https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/timmermans-chce-aby-eu-prijala-prisnejsi-klimatickou-politiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Timmermans chce, aby EU přijala přísnější klimatickou politiku

9.10.2019 00:23 | BRUSEL (ČTK)
Kandidát na post místopředsedy Evropské komise (EK) Frans Timmermans hodlá předložit legislativní návrh, aby EU do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent proti hodnotám z roku 1990. / Ilustrační foto
Kandidát na post místopředsedy Evropské komise (EK) Frans Timmermans hodlá předložit legislativní návrh, aby EU do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent proti hodnotám z roku 1990. / Ilustrační foto
Kandidát na post místopředsedy Evropské komise (EK) Frans Timmermans hodlá předložit legislativní návrh, aby EU do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Řekl to při včerejším slyšení před europoslanci. Podle současných plánů si EU stanovila, že emise sníží o 40 procent. Nizozemec Timmermans má v budoucí Evropské komisi dohlížet nad klimaticky odpovědnou politikou označenou jako Zelená dohoda pro Evropu.
 

V prvních 100 dnech v úřadu chce Timmermans přijít s návrhem, na jehož základě by v budoucí evropské legislativě byl zakotven cíl uhlíkové neutrality k roku 2050. Řekl také, že se urychleně pustí do práce na zavedení daně za znečišťování ovzduší, kterou by platily firmy ze zemí, kde požadavky na ochranu klimatu nejsou tak přísné jako v unii. V této záležitosti bude Timmermans spolupracovat s navrženým eurokomisařem pro hospodářství, Italem Paolem Gentilonim.

Agentura Reuters k tomu napsala, že některé evropské firmy z energeticky náročných odvětví vyjádřily plánům na zavedení daně za znečišťování ovzduší podporu. Tyto daně by jim pomohly vyrovnat se s konkurencí ze zemí mimo EU, kde jsou předpisy ohledně ochrany ovzduší mírnější, a výrobní náklady proto nižší. Vše ale podle nich bude záležet na konečné podobě nového opatření, jehož přijetí a zavedení prý může trvat roky.

Dlouhodobým klimatickým plánům unie se minulý týden v pátek věnovali ministři životního prostředí jednotlivých členských zemí EU. Země visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) a další státy na této schůzce prosadily, aby EU na prosincové klimatické konferenci v Chile jako svůj závazek ponechala cíl emise do roku 2030 snížit o 40 procent. Některé státy požadovaly ambicióznější klimatickou politiku.

Slyšení ve výborech europarlamentu včera před Timmermansem absolvovali další dva kandidáty na post místopředsedy EK. Šlo o Lotyše Valdise Dombrovskise, který má mít na starosti hospodářství a finanční služby, a Dánku Margrethe Vestagerovou, která má v týmu šéfky komise Ursuly von der Leyenové zajistit připravenost Evropy na digitální věk a bdít nad konkurenčním prostředím.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.10.2019 13:11
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kubera-odmitat-klimaticke-zmeny-je-jako-zpochybnovat-holocaust-uz-za-to-vyhazuji-z-prace-80325?dop-ab-variant=15&seq-no=1&source=hp

Pro skeptiky...
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.10.2019 17:52 Reaguje na Karel Zvářal
Jestliže něco prosazuje člověk jako Timmermans, je to samo o sobě silný důvod tomu nevěřit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist