Soud zrušil emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě zrušila výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, kterou udělilo ministerstvo životního prostředí. Podle ekologických organizací, které ji soudně napadly, by provozovatel elektrárny, společnost Severní energetická, měl začít plnit emisní limity platné od srpna loňského roku, nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce.
Soud podle Hnutí Duha a Greenpeace uvedl, že nebylo prokázáno, že by provozovatel potřeboval ke snížení emisí šest let. V rozsudku se vyjádřil, že by za odůvodněnou považoval výjimku o délce maximálně dvou let, delší doba trvání by nebyla v souladu s požadavkem zákona o integrované prevenci a s obecným principem práva, že výjimky musí být vykládány vždy restriktivně. Zároveň se žádost o výjimku vrátí k dalšímu projednání krajskému úřadu Olomouckého kraje, který bude při novém rozhodování o výjimce vázán právním názorem soudu.
Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity, v listopadu vydaná výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu šesti let.
"Samozřejmě vnímáme aktuální situaci způsobenou agresí ruského režimu proti Ukrajině. Nouzovým řešením nezodpovědného přístupu provozovatele a úřadů by v případě vyhodnocení dočasné potřebnosti elektrárny při ukončení dodávek paliv z Ruska bylo rychlé udělení časově omezené výjimky," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
smějící se bestie
8.3.2022 07:06 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSoudy bych odpojil od el. energie, ať je trochu veselo.
Jaroslav Studnička
8.3.2022 07:58 Reaguje naJaroslav Řezáč
8.3.2022 06:35Lukas B.
8.3.2022 09:07 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSvatá Prostoto
8.3.2022 14:51Tohle je samozřejmě tuplem kokotina ... "Podle ekologických organizací, ... by provozovatel elektrárny ... měl začít plnit emisní limity ... nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce."
Zejména s ohledem na stanovisko soudu, že na kratší dobu, píše se o těch 2 letech, by výjimka vydána být mohla.
Břetislav Machaček
9.3.2022 09:26státu. Poslední slovo tak bude mít vláda, která má možnost při stávajícím
nouzovém stavu rozhodnout o výjimkách z emisních požadavků. Ekologické
organizace lidem elektřinu nedodají, tu dodá elektrárna a je na vládě,
zda se přikloní k energetické bezpečnosti a nebo ekologické energetické nedostatečnosti. Nechci radit soudcům, ale paragraf je pokroucený proto,
aby umožnil i výklad zákona podle svědomí soudce, který tímto rozhoduje
možná i o tom, že si příště budou v soudní síni svítit svíčkami. V nouzi
největší se bude topit i PETkami a pneumatikami, aktivisté se zblázní
a soudy nebudou stačit hříšníky soudit.