https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-arbohelp-prozkouma-rozsah-poskozeni-drevin-v-tornadem-zasazenych-obcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek arboHELP prozkoumá rozsah poškození dřevin v tornádem zasažených obcích

28.7.2021 17:12 | BRNO (ČTK)
Spolek si klade za cíl co nejrychleji prozkoumat a stanovit rozsah poškození, následně určit a provést nutné ošetření, případně koordinovat novou výsadbu.
Spolek si klade za cíl co nejrychleji prozkoumat a stanovit rozsah poškození, následně určit a provést nutné ošetření, případně koordinovat novou výsadbu.
Foto | Vratislav Zpěvák
Obnovit poškozené stromy a zeleň v jihomoravských obcích, které koncem června postihlo tornádo, pomůže spolek arboHELP. Odborníci ze společnosti Safe Trees, Českého svazu ochránců přírody, Arboristické akademie a Nadace Partnerství odhadují škody na mimolesní zeleni na desítky až stovky milionů korun. Některé dřeviny navíc mohou být poškozené, aniž to je na první pohled vidět, a ohrozit v budoucnu kolemjdoucí. ČTK o tom informoval Jan Forejt ze společnosti Safe Trees.
 

Spolek si klade za cíl co nejrychleji prozkoumat a stanovit rozsah poškození, následně určit a provést nutné ošetření, případně koordinovat novou výsadbu. "Prostřednictvím formuláře organizujeme dobrovolníky zejména z řad arboristů, kteří posílí náš tým a pomohou nám zjistit konkrétní škody na porostu a identifikovat stromy, u kterých je třeba zasáhnout prioritně," řekl Forejt.

Následovat má konkrétní diagnostika a ošetření vytipovaných stromů. "Očekáváme, že zapotřebí budou především stabilizační řezy, bezpečnostní vazby a jejich revize, popřípadě kácení dřevin, které již nepůjde stabilizovat," sdělil předseda Arboristické akademie Josef Grábner. Nadace Partnerství také organizuje veřejnou sbírku, z které se má hradit rostlinný materiál při nové výsadbě či ošetření poškozených stromů.

Data z kontroly stromů budou zanesena do oborového portálu, což může pomoci i v budoucnu. "V Česku je poškození způsobené tak silným větrným náporem zcela novou událostí, která přinese mnoho zajímavých zjištění a zlepší naše poznání biomechaniky stromů. Nyní nejsou známy mechanismy, jakými tornádo na stromy ve střední Evropě působí. Extrémní přetížení může způsobit i dosud neznámé změny v nosných prvcích stromů, tedy jejich kmenech i kořenovém systému. V případě, že by se situace někde opakovala, budeme na řešení následků lépe připraveni," dodal ředitel společnosti Safe Trees Jaroslav Kolařík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Z

Zdeněk Zobač

28.7.2021 18:05
Nějak mi uniká smysl této akce ..........
Odpovědět

Jirka Černý

28.7.2021 20:55
Stabilizační řez už provedlo tornádo, teď to stačí začistit a počkat jak se s tím strom popere. Vzhledem k tomu jak to vše smetlo na čem chtějí dělat revize vazeb nebo co chtějí nově vázat? Nevím čím se liší mechanické namáhání stromů v Evropě od Ameriky kde s tím je spousta zkušeností. Mně to připadá jak v té pohádce: budeme dělat překladatele, ale u vás se mluví stejně jako u nás, tak to nikomu neříkejte.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist