Stromy ve městech mohou za určitých podmínek kvalitu ovzduší zhoršit, zjistili vědci aktualizováno
13.1.2020 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)

Pokud jsou stromy vysazené nad rušnou silnicí, jejich koruny mohou za určitých podmínek vytvořit jakýsi zelený tunel, který brání rozptylu výfukových plynů.
„Zelený tunel“ se vytváří zejména pod hustě olistěnými stromy, zpod nichž vzduch nemá možnost uniknout. Nastává ale vůbec taková situace v českých městech? Nebo se jedná jenom o hypotetický případ? „S ovlivněním provětrávání dřevinami jsme se v praxi setkali jen jako s velmi teoretickou úvahou,“ říká krajinářská architektka Zuzana Štemberová. „V žádném projektu jsme nenastavovali reálné řešení, ani jsme nevyhodnocovali vliv stromů. Je to především proto, že ve městech jsme v podstatě rádi, že vůbec nějaké stromy jsou, a že dosáhnou alespoň nějaké velikosti korun.” Tento přístup potvrzují i zástupci měst. „V uličních prostorech je příliš mnoho omezujících faktorů, které brání vysazování stromů – inženýrské sítě, rozhledové trojúhelníky, podchodná a podjezdná výška, případné stínění u budov v ulici a spousta dalších. Pokud se nám už povede stromy do ulic dostat, neposuzujeme, zda budou bránit odvětrávání ulic,“ popisuje svoje zkušenosti Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí v Jihlavě. A dodává, že sama se se situací, kdy by stromy bránily odvětrání ulice, nesetkala. Dopátrat se konkrétního příkladu „zeleného tunelu“ v České republice se nám nepodařilo. „Neznám žádnou alej, která zhoršuje kvalitu uličního prostředí,“ odpovídá na dotaz krajinářská architektka Eva Sojková z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Zároveň doplňuje, že správnou péčí se dá problémům předcházet. „Uliční aleje a stromořadí vždy navrhujeme s ohledem na prostorové a provozní možnosti dané ulice. V úzkých ulicích navrhujeme dřeviny s úzkými korunami nebo druhy snášející řez a tvarování se vzdušnou texturou. Věnujeme také pozornost následné údržbě. Správný výběr je důležitý, aby se ulice ‚neucpávaly‘,“ říká Sojková. Na Praze 7 berou možnost omezení provětrávání uličního prostoru v úvahu. „U nevhodně vysazených oboustranných stromořadí může vegetace bránit proudění vzduchu, a tím pádem i ochlazování, a v některých případech i odvětrávání znečišťujících látek,“ uvádí tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

„Optimálním řešením jsou stromořadí uprostřed ulice, toho však lze dosáhnout málokde. V běžných podmínkách je pak vhodná výsadba stromořadí po jedné straně ulice,“ říká Martin Vokuš.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Pražské městské části se mohou poradit o tom, kam vysadit stromy, na Institutu plánování a rozvoje nebo Technické správě komunikací.
Mají možnost konzultovat konkrétní plány i s odborníky, kteří se věnují modelování městského klimatu a vlivů na něj. Praha má v tomto ohledu výhodu, že má pro tyto modely naměřená data. Ta v jiných městech chybí.
reklama
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
JŠ
Jan Šimůnek
13.1.2020 13:11Jenže čím vyšší koncentrace škodlivin, tím snáze se složky znečištění vychytávají na listy a další rostlinné povrchy. A, pochopitelně, na chodnících, v bytech a dalších místech mimo "tunel" je koncentrace škodlivin o to nižší.
Odpovědět
ig
13.1.2020 20:45
Děkuji za tip, článek mě přivedl na myšlenku, že založím výzkumný projekt "Specifika proudění vzduchu kolem stromů v městské ulici" a budu mít důvod požádat o grant na zaplacení licence za CFD software, který je pro normální použití nekřesťansky drahý, ale program ochrany žp jej přikryje jako nic :-)
Odpovědět