Správa KRNAP zjednodušuje rybí migraci v krkonošských tocích, odstraňuje bariéry
"Už řadu let se snažíme odstraňovat na potocích, říčkách a řekách překážky, které nikdy neměly, anebo s časem ztratily svůj hospodářský význam. Naši předkové těmito zásahy ovlivnili přirozený životní cyklus nejenom pstruhů potočních, ale dnes už také evropsky významných živočišných druhů, jakými jsou vranka obecná, mihule potoční nebo rak kamenáč," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Správa národního parku plánuje i letos v úpravách pokračovat, například na harrachovské Milnici nebo na stráženském Husím potoce.
"Mnohé páteřní toky jsou značně ovlivněny příčnými objekty, především malými vodními elektrárnami. Takové objekty však není reálné z finančního ani z majetkoprávního hlediska odstranit. Řada toků je ale fragmentována menšími stupni bez jasného účelu či smyslu. Především na tento typ objektů se zaměřujeme," uvedl Drahný.
Správa KRNAP poslední dva roky pracuje na projektu Analýza stavu a návrhy opatření pro zajištění příznivého stavu vodních toků na území KRNAP a jeho ochranného pásma, jehož výstupem bude katalog opatření, jak lze zlepšit stav krkonošských toků. Analýza zahrnuje 64 toků v celkové délce 442 kilometrů, uvedli zástupci národního parku v tiskové zprávě.
"Již nyní víme, že na sledovaných tocích máme 994 zcela neprůchozích příčných objektů a 72 kilometrů toků je v hydromorfologicky nevyhovujícím stavu. Proto se postupně snažíme o nápravu tohoto nepříznivého stavu," uvedl Drahný.
Navazující projekt, který se již připravuje, by měl podle hydrobioložky Správy KRNAP Anny Josefovičové přinést konkrétní zlepšení stavu vodních toků. Opatření zahrnou nejen odstranění migračních bariér, ale i úpravy koryt v nevyhovujícím hydromorfologickém stavu, tak i opatření v nivě i v celé ploše povodí.
"Cílem je tedy nejen zprůchodnit vodní toky pro ryby a jiné živočichy, ale i celkově zlepšit jejich ekologický stav a odtokové poměry v celém území," dodala Josefovičová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (32)
Zbyněk Šeděnka
31.5.2022 06:34Břetislav Machaček
31.5.2022 08:56 Reaguje naa zase se vrátí pro obnovenou kořist. Víte oni ti naši
předci se s predátory nemínili dělit o chutnou krmi a
chtěli stabilní stavy ryb v řece. Pokud predace nedovolí
dorůst plůdku dospělosti, tak se ani nebude mít co množit.
On takový potok, nebo malá říčka moc úkrytů rybám nenabízí
a pro predátory je snadno slovitelná. Chce to ale opravdu
přírodu znát, sledovat a uvažovat, že bez dospělých kusů
se výtěr a množení nekoná a ta tam je doba, kdy na podzim
vřely potoky vytírajícími se potočáky. Byly to chovné
potoky a i v řekách byl a je potočák v té době hájen. Bohužel predátor dobu hájení a slovo chovný neuznává a loví tam, kde se ryby koncentrují a kde ještě jsou. Pokles
predátorů se nekoná, ale spíše naopak, neboť nalézají
náhradní zdroje potravy na větších řekách a rybnících.
Tato země má k divočině a k samoregulaci daleko a je to chiméra snílků a nedouků, kterým nedochází souvislosti.
Zbyněk Šeděnka
31.5.2022 10:05 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Zvářal
31.5.2022 10:25 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaA jinak souhlas s předřečníkem - je to o věčné vlastnosti.
Miloš Zahradník
31.5.2022 13:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
31.5.2022 20:06 Reaguje na Břetislav MachačekJe samozřejmé, že vydra nebo volavka dokáží snížit stavy některých druhů, ale k vyhubení populací nebo jejich výraznému poklesu jejich vlivem téměř jistě nedochází.
Kromě zregulovaných a nepřirozených toků jsou velkým problémem i znečištění nebo nadměrné vysazování nepůvodních druhů ryb - karas stříbřitý úspěšně vytlačil našeho karase obecného. Proč by to samé nemohl udělat duhák s naším potočňákem? Je větší i agresivní a s oblibou žere i ony plůdky.
Jsou to cca. 2 roky, kdy se náš pstruh vrátil samovolně po 50 letech do jezera Laka i jeho přítoku v NP Šumava. Daří se tam i např. vrance. Každý se může tedy zamyslet čím to asi bude...
Zbyněk Šeděnka
31.5.2022 20:28 Reaguje na SlovanPopulace našich raků byla tvrdě zdecimována račím morem, který se tady objevil současně dovezenými raky z Ameriky. Ti jsou vůči račímu moru imunní, zatímco naše raky tato nemoc likviduje. A když máte zdecimovanou populaci račím morem, pak stačí, když vydra odloví několik jedinců, v době rozmnožování se jedinci opačného pohlaví nesejdou a k rozmnožení nedojde. U těch dovezených raků je navíc smůla v tom,že některé druhy se dokáží rozmnožit partenogeneticky. Pak stačí jedna "zapomenutá" samička a během jediné sezóny máte populaci i několika set jedinců.
Slovan
31.5.2022 20:53 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOsobně si nejsem jistý, zda nějaký jedinec našeho původního raka dokáže ten mor vůbec přežít. Většinou čtu o celkové likvidaci dané populace a o tom, že daná lokalita je pro naše raky již nevhodná. Máte pravdu, rak mramorovaný má tuto schopnost, avšak zde bych rád podotkl, že u nás byl tento druh zaznamenám až někdy v roce 2015 na dvou lokalitách (zřejmě vypuštěn lidmi, jak jinak) a v našich podmínkách jsou větší hrozbou hlavně rak pruhovaný nebo signální, které tuto schopnost nemají a přesto je vydra nedokáže výrazněji eliminovat.
Zbyněk Šeděnka
1.6.2022 08:51 Reaguje na SlovanSvatá Prostoto
1.6.2022 12:37 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaŽe tomu ta vydra může zatlouct poslední hřebíček do rakve je možné, ale co ty hřebíky před ním?
Břetislav Machaček
1.6.2022 10:01 Reaguje na Slovanuž před masivní predací, ale to bylo velmi lehce napravitelné nejenom umělým výtěrem(mimochodem se poprvé už prováděl před 150 léty), ale i regulací
často neuvážené obsádky revírů. Dnes mohu hájit
ryby, mohu je vysazovat, ale vše je marné, pokud
mi je do pár týdnů zase nevyžerou predátoři. Asi víte, že pokud zamrznou vody bohatší na úlovky,
tak se na nezamrzající toky přesunou predátoři
v takovém množství, že hovořit o samoregulaci je
nesmysl. Je to nálet hladové hordy vyplenit tok
a letět zase jinam. Pokud to stále nemíníte chápat a vám podobní, tak se divím rybářům, že vám už
dávno nepředali žezlo při zarybnění těchto toků.
Já už pstruhařinu vzdal před 15 roky, když mi
bylo nasazených ročků líto je chytat a ostatní
tam nebyli. Něco málo se pro uspokojení lovců
napustilo mírového, vychytalo a pak už to bylo
pouze na procházku kolem řeky. Před 30 roky
jsem si vybíral, kterého potočáka si vezmu a
kterého pustím, když jsem jich za dopoledne
chytil mírových třeba na Moravici 50 ! Ano
potočáků, protože vysazení duháci se odchytali
do 14 dnů a zbyli v řece pouze ti potočáci.
Oni totiž ti duháci nebyli lovci hmyzu a byli
navyklí spíše na granule. To, že se někam
"vrátí" pár pstruhů záleží třeba u toho jezera
Laka taky na odtoku, aby překonali práh a na
kyselosti vody. Ta plesa mají vesměs kyselou
vodu pro pstruhy nevhodnou a k vrance tolik,
že vranka je svým skrytým životem predaci i
jako predátor samotná vystavena méně, než pstruh
a zvláště lipan. Vranky umí trdliště "vyčistit"
od pstružích jiker tak, že tam nezbude skoro
nic a tak vlastně není ani o co stát, když se
jí někde dobře daří. Navíc predátor dá přednost
pstruhům před vrankou schovanou pod kamenem
a zbydou tam leckdy pouze ony. Jó a rozkousané
krunýře raků a lastury škeblí na březích asi
nebudou po rybářích a úpravách toků, ale asi
po vydrách a norcích. To jen tak, co kolem vody
nalézám a co už ve vodě nikoliv.
Slovan
1.6.2022 17:35 Reaguje na Břetislav MachačekPředstavte si člověka s rakovinou. Vy byste ho léčil useknutím jedné nohy. Každému je asi jasné, že takováto "léčba" by daného člověka prostě nezachránila a ještě by ho omezila po zbytek života. Já bych však zvolil raději složitější léčbu, která ale aspoň dává reálnou naději na přežití.
Já tohle vaše mudrování skutečně nemíním chápat, protože je to naprosto nelogické. Zlikvidováním vyder nebo volavek se změní reálně úplné hovno - už byste si mohl konečně uvědomit, že "ekosystémy" vytvořené bez respektování přírodních zákonitostí jsou extrémně nestabilní, mají tendenci se hroutit a že je jejich udržování možné jen v případě velkých investic a bojem proti přirozeným procesům. Jestli tohle chcete, pak fajn, ale já bych fakt raději něco lepšího než co máme dnes.
Břetislav Machaček
1.6.2022 20:45 Reaguje na Slovanale nevadí, bude to další z pokusů a
omylů, které zaplatíme z daní všichni
pár zastáncům samoregulace s úplným hájením ikon.
Slovan
1.6.2022 21:56 Reaguje na Břetislav MachačekJeště tu třeba nebyla zmíněna teplota vody. V řekách i potocích se zmenšují průtoky na úrovně dříve vzácné. V kombinaci s teplejšími léty se tedy logicky zvyšuje teplota vody, což může být pro potočňáka i likvidační - teplota vody ovlivňuje aktivitu, příjem potravy, růst, odolnost vůči nemocem, metabolismus jako takový a dokonce i reprodukci nebo líhnutí jiker. Jsou i studie, které předvídají do budoucna čistě z tohoto důvodu celkem velký úbytek vhodného prostředí právě pro potočňáka.
O samoregulaci nemůže být na většině našeho území řeč, takže si to podstrkování nechte pro někoho jiného. Poukazuji pouze na to, že ten problém je mnohem složitější, než se nám tu snažíte vnutit. Vy si totiž vše zjednodušíte a hurá problém zkusit vyřešit puškou a likvidací pokud možno všech predátorů.
david matoušek
31.5.2022 10:49 Reaguje naMiloš Zahradník
31.5.2022 13:54 Reaguje na david matoušekSvatá Prostoto
31.5.2022 11:24Richard Toman
31.5.2022 11:36 Reaguje na Svatá Prostotodavid matoušek
31.5.2022 11:45 Reaguje na Richard TomanSvatá Prostoto
31.5.2022 12:06 Reaguje na Richard TomanJinak třeba AVTS se v tomto směru poměrně snaží, viz. iniciativy suchejezy.cz a nebezpecnejezy.cz, a tak občas čtu, tak ekoaktivisté spolupracují tak nějak nijak. To už rybáři jsou lepší.
Lukas B.
31.5.2022 12:25 Reaguje na Svatá Prostotosmějící se bestie
31.5.2022 12:28 Reaguje na Richard TomanProč je dnes ? !