Stádo nejvzácnějších zvířat v olomoucké zoo rozšířily dvě samice
"Daňci představují vůbec nejvzácnější zvíře, které máme v zoologické zahradě. V přírodě bylo téměř vyhubeno - je to takový triumf evropských zoologických zahrad, neboť jsme je v Evropě zachránili před vyhubením. V současné době jsou tito daňci chováni ve zhruba 16 evropských zoologických zahradách. U nás v republice kromě Olomouce chová ještě ostravská zoo samce. Jediné chovné stádo v republice tak máme zatím pouze my," uvedl Pluháček. S příjezdem samic si chovatelé slibují rozšíření chovu. "Daňci se množí lépe ve větších skupinách. Loni se tito daňci rozmnožili pouze v šesti evropských zoo včetně naší," doplnil.
Dvě mladé samice se ve výběhu olomoucké zoo vzápětí přičlenily ke dvěma samcům, dalším dvěma samicím a jednomu mláděti. Společnost jim dělá početné stádo jelenů sika vietnamských, muflonů a koz. "V této komunitě problém nemají. U daňků jsme měli dlouhodobě jen jednu samici, neboť se nám dlouho nedařilo sehnat další - a přesto se věnovali jen své samici a se sikami se nerušili. Nové samice se sžily se stádem úplně hladce," doplnil Pluháček.
Chovatelé daňky krmí senem a trávou, stravu jim doplňují speciálními granulemi a potřebným minerálním lizem. "Všichni jelenovití představují pozoruhodnou skupinu zvířat. Samcům se každý rok obnovuje paroží, které u těchto zvířat tvoří až čtvrtinu veškeré kostry. Každoročně si tak musí vytvořit čtvrtinu kostry, což je obrovské množství minerálů, které spotřebují," uvedl vědecký pracovník zoo.
Daněk mezopotámský je druh, který historicky žil na území Mezopotámie, byl zobrazován na starověkých památkách již v devátém století před naším letopočtem. "Bylo to lovné zvíře, na konci 19. století se věřilo, že bylo úplně vyhubeno. Na počátku 50. let však byla v dnešním Íránu objevena dvě malá stádečka a odtud se podařilo dovézt tři jedince do německého Kronbergu. Z tohoto páru dnes pochází drtivá většina dnešní populace daňků," řekl Pluháček. Několik zvířat bylo později ještě převezeno z Íránu do Izraele, odkud je tamní zoo úspěšně vypouštějí do přírody.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jarek Schindler
10.3.2024 12:36Jan Novák
11.3.2024 09:52 Reaguje na Jarek SchindlerDaňci v Evropě z Mezopotámie nepocházejí. Dama dama byl typický interglaciální Evropský druh, který se ale po posledním glaciálu nestihl rozšířit zpět na sever, a přežil v Apeninských, Balkánských a Anatolských refugiích. Z těchto refugií se už od neolitu hojně vysazoval na jiná místa v Evropě. Původní Balkánská populace poté vymřela, i když dala za vznik dnešním daňkům ve Španělsku a Itálii. Daňci na sever od Alp vesměs pocházejí z Daňků pocházejících z Turecka.
Zde je článek na téma původu evropských daňků. https://www.nature.com/articles/s41598-023-48112-6
Daněk mezopotámský (Dama dama mesopotamica) je jiný poddruh, který se vyskytoval na jiných místech, a nemá s populacemi nominátního poddruhu nic společného.
Jarek Schindler
12.3.2024 23:05 Reaguje na Jan NovákNo a jde předpokládat, že daněk v té Malé Asii a současně i ten mezopotámský daněk měli za doby Římanů podstatně větší rozšíření než dnes a není vyloučeno, že se jejich teritoria v tom Turecku, severovýchodní části Sýrie či severním Iráku dotýkala či překrývala.
No a pokud píšete že ten podruh Dama dama mesopotamica se vyskytoval někde jinde tak prosím napište kde. Já bych řekl, že jinde než v oblasti východního Turecka ( tedy části té Anatolie) a oblasti severního Iráku a západního Iránu to asi nebylo.
Jan Novák
14.3.2024 06:22 Reaguje naJan Novák
14.3.2024 06:39 Reaguje na Jarek SchindlerCo se týče rozšíření, Daněk evropský se vyskytuje v západním Turecku (populace v národní parku Güllük-Termessos je prý poslední skutečně divoká populace nominátního poddruhu, a jestli vám to hlava nebere, tak to není tak dávno, co bylo Černé moře jezero).
Daněk mezopotámský byl pravděpodobně jeden ze tří holocénních druhů jelenů (spolu s Jelenem berberským a dnes vymřelým Megaceroides algericus), který se vyskytoval i v Africe, a to v Nilské deltě. Mimo Irán, východní Turecko (kde byl později nahrazen D. dama) a Zakavkazko byl také třeba v Levantu, Sýrii + dvě starověké/ranně středověké introdukované populace na Malorce a Kypru.
Když máte problém pochopit daný článek, tak velice zkratkovitě, Daňci vysazovaní římany pocházeli z linie pocházející z jižní Evropy. Ta poté na sever od Alp vymřela, a nynější Daňci na sever od Alp pocházejí vesměs z Tureckých daňků, odlišitelné populace stejného poddruhu, nikoliv toho mezopotámského. :)
"The native D. mesopotamica distribution contracted substantially through time and by the medieval period was replaced in eastern Turkey by D. dama (Fig. 2). The Balkan population of D. dama was likely extinct by the end of the medieval period (Fig. 2C). Of the translocated populations, the Persian fallow deer of Mallorca went extinct around the seventh century CE (31) and the population on Cyprus disappeared by the late medieval/early modern period (65). The D. dama population established in northern Europe during the Roman period vanished rapidly following the Empire’s withdrawal, and new populations were re-established centuries later (Fig. 2 B and C)."
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10895352/