https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-zrusil-emisni-vyjimku-pro-elektrarnu-chvaletice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud zrušil emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice

8.3.2022 00:50 | CHVALETICE (ČTK)
Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí.
Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soud zrušil emisní výjimku pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Musí plnit limity, nebo zastavit provoz, uvedly v tiskové zprávě Hnutí Duha a Greenpeace. Vyjádření elektrárny ČTK zjišťuje.
 

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě zrušila výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, kterou udělilo ministerstvo životního prostředí. Podle ekologických organizací, které ji soudně napadly, by provozovatel elektrárny, společnost Severní energetická, měl začít plnit emisní limity platné od srpna loňského roku, nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce.

Soud podle Hnutí Duha a Greenpeace uvedl, že nebylo prokázáno, že by provozovatel potřeboval ke snížení emisí šest let. V rozsudku se vyjádřil, že by za odůvodněnou považoval výjimku o délce maximálně dvou let, delší doba trvání by nebyla v souladu s požadavkem zákona o integrované prevenci a s obecným principem práva, že výjimky musí být vykládány vždy restriktivně. Zároveň se žádost o výjimku vrátí k dalšímu projednání krajskému úřadu Olomouckého kraje, který bude při novém rozhodování o výjimce vázán právním názorem soudu.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity, v listopadu vydaná výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu šesti let.

"Samozřejmě vnímáme aktuální situaci způsobenou agresí ruského režimu proti Ukrajině. Nouzovým řešením nezodpovědného přístupu provozovatele a úřadů by v případě vyhodnocení dočasné potřebnosti elektrárny při ukončení dodávek paliv z Ruska bylo rychlé udělení časově omezené výjimky," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

8.3.2022 03:31
Kdyby mi ta elektrárna patřila, tak do puntíku splním rozhodnutí soudu a okamžitě ji vypnu. Co je to 820 MW, to se okamžitě nahradí ze solárů. Propustím lidi, železo prodám do šrotu, z komína udělám rozhlednu a základnu pro BASE jumping a odjedu utrácet šrotovné na Maledivy :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.3.2022 06:31 Reaguje na
asi smysl pro sarkazmus
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.3.2022 07:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Co asi jiného ?
Soudy bych odpojil od el. energie, ať je trochu veselo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.3.2022 07:58 Reaguje na
Já jsem to přál i elektrárně Opatovice před letošní zimou :-))).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.3.2022 06:35
je celkem dobré, že se tu zjišťuje, že z těch uhelných komínů, nejde zrovna vůně fialek. Že obecné zdraví může mít taky reálnou hodnotu a průmysl bude o něco méně sloužit k poškozování zdraví. To, že to " svinstvo" z těch elektráren nevidíme, neznamená, že se z povrchu Země vypaří do odpadového kosmu ale je tu s námi a pak si koupíme rybu a s tím zbaštíme i tu rtuť....hlavně, když chutná.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.3.2022 09:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
otázka je ovšem položená jinak - buď stopové množství rtuti, nebo o trochu menší, ovšem prakticky srovnatelné množství rtuti, nefouká, nesvítí, ta ryba v mrazáku bez elektřiny shnila, další ryba elektrokamionem nepřijela, a tak kácím na zahradě jabloně a nad ohništěm peču na prutu hada z nekynutého těsta.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.3.2022 14:51
V prvé řadě by chtělo vědět, co a jak v tom rozsudku vlastně je a jak je to odůvodněno. Bo v článku je to samé ... "Soud podle Hnutí Duha a Greenpeace uvedl ..." ... a podobně.

Tohle je samozřejmě tuplem kokotina ... "Podle ekologických organizací, ... by provozovatel elektrárny ... měl začít plnit emisní limity ... nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce."
Zejména s ohledem na stanovisko soudu, že na kratší dobu, píše se o těch 2 letech, by výjimka vydána být mohla.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.3.2022 09:26
Jedna věc je soudní rozhodnutí a druhá věc bude energetická bezpečnost
státu. Poslední slovo tak bude mít vláda, která má možnost při stávajícím
nouzovém stavu rozhodnout o výjimkách z emisních požadavků. Ekologické
organizace lidem elektřinu nedodají, tu dodá elektrárna a je na vládě,
zda se přikloní k energetické bezpečnosti a nebo ekologické energetické nedostatečnosti. Nechci radit soudcům, ale paragraf je pokroucený proto,
aby umožnil i výklad zákona podle svědomí soudce, který tímto rozhoduje
možná i o tom, že si příště budou v soudní síni svítit svíčkami. V nouzi
největší se bude topit i PETkami a pneumatikami, aktivisté se zblázní
a soudy nebudou stačit hříšníky soudit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist