https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svycarsko-si-schvalilo-narocnejsi-klimaticke-cile
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcarsko si schválilo náročnější klimatické cíle

30.1.2025 01:22 (ČTK)
Dramatické mraky u Ženevského jezera
Dramatické mraky u Ženevského jezera
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Švýcarská vláda schválila nové klimatické cíle, emise skleníkových plynů mají být do roku 2035 alespoň o 65 procent nižší ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Doposud se alpská země zavazovala k 50procentnímu snížení emisí oproti roku 1990 do roku 2030.
 
Dosavadní snahy Švýcarska bojovat proti globálnímu oteplování byly loni podrobeny zkoumání poté, co Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal za pravdu skupině švýcarských seniorek, podle nichž země nevyvíjí dostatečné úsilí v boji proti klimatické změně.

Švýcarská vláda včera v prohlášení uvedla, že nových cílů, které se opírají o závazky z pařížské klimatické dohody, má být dosaženo zejména domácími opatřeními. "Do roku 2035 by Švýcarsko mělo snížit své emise skleníkových plynů o nejméně 65 procent ve srovnání s úrovněmi roku 1990 a v průměru o 59 procent mezi lety 2031 a 2035," slíbila vláda.

Kabinet schválil příslušný dodatek k dlouhodobé klimatické strategii a nové plány podřídí Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu do 10. února. V té souvislosti bude podle vlády informovat o roli obnovitelných energií a jaderné energie při dosahování klimatické neutrality.

Přísné klimatické cíle si vytyčila také Evropská unie ve své Zelené dohodě pro Evropu (takzvaný Green Deal), která má EU nasměrovat k omezení emisí skleníkových plynů nejméně o 55 procent do roku 2030 proti hodnotám z roku 1990. Do poloviny století má EU dosáhnout uhlíkové neutrality.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.1.2025 06:30
to se dá ve Švýcarsku udělat tím, že zaměstnanost převedou do služeb a sníží závislost na těžkém průmyslu. Ale nedělejme si iluze, že tohle je cesta pro další.
Ve Švýcarsku velké množství obyvatel pracuje ve službách na rozdíl od ČR.

Nehledě na to, že Švýcaři dbají, aby byly skutečně užívány a třeba to, co považuju za inspirující je otevírací doba obchodů do 19.30h a Neděle volno a vymahatelnost práva u soudů se táhne rok ale v ČR deset let.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2025 09:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevím, kolik mají zrovna Švýcaři těžkého průmyslu, ale tahle jede grýndýl velmi poctivě a velmi dobře prosperuje. A naši ropáčci bečí, že nás to ničí, i když máme pořád 40% elektřiny z uhlí. Prostě celé naopak.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.1.2025 09:34 Reaguje na Pavel Hanzl
oni ale tu zelenou politiku jedou snad od začátku mnoho desítek let.
Ono kdyby se green deal rozložil do dvaceti let a ne všechno hned, bylo by to taky o něčem jiném.... dodělala by se smysluplná energetika a vytvořila technická opatření.

Je to šité horkou jehlou drahé a dočasné a slouží to především dojičům dotací a podpor a šedé ekonomice spekulací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2025 12:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ekonomické problémy Evropy nejsou o grýndýlu, jak nám ropáci pořád nakecávají. Stačí si poslechnout naše ekonomy (Marka, Špicara, Dlouhého, Mtesovou atd.) a všichni říkají prakticky to samé, grýndýl je zátěžový faktor, ale na nějaké čtvrté - páté pozici.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.1.2025 09:45 Reaguje na Pavel Hanzl
jinak doufám, že ten Tykač to na Jaře v Počeradech a Chvaleticích zařízne...byl by to celkem velký milník, když se k tomu přihodí i dva povrchové lomy, které by ukončili těžbu.
Zvládnout se to dá...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2025 12:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Obávám se, že počká na estébáckou vládu, která bude rozhazovat dotace jak šílená - jak minule.
Odpovědět

Radek Čuda

30.1.2025 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ono ve Švajcu se ten energetický mix holt jinak skládá, když třeba při letmém pohledu sem ... https://app.electricitymaps.com/zone/CH/3mo/daily ... vidíte, jaké jsou tam dva dominantní zdroje elektrické energie.

Odpovědět
JO

Jarka O.

30.1.2025 15:11 Reaguje na Radek Čuda
Odkaz nečtu, naslepo tipuju JE,VE .. nebo nákup od Frantíků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2025 09:34 Reaguje na Radek Čuda
Švajc jede hlavně na vodu (jako Rakušáci) a mají jednu obstarožní jaderku.
To je země, která popírá tvrzení našich nešťastníků, že země může prosperovat jen tehdy, kdy má nerostné zdroje a hlavně fosilní energii.
Švajc nemá vůbec nic, ani přístup k moři a patří mezi nejbohatší země světa.
Proč?
Nikdy tam nevládli fašouni, komunisti, náckové a jiní dezoláti, nemají tam snad ani žádnou putinovu pátou kolonu.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

30.1.2025 13:54
Švýcaři jsou bohatí, tak si to mohou dovolit. Nás by to srazilo na kolena.
Odpovědět
pk

pepa knotek

30.1.2025 14:40 Reaguje na Zejména Zájmena
Jsme nesmírně bohatá země, tak bohatá, že posíláme každoročně stovky miliard do zahraničí. Kdybychom jen polovinu z toho investovali každoročně do jaderné energetiky, tak už dávno žádné uhelné elektrárny nepotřebujeme a elektřinu bychom mohli prodávat i těm švýcarům.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.1.2025 17:11 Reaguje na pepa knotek
TAK JEST !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2025 13:01 Reaguje na pepa knotek
A proč je teda posíláme a co jsou to za penéze? Proč to populisti teda nezarazí, když to všichni pořád slibují? Babiš na to měl 8 let a proč s tím nic neudělal?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

31.1.2025 07:58
Je to nesmierne pokrytecké, pretože všetko čo potrebujú si aj tak dovezú a to väčšinou z Číny, alebo z ďaľších krajín ktoré CO2 vo veľkom vypúšťajú. Výsledný efekt na produkciu CO2 to bude mať mizivý alebo záporný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2025 09:38
Švýcarsko bylo velmi podobná země, jako ČSR za první republiky. Taky se u nás razil názor, že uděláme federaci, tj. "švýcarský model". Jenže to přes národovce (v čele s Masarykem) neprošlo a šikan Sudeťáků byla hlavní příčina Mnichova. Švýcarští Němci se k Hitlerovi prostě nedali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2025 09:44
Ještě po válce se nejlepší prognózy dalšího vývoje dávaly ČSR a Švýcarsku. Měli jsme taky velmi dobře rozjetý průmysl a nebyli jsme válkou příliš poškozenni, česká koruna patřila mezi ČTYŘI nejkvalinější měny světa (US dolar, švýc. frank, švédská a česká koruna).
Jenže, co čert nechtěl, hlupy čecháčci si zvoli komáry a zmetka Gottwalda a dál to známe všichni.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist