https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-v-plzni-zamitl-zalobu-proti-vyjimkam-pro-chranene-zivocichy-na-d3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud v Plzni zamítl žalobu proti výjimkám pro chráněné živočichy na D3 Aktualizováno

11.10.2023 11:57 (ČTK)
Dálnice D3 (někdy zvaná Budějovická dálnice) je plánovaná a z části rozestavěná dálnice z Prahy přes Tábor a České Budějovice na česko-rakouskou hranici Dolního Dvořiště - Wullowitz, kde se má spojit s připravovanou rakouskou rychlostní silnicí S10.
Dálnice D3 (někdy zvaná Budějovická dálnice) je plánovaná a z části rozestavěná dálnice z Prahy přes Tábor a České Budějovice na česko-rakouskou hranici Dolního Dvořiště - Wullowitz, kde se má spojit s připravovanou rakouskou rychlostní silnicí S10.
Krajský soud v Plzni zamítl žalobu proti výjimkám pro zvlášť chráněné druhy živočichů pro výstavbu úseku dálnice D3 mezi Václavicemi a Voračicemi ve středních Čechách, označovaného číslem 304. Nevyhověl tak odpůrcům připravované stavby. Je to klíčové rozhodnutí po pěti letech od podané žádosti, na úseky dálnice 304 a 305/I o délce 33 kilometrů jsou tak kompletní doklady pro vydání územního rozhodnutí, uvedl na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
 

Příprava obou dálničních úseků může nyní naplno pokračovat. "Potvrzení výjimek považuji za průlomový krok a potvrzení správnosti nastavené cesty ŘSD a týmu odborníků, kteří věnovali své schopnosti a zkušenosti nejen detailním průzkumům a posuzování dopadů stavby D3 na životní prostředí, ale kteří především navrhli kompenzační opatření těchto dopadů a všechny tyto kompenzace představovali na mnoha jednáních s dotčenou veřejností," dodal Mátl v tiskové zprávě ŘSD.

O výjimkách ze zákonné ochrany zvláště chráněných druhů živočichů na části středočeské dálnice D3 rozhodl plzeňský krajský úřad. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jeho verdikt letos v lednu zrušilo, a podruhé tak vyhovělo odpůrcům trasy, kteří se proti výjimkám odvolali. Takto rozhodlo MŽP už v roce 2020. Důvodem byly nejasnosti týkající se například početnosti ohrožených druhů. Schvalovací proces tak nemohl pokročit k územnímu řízení.

Žádosti o územní rozhodnutí jsou podány i na tři stavby v severní části středočeské dálnice D3. "U všech pěti dálničních úseků očekáváme vydání územního rozhodnutí během první poloviny roku 2024," doplnil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

ŘSD také spustilo výběrová řízení na zhotovitele průzkumných štol na dvojici tunelů. "Jedná se o tunel Kamenná Vrata, který bude měřit 1690 metrů a tunel Luka s délkou 1843 metrů. V celé délce trasy budoucí dálnice D3 probíhal v posledních dvou letech podrobný geotechnický průzkum a díky nashromážděným datům se ještě do konce roku začne zpracovávat dokumentace pro stavební povolení," popsal Studecký.

O výjimkách z ochrany kvůli případné podjatosti Středočechů rozhodoval plzeňský krajský úřad. Udělil je pro všechny úseky stavby. MŽP jeho rozhodnutí zrušilo u tří z pěti chystaných etap, a to Jesenice-Jílové, Jílové-Hostěradice a Hostěradice-Václavice.

Trasa dálnice na jih Čech má své kritiky, například spolek Alternativa středočeské D3. Doporučují spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a budovat obchvaty měst. ŘSD a ministerstvo dopravy výhrady odmítají.

V provozu je 70 kilometrů D3, která má v budoucnu spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celou D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí chce stát podle ministerstva dopravy dokončit do roku 2030, jihočeskou část do roku 2026.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.10.2023 16:43
Že by v justici konečně dostávali rozum, co ?
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

12.10.2023 10:32
Taky by měli ti, co prohráli, zaplatit náklady spojené s řízením a především se zbytečným zdržením celé stavby.

Aby si to dlouho pamatovali.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist