https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumavsky-park-loni-navstivilo-mene-turistu.navstevnost-je-presto-stale-vetsi-nez-v-letech-pred-pandemii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumavský park loni navštívilo méně turistů. Návštěvnost je přesto větší než v letech před pandemií

11.2.2024 00:51 (ČTK)
Turisté na Šumavě.
Turisté na Šumavě.
Foto | Kubaj / Flickr.com
Šumavský národní park loni navštívilo 2,4 milionu lidí. Je to o osm procent méně než v roce 2022, ale výrazně více než v letech před pandemií koronaviru, informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

"Rok 2019 byl do té doby se svými skoro 2,1 milionu návštěvníků rekordním. Jenže pandemie koronaviru, která udeřila na jaře v roce 2020, přepsala i tento nastavený rekord. V roce 2020 navštívilo národní park Šumava 2,55 milionu lidí. Jen o pár desítek tisíc návštěvníků méně jsme zaznamenali v roce následujícím," uvedl Dvořák. Při pandemii byla řada obchodů či center zábavy ve městech zavřená. A lidé proto více jezdili do přírody. "Mysleli jsme si, že se nyní budeme s návštěvností vracet do roků před covidem. Ale jsme příjemně překvapeni, že tomu tak není," řekl mluvčí.

Více než 40 procent návštěvníků přichází do šumavského parku v období letních prázdnin. Zimní sezona tvoří zhruba 13 procent z celkové návštěvnosti. "Stále silnější je podzimní sezona, a to především září. Zpožděný nástup tepla po skončení zimy zvýšil návštěvnost v měsících květnu a červnu," uvedl Josef Štemberk ze Správy NP Šumava.

Nejnavštěvovanější místa jsou v okolí Modravy na Klatovsku. Jde především o trasu přes Rybárnu na Javoří pilu a Tříjezerní slať. Dále turisté vyhledávají Chalupskou slať, Jezerní slať nebo prameny Vltavy. Nejnavštěvovanějším zařízením Správy NP Šumava loni bylo s více než 110 000 lidmi návštěvnické centrum Srní, kde je možné pozorovat vlky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.2.2024 03:42
A zřejmě je to i tak až moc - zvednout vstupné to chce !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.2.2024 08:27 Reaguje na smějící se bestie
No to jo. Jako v Hagia Sofia. 500E.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.2.2024 08:34 Reaguje na smějící se bestie
zakázat parkoviště a pouze vlastními silami. Lidi jsou líný jak vši a tak by mohli udělat i něco pro sebe.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist