https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-ctvrtiny-cechu-setri-kvuli-krizi-energie-cast-chce-i-investovat-do-opatreni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři čtvrtiny Čechů šetří kvůli krizi energie, část chce i investovat do opatření

21.11.2022 01:09 | PRAHA (ČTK)
Nejčastěji, konkrétně ve 44 procentech případů, jde o instalace úsporných žárovek a nižší dobu svícení v domácnosti. Přes 40 procent domácností také přistoupilo k šetření teplou vodou nebo k odkladu topné sezony či k vytápění na nižší teplotu.
Nejčastěji, konkrétně ve 44 procentech případů, jde o instalace úsporných žárovek a nižší dobu svícení v domácnosti. Přes 40 procent domácností také přistoupilo k šetření teplou vodou nebo k odkladu topné sezony či k vytápění na nižší teplotu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli současnému růstu cen energií s nimi šetří tři čtvrtiny Čechů. Většinou omezují spotřebu vody a tepla nebo dobu svícení. Zhruba třetina lidí pak plánuje větší investice do úsporných opatření, jako jsou stavební úpravy či instalace fotovoltaických panelů. Vyplynulo to průzkumu, o jehož výsledcích informoval ČTK Svaz moderní energetiky. Podle něj je pro většinu společnosti současná krize zároveň příležitostí k proměně české energetiky k větší soběstačnosti.
reklama

 
Aktuálního růstu cen energií se podle průzkumu, jehož se během listopadu zúčastnilo 1034 respondentů, obává přes 90 procent Čechů. Většina z nich se proto snaží se spotřebou energií šetřit. Vedle omezení samotné spotřeby přitom mnozí chystají investice do některých opatření.

Nejčastěji, konkrétně ve 44 procentech případů, jde o instalace úsporných žárovek a nižší dobu svícení v domácnosti. Přes 40 procent domácností také přistoupilo k šetření teplou vodou nebo k odkladu topné sezony či k vytápění na nižší teplotu. Téměř pětina lidí pak chce omezit spotřebu energií zakoupením úsporných spotřebičů, ukázal průzkum.

Spolu s tím ale roste také zájem o větší stavební úpravy. Fotovoltaickou elektrárnu plánuje v dohledné době podle průzkumu nainstalovat přes sedm procent domácností, další plánují zateplení střech, fasád nebo výměnu oken.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 60 procent populace současnou krizi vnímá zároveň jako příležitost pro proměnu české energetiky k její větší soběstačnosti, například větším využitím obnovitelných zdrojů, a tím omezení závislostí na ruských energiích.

"Vidíme, že investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou obyvatelé naklonění více než kdy dřív," uvedl ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub. Tato část populace by podle průzkumu zároveň uvítala větší aktivní podporu na tyto investice od státu.

"Společně můžeme tuto topnou sezonu zvládnout. Pro příští je však třeba myslet také na dlouhodobá opatření, která pomohou zajistit trvale udržitelné výdaje za energie. Zateplené domy nebo solární energie je klíčem k nezávislosti na ruském plynu," řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

"Vláda by měla připravit doplněk současné Nové zelené úsporám v podobě zvýhodněných půjček, který pak mohou domácnosti splácet z ušetřených peněz za elektřinu či plyn. Po splacení investice, což může být u fotovoltaiky od šest let, pak domácnost na zelené energie jen vydělává," dodal.

K větší podpoře využívání obnovitelných zdrojů vyzvala vládu v minulých dnech také nová iniciativa Osvoboďme Česko. Ta žádá například o větší balík peněz pro dotační programy podporující obnovitelné zdroje nebo zjednodušení procesů k podobným projektům. Podle iniciativy jde o řešení závislosti na ruském plynu i jistotu dostupných cen energie. Výzvu podpořilo přes 3100 signatářů z řad profesních energetických sdružení, firem a odborné veřejnosti a energetických specialistů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

21.11.2022 10:04
To je promo článek pro obskurní pány typu pana Sedláka a Holuba a jejich nesmyslných spolků. Jen víc dotací, aby společnosti, které zastupují a propagují ještě více mohli prodávat produkty, které nabízejí. V normálním tržním prostředí by nemohli existovat.
mmch mám pochybnosti zda průzkum vůbec byl realizován, ale pokud byl dotován tak formálně zcela jistě.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.11.2022 12:12
99% Čechů si přeje, aby byl klid, ceny energií byly v relaci s příjmy domácností , aby byly jednoduché a přehledné tarify a hlavně, aby vypadli ekomagoři z míst, kde se o občanech rozhoduje, zelení loupežníci nás dnes a denně okrádají a okrádat chtějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2022 20:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenže minimálně polovina z nich jaksi nechápe, že pro to musí něco udělat.
Zaprvé pochopit, že nás nenapadli zelení magoři, ale Putin. A to hlupáci prostě nechápou, já zase nechápu, že to uniklo i vám.
Kšeftaři s energiemi jsou zcela typičtí zelení loupežníci, takový ČEZ je přímo prales brazilský.
Odpovědět
SS

Samanthea S.

12.12.2022 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ekoteroristi přišli s green deal hodně před liliPutinem, ten to jen dodělal a ukázal, že green deal je nesmysl, když neexistuje alternativa. Na druhou stranu, ráda to chvíli vydržím, když se zbavíme závislosti na ruSSku a podpoří to jaderné elektrárny (=momentálně jediné skutečně zelené a stabilní zdroje elektřiny).
Odpovědět
MK

Michal Konečný

28.11.2022 16:24
Možná taky pamatujete, jak se v devadesátých letech rozjela kampaň šetření vodou. Lidé opravovali kapající kohoutky, místo vany používali sprchu, zalévali dešťovkou, atd. Ušetřilo se tak dost vody, načež vodárenské firmy zvýšily cenu.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist