Trojice nevhodně uložila tuny bílého fosforu, u soudu v Brně se částečně doznala
Podle žalobce Roberta Hanuše obžalovaní Rudolf Mazánek a Jan Chovanec z firmy Ekotermex v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem s firmou Stephane Corp, kterou v této věci zastupoval Petr Jaroš. Jak firmy, tak Jaroš se z dotyčných trestných činů také zpovídají. Šlo zhruba o 200 sudů s 19 tunami bílého fosforu, které Jaroš umístil v Rajhradě v areálu v běžné zástavbě. Podle obžaloby si přitom byl vědom toho, co v přebíraných sudech je. Mazanec s Chovancem se podle obžaloby snažili zbavit nebezpečné látky už dříve, část původního množství předali dvěma firmám zpracovávajícím odpady. Těm ale zatajili, že jde o nebezpečný odpad, v obou případech se pak fosfor vznítil. Podle žalobce tak dvojice ohrozila zaměstnance daných firem i okolí. Jaroše muži oslovili poté, co se látky jinak zbavit nedokázali.
Jaroš stejně jako ostatní v některých bodech vinu přiznal, v případě Rajhradu ale uvedl, že fosfor byl uložený bezpečně. "Byl hermeticky uzavřený v sudech, kdy dvě třetiny obsahu tvořila voda, aby nedošlo k zahoření, sudy byly s pojistkou. Prostor byl ohraničený, nesvítilo na něj slunce," popsal. Přiznal, že areál nebyl zkolaudovaný pro skladování nebezpečných odpadů. Uvedl však, že fosfor přebíral jako surovinu k dalšímu využití, ne jako odpad, v plánu měl s fosforem obchodovat dál, dodal. Fosfor by se podle Jaroše mohl použít na výrobu fosfátových hnojiv, jednal se dvěma zahraničními firmami, řekl.
Vinu v některých bodech přiznali také Mazánek s Chovancem, ohledně Rajhradu ale prý nevěděli, kde bude fosfor uskladněný. Podle Mazánka převzali v roce 2019 celkem 56 tun bílého fosforu jako odpad k likvidaci. "Začali jsme ho likvidovat, ale měli jsme omezené provozní kapacity. Není tak pravda, že bychom z té transakce chtěli mít ekonomický prospěch, ale stály za tím právě omezené provozní kapacity," uvedl obžalovaný. V té době totiž firma začala likvidovat i nebezpečný zdravotnický odpad vznikající při koronavirové pandemii a podle Mazánka na likvidaci bílého fosforu kapacity nestačily. Jarošovi nicméně Ekotermex v transakci vykázal bílý fosfor ne jako odpad, ale jako technický fosfor. Chovanec uvedl, že firma nedisponovala zařízením vhodným k přeměně odpadu na surovinu. Není proto jasné, zda Jaroš věděl, že přebírá nebezpečný odpad.
Hlavní líčení bude pokračovat 30. ledna, a to dalším dokazováním, zaznít by mohly také závěrečné řeči. Soudkyně avizovala, že rozhodnutí zřejmě zazní až v dalším jednacím dni.
reklama