuters budou jednání nejspíš pokračovat v úterý.
"Prvním krokem by podle našeho názoru mělo být otevření tranzitu, protože je to poměrně důležité a je to věc, která by měla být bezpodmínečně provedena. Poté se budeme bavit o dalších věcech," uvedl Solskyj s tím, že ve středu chtějí Ukrajinci jednat s Rumunskem a ve čtvrtek se Slovenskem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)

Karel Zvářal
18.4.2023 07:53Jiří S
18.4.2023 13:49 Reaguje na Karel Zvářal