https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokoli-letos-vyvedli-v-jesenikach-42-mladat-jde-o-rekord-v-novodobe-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokoli letos vyvedli v Jeseníkách 42 mláďat, jde o rekord v novodobé historii

29.7.2023 01:00 (ČTK)
Jeseníky se svým okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice.
Jeseníky se svým okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice.
Sokoli letos v Jeseníkách vyvedli 42 mláďat, podle ochranářů jde o rekord v novodobé historii. Zahnízdilo zde celkem 23 párů sokolů, je to o dva hnízdící páry a jedno mládě více než v dosud nejúspěšnějším roce 2021. Počet vyvedených mláďat meziročně kolísá, například loni jich hnízda opustilo 28. Z pohledu stability populace je ale důležitější počet hnízdících párů, sdělili ČTK zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V Jeseníkách se první hnízdění v novodobé historii datuje od roku 2001, od té doby tu sokoli vyvedli téměř 400 mláďat.
 

V Jeseníkách a v Rychlebských horách sokoli opakovaně obsazují dvě desítky skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech. "Věřím, že i letošní velmi pěkný přírůstek sokoli brzy překonají. Skalnaté území Jeseníků se svým neméně vhodným okolím jim vedle kvalitních hnízdních možností nabízejí i dostatečnou potravní nabídku," uvedl vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Popsal, že díky fotopastem se ochranářům podařilo zdokumentovat i poměrně dramatický průběh hnízdění jedné sokolí rodiny. "Samice svá vejce nejprve kvůli tenké skořápce rozsedla a sežrala. Z náhradní snůšky se vylíhlo už jen jedno mládě, které ale dlouho nepřežilo. Ve svých 14 dnech se stalo kořistí kuny skalní. Ty jsou v Jeseníkách nejčastějších přirozeným predátorem sokolů. Pozitivní v letošním sokolím roce je, že počet mláďat je tak vysoký přesto, že více než jedna třetina hnízdění nebyla v závěru úspěšná," dodal Šaj.

V Jeseníkách sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. "Letos jsme na dvou lokalitách instalovali v nejkritičtějším období hnízdění informační tabule regulující pochyb v daném místě. Všem návštěvníkům, kteří sdělení respektovali, a přispěli tak k úspěšnému vyvedení mláďat, patří poděkování," uvedl ornitolog Tomáš Pospíšil.

Jeseníky se svým okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice. Zatímco v některých jiných místech, například na Broumovsku, letos někteří sokoli uhynuli v důsledku ptačí chřipky, v Jeseníkách zaznamenána naštěstí nebyla. Loni zde sokoli vyvedli 28 mláďat, o rok dříve jich bylo 41, v roce 2020 to bylo 29 mláďat. Počet hnízdících párů se podle ochranářů pohybuje od roku 2020 kolem dvou desítek.

Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do krajiny díky důsledné ochraně vracejí. Loni byl v České republice doložen výskyt 130 párů, z čehož 101 párů prokazatelně hnízdilo, dodali zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.7.2023 04:35
Byl by asi zajímavý údaj, kolik se letos narodilo sokolníků, jestli je zde nějaké korelace.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

30.7.2023 11:06 Reaguje na Karel Zvářal
No , kolem 20ti členů ročně přibude do klubu sokolníků -po absolvování náročné adeptury a zkoušek znalostí.
Kolik ročně přibude tzv. samozvaných ornitologů ?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.7.2023 11:30 Reaguje na Petr Pekařík
Mnohem méně, než závisti, falše a podrazáků.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2023 13:48
Pokud to množení sokolů bude pokračovat takovým tempem, napadá mě kacířská myšlenka, kde v dalších letech budou hnízdit?
Odpovědět
JH

Jana Havlová

29.7.2023 15:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No tak až se přiblíží nosné kapacitě prostředí, tak se růst populace samozřejmě zastaví. Těžko říct, kolik jich v ČR může vlastně nakonec být, možná až 250-300 by se jich tu uživilo. V Bavorsku jsou na 260-280 párech a populace mimo Alpy pořád mírně roste.

Ale zatím bych se u nás nebála, Beskydy/Bílé Karpaty jsou skoro prázdné, to samé Vysočina nebo kaňony řek např. Sázavy nebo střední Vltavy. Pak jsou tu vysoké komíny, věže kostelů, stožáry vysokého napětí (ty využívají třeba v část JZ německa) a pak stará hnízda dravců na stromech, to zas mají rádi páry ze severoněmecké nížiny.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2023 22:46 Reaguje na Jana Havlová
Berte to jako dotaz laika. Díky za vysvětlení.
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.7.2023 20:42
Sokol je všivák.Hrozně rychle lítá a hrozně špatně se trefuje z brokovnice.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist