Tenhle prales by měl být savanou! Průzkumy v Tasmánii otevírají staré rány, i debatu o ohni v krajině
Kde začít? V tasmánských Surrey Hills, na které se můžete dívat buď jako na překrásný temperátní prales, nebo jako na 60 000 hektarů dobře rostlého dřeva k vytěžení. Ten druhý pohled vyvolává ostrou kritiku těch, kteří by tento střípek prastaré divočiny chtěli chránit. Těžko říct, komu straní Michael-Shawn Fletcher, docent biogeografie na univerzitě v Melbourne. Protože dlouhodobě svou vědeckou prací upozorňuje na to, že tahle lokalita a také celá Tasmánie a velmi pravděpodobně i pořádný kus Austrálie, mají k nějaké nedotčené přírodní selance hodně daleko.
Prastarý prales na Surrey Hills, kterému by řada ochránců přiřkla klidně milionové stáří, má necelých 180 let. A před ním tu byla savana, kterou pravidelně vypalovali původní obyvatelé.
Nepotřebujete les, když lovíte klokany
Je to dost odvážné tvrzení, ale dokládají jej vykopané půdní sondy, odebrané vzorky semen travin z půdy, dendrochronologické rozbory dřevin (které dokáží přežít déle než 500 let, ale na této lokalitě skutečně nejsou starší 180 let). Potvrzují to deníky geografa a architekta Henryho Hellyera, který jako první bílý muž roku 1827 vystoupal na jejich holé vrcholky a jasně o tom hovoří legendy Aboridžinců z etnika Palawa.
V čem je tedy problém? V tom, že většina současných obyvatel Austrálie nevěří, že by prostí, ale přeci jen primitivní domorodci, žijící v souladu s přírodou, byli schopni tak dalekosáhle a ničivě ovlivnit australskou krajinu. Ano, jsou to z toho debaty, kde se to zmínkami o rasismu, vžitých stereotypech, nedotčené ladem ležící (a nikomu nepatřící) zemi a koloniálním útlaku jen hemží.
Palawové přitom Surrey Hills vypalovali stovky let, protože se po každém ohni zazelenaly svěží trávou a za tou se vydávali pro ně tolik chutní klokani. Když přijeli osadníci z Evropy, stali se domorodci vyhnanci ve vlastní zemi. Stačily dvě století, kdy byli odstaveni do půdy a tradičního způsobu hospodaření, a kopce se savanovitou vegetací (s hustotou dřevin kolem 10 kusů na akr) překryl prales. Který dnes chtějí lidé chránit jako nedotčenou divočinu. „Mýtus divočiny ale nemá prostor na kontinentu, kde byla většina země po milénia kulturně upravována a vypalována,“ říká Fletcher.
Oheň udělal Austrálii nehořlavou
Kriticky přitom pohlíží na nedaleko ležící rezervaci Tasmánské divočiny, spadající pod UNESCO a pokrývající pětinu rozlohy ostrova. I ona totiž vypadala před dvěma stoletími naprosto jinak. A poté, co získala svůj mezinárodní ochranářský statut, byli odtud zase a znovu původní obyvatelé a jejich zažité způsoby hospodaření vyloučeny. Na chráněném území přeci nemůžete zakládat požáry a lovit zvěř. Nebo ano?
Problém je v tom, že po tisíciletí vypalovaná krajina, dalece adaptovaná na pravidelný oheň, je po zákazu tradičního způsobů hospodaření paradoxně mnohem víc náchylná k ničivějším požárům. Protože v lesech se naakumuluje násobně více hořlavého paliva. A vlastně tu nechráníte nic prastarého a památného.
Připustit Aboridžincům zásluhy za vytvoření australské krajiny je ale zatraceně složité politické téma. Mohla by být třeba nadnesena otázka původního vlastnictví a navrácení uloupené půdy. Kterou je v zásadě celá Austrálie. Znamenalo by to přiznat nejedno ochranářské pochybení. Například připustit, že konzervační potenciál lokalit jako Surrey Hills, je ve skutečnosti minimální. A hlavně by to znamenalo akceptovat, že australská krajina musí být plošně obdělávána a zúrodňována řízeným vypalováním, aby se stala nehořlavou. Do těchto velkých debat se Michael-Shawn Fletcher raději nepouští, jen říká, že: „Domorodý management řízených požárů by mohl pomoci Austrálii od devastujících katastrof, jakou bylo loňské Černé léto.“
Přečtěte si také |
Oheň do české krajiny patří, jen se bojíme ho do ní pustitreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Karel Zvářal
19.5.2020 07:06Ten prales by tam zajisté vyrostl i dříve, kdyby mu dali šanci. Nemůžeme opakovat postupy z časů, kdy lidí chodily po planetě desítky či stovky tisíc. Pokud někde roste přirozeně les, buďme rádi a nesnažme se ho přeměnit na "původní" savanu = dočasnou poušť. Té máme na Zemi do aleluja. Zvláště pak dnes, v době klimatické změny, je to do nebe volající nesmysl.
Radomír Dohnal
19.5.2020 07:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.5.2020 08:00 Reaguje na Radomír DohnalPokud tam ti klokani vydželi až do dnešních dní, dokázali se na zarůstající buš adaptovat. Rozhodnutí bych nechal na místních ochranářích, ale za sebe říkám ne. To už raději vytěžit, tj. porosty (hodně) rozvolnit. Nová tráva vyroste i na stařině, akorát na tom černém podkladu to vypadá efektně.
Radomír Dohnal
19.5.2020 08:43 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.5.2020 08:50 Reaguje na Radomír DohnalJakub Brenn
19.5.2020 12:46 Reaguje na Karel ZvářalJiří Daneš
19.5.2020 16:15 Reaguje na Karel ZvářalJiří Daneš
19.5.2020 16:15 Reaguje na Karel ZvářalJakub Brenn
19.5.2020 21:25 Reaguje na Jakub Brennjak to každým rokem krásně zarůstá a nyní tam bude 100km asfaltových drah.
ČR dala BMW půlmilardovou pobídku.V čí hlavě se asi zrodil ten nápad,a kdo si na tom přilepšil...
Josef Mozek
19.5.2020 09:58Aby nevznikaly občas lesní požáry, vypalme lesy ihned a potom průběžně, kulturní je přece savana s trávou.
No a potom, až bude "kulturní" vyprahlá krajina hotova, znovu obraťmě pozornost k Brazílii a podrobme ji kritice a sankcím, protože těží lesy, které jsme prohlásili za zelené plíce planety a máme tedy "právo" diktovat suverénní zemi, jak má nakládat se svým majetkem.
Radomír Dohnal
19.5.2020 10:05 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
19.5.2020 10:19 Reaguje na Radomír DohnalRadomír Dohnal
19.5.2020 12:00 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
19.5.2020 12:25 Reaguje na Radomír DohnalLesy mají natolik nepostradatelnou funkci, že jich potřebujeme spíš více než méně. I s tím vědomím, že občas část shoří. Řešit to vypálením lesů a ponecháním nějakého miniaturního zbytku, to nedává smysl.
Karel Zvářal
19.5.2020 13:03 Reaguje na Radomír DohnalVzal jsem to velmi oklikou, ale odvolávat se na tradice je začasto zavádějící až demagogické. Věřím tomu, že kdyby měli domorodci motorovky, jako dnes máme my, stromy by pokáceli na palivové dřevo a nemuseli sbírat suché větve na otop. Les by pro své oblíbené klokany prosvětlili, aby tam rostla i tráva.
To preventivní (mimosezonní) vypalování padá do úvahy zejména tam, kde neukáznění návštěvníci rezervace odhodí vajgl, či dokonce jen tak pro legraci škrtnou pod trsem trávy - schválně, co se bude dít... Dnes jsme na takovém stupni poznání a máme takové prostředky, které dokáží nesmyslné vypalování nahradit, případně omezit na nezbytnou míru.
https://www.youtube.com/watch?v=BH3bwf_gHxw