https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-zvyseni-poplatku-za-obnovitelne-zdroje-pro-firmy-nici-konkurenceschopnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Zvýšení poplatků za obnovitelné zdroje pro firmy ničí konkurenceschopnost

10.10.2023 16:05 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některé části konsolidačního balíčku vlády snižují konkurenceschopnost českých průmyslových firem, problémem je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje zejména výrazné zvýšení poplatků za obnovitelné zdroje pro energeticky náročné firmy. Zatímco Německo firmám poplatky na příští rok odpouští, aby zpomalující průmysl povzbudilo, a Slovensko energeticky náročným provozům poplatky na příští rok snížilo, české firmy budou platit víc, řekl dnes Rafaj ČTK na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně.
 

"Jako by vláda nepochopila, jak Evropa tyto poplatky nastavuje. I když jde cena elektřiny dolů, my budeme platit víc, což brutálně sníží konkurenceschopnost našich firem. Přitom stačí podívat se na Německo. Když vidí, že průmysl uvadá, snaží se jej nastartovat. Zavádí speciální fond na dekarbonizaci, snižuje firmám daně, odpouští jim poplatky. Stejná situace byla v roce 2008, kdy Německo použilo kurzarbeit a během roku a půl bylo z krize venku, zatímco nám to trvalo tři roky," uvedl Rafaj,

Připomněl, že před rokem na podzim stály firmy před obrovskou nejistotou ohledně vývoje cen energií. Vládní strop podle něj sice přišel pozdě, ale pomohl. "Zastropování vyslalo signál ke zklidnění situace, firmy se nebály přijímat zakázky na celý rok, protože věděly, že cena energií nepřekročí určitou hranici. Zvýšené náklady se dařilo propisovat do cen. Vláda to sice nyní kritizuje, ale díky tomuto propisování se zvýšil výběr daní, což pomohlo rozpočtu," konstatoval.

Vláda ve snaze co nejvíc ušetřit podle jeho názoru nerozlišuje mezi zeštíhlením státu a nastartováním ekonomiky, která potřebuje vyšší výnosy, aby jimi pomohla státnímu rozpočtu. "Na dnešním sněmu chceme připomenout vládě věci, které jí předkládáme posledních deset let. Že je potřeba zrychlit výstavbu dopravní, digitální i energetické infrastruktury, zejména u té energetické už nám ujel vlak. Okamžitě je třeba něco dělat s trhem práce, protože pro další rozvoj českých firem jsou hlavními překážkami nedostatek pracovní síly a ceny energií. Snižují se investice do základního výzkumu, což je další chyba, kterou vláda udělala už při minulé krizi," doplnil prezident svazu.

Upozornil, že klesá objem zakázek ve stavebnictví, v celé Evropě se odkládá výstavba rezidenčních projektů, zpomaluje německý průmysl a zejména automobilový průmysl. Všechny tyto otázky chce Svaz průmyslu a obchodu dnes otevřít na svém sněmu, kterého se zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti začal dnes, potrvá do pátku. Představí se na něm 1312 firem ze 43 zemí, MSV spolu s veletrhy Transport a logistika, Envitech a Woodtec obsadí deset pavilonů.


reklama

 
Veronika Skálová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

10.10.2023 17:32
To je objev.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.10.2023 19:53 Reaguje na pavel peregrin
Převratné je ovšem to, že se už o tom může psát.
Odpovědět
sv

sv

13.10.2023 07:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ovšem pro místní "disidenty" evidentně stále platí zákaz psát o tom, že je to dílo ping. paroubka a čučkaře, který v době svého neblahého premiérování podepsal závazek na povinný podíl oze v mixu pro ČR.
Odpovědět

Radek Čuda

11.10.2023 13:12
Je fakt, že pokud si každá země v EU bude s cenami energií hrát jak ji napadne ... a nic jiného ty různé dotace a kompenzace nejsou ... tak ten slavný společný trh můžeme zabalit, protože očividnější podporu ze strany jednotlivých států než je tohle si lze těžko představit.

Holt se ukazuje, že kde kdo má spoustu keců, ale když jde do tuhýho, tak je pro většinu holt bližší košile než kabát ... a my na to jak je naším dobrým zvykem jen tupě čumíme. A pak se zase budeme divit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2023 11:36 Reaguje na Radek Čuda
Ono je to ale ve výsledku jedno - pokud bude vládnout tahle šílená ideologie, můžeme si leda vybrat, zda bude výrobce zlikvidován přímo cenami energií nebo nepřímo nějakými odvody, které stát použije na "dotování". Anebo to v lepším případě výrobce zabalí a půjde někam, kde zbývá trochu zdravého rozumu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist