https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-krnap-v-roce-2022-vykoupila-od-soukromniku-pozemky-za-3-3-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa KRNAP v roce 2022 vykoupila od soukromníků pozemky za 3,3 milionu korun

6.1.2023 01:14 | VRCHLABÍ (ČTK)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí v roce 2022 od soukromníků vykoupila do státního vlastnictví některé další pozemky, které jsou na území národního parku a jeho ochranného pásma. Za 7,8 hektaru zaplatila 3,29 milionu korun, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Výkupy pozemků byly hrazeny prostřednictvím Národního programu životního prostředí Státního fondu životního prostředí České republiky.
 

"Jednalo se o různé druhy pozemků, louky, lesy a podobně. Na řadě z nich se vyskytují zákonem zvláště chráněné druhy rostlin či živočichů. Zakoupené pozemky navazují na již nyní Správou KRNAP obhospodařované pozemky, a tak dochází ke scelování státních pozemků," uvedl Drahný.

Podle něj šlo loni například o výkup lesa u obce Křížlice na Semilsku. "Jedná se tam o kus lesního pozemku," řekl ČTK Drahný.

Projekt výkupu pozemků je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. "V posledních letech se částka na výkupy pozemků pohybuje ročně v řádech nižších jednotek milionů korun. Například v roce 2020 šlo na výkupy zhruba čtyři miliony korun," řekl ČTK Drahný.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

6.1.2023 10:32
A není to málo Antone Petroviči? Stát by měl vlastnit nebo trvale pronajmout celou plochu NP, včetně nárazníkového pásma.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.1.2023 12:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
mezi krkonošskými domkáři (a nepochybně i na šumavě a v dalších parcích) před časem zavládla mírná panika, neboť jakési předkupní právo státu na území národních parků straší v tuzemském právním řádu již déle (slovy zákona "nezastavěných pozemků ležících mimo sídelní útvary na území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek a vlastníci pozemků souvisejících s jeskyněmi jsou povinni v případě jejich zamýšleného prodeje přednostně nabídnout tyto pozemky ke koupi orgánu ochrany přírody") - a vznikla obava, že všichni co nabyli pozemky jiné než pod baráky se budou se státem (zastoupeným místním národním parkem) soudit - tedy v případě, že neprokáží, že původní vlastník někdy před skoro čtvrtstoletím nabídl pozemek národnímu parku (původní vlastník může být dávno mrtvý a pozemek mohl změnit majitele několikrát).

případný soudní spor by byl jistě velmi zajímavý, zvláště uvědomíme-li si, že je to fakticky věcné břemeno, které není napsáno v katastru a fakticky snižuje hodnotu pozemku a bylo zřízeno jen tak mýrnyx-týrnyx potichu a bez náhrady a s fungováním právního státu (jak je tento definován v učebnicích úvodu do práva) nemá pranic společného.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2023 18:44 Reaguje na Lukas B.
Jestli chce(me) národní parky a národní přírodní rezervace, musí být NÁRODNÍ. Jinak je to šaškárna a komunismus vyhlašovat ochranu na cizím území.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist