https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tted-je-nezbytne-aby-byla-zachovana-celistvost-chladici-nadrze-zaporozske-jaderne-elektrarny-rika-rafael-mariano-grossi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je nezbytné, aby byla zachována celistvost chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny, říká Rafael Mariano Grossi

8.6.2023 16:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na snímku jsou nádrže, ve kterých se rozprašováním ochlazuje ohřátá voda před opětovným použitím. Na pozadí je Záporožská jaderná elektrárna, snímek je z 29. března 2023.
Na snímku jsou nádrže, ve kterých se rozprašováním ochlazuje ohřátá voda před opětovným použitím. Na pozadí je Záporožská jaderná elektrárna, snímek je z 29. března 2023.
V ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně probíhají práce na zajištění zásob maximálního množství chladicí vody pro případ, že by přišla o vodu z nedaleké nádrže Kachovka. Ta byla v úterý zničena a z nádrže nekontrolovaně uniká voda. Hladina vody v nádrži tak neustále klesá. Od určitého okamžiku nebude možné vodu z nádrže využít pro potřeby chlazení jaderné elektrárny. O situaci včera informoval generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi.
 
Hladina vody v nádrži od úterního rána, kdy došlo k protržení hráze, zatím klesla přibližně o 2,8 metru a ve středu v 18 hodin místního času dosáhla 14,03 metru, uvedl generální ředitel Grossi.

Dodal však, že hodinová rychlost úbytku se mírně zpomalila, a to na 5 až 7 centimetrů za hodinu ze úterního maxima kolem 11 cm/hodinu, přičemž citoval informace od expertů MAAE přítomných v Záporožské jaderné elektrárně.

Pokud hladina klesne pod 12,7 metru, nebude elektrárna schopna čerpat vodu z nádrže do areálu. Vzhledem k tomu, že není znám plný rozsah poškození přehrady, nelze předpovědět, zda a kdy k tomu může dojít. Pokud by však současná rychlost poklesu pokračovala, mohla by být hladina 12,7 metru dosažena během následujících dvou dnů.

V rámci přípravy na tuto možnost Záporožská jaderná elektrárna průběžně doplňuje své zásoby vody - včetně velkého chladicího nádrže vedle elektrárny i menších rozstřikovacích chladicích rybníků a přilehlých kanálů - tím, že plně využívá vodu z nádrže Kachovka, dokud je to ještě možné.

Po naplnění budou tyto vodní zdroje stačit k tomu, aby elektrárně poskytovaly vodu potřebnou k chlazení šesti reaktorů i vyhořelého paliva po dobu několika měsíců. I když je všech šest reaktorů v režimu odstavení, stále potřebují chladicí vodu, aby se zabránilo roztavení paliva a případnému úniku radioaktivního materiálu, uvedl generální ředitel Grossi.

"Je nezbytné, aby byla zachována celistvost jak chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny, tak výpustného kanálu Záporožské tepelné elektrány. To je velmi důležité, aby elektrárna měla dostatek vody pro zajištění nezbytného chlazení lokality v následujících měsících," uvedl generální ředitel Grossi.

Generální ředitel Grossi se příští týden vydá do Záporožské jaderné elektrárny, aby zhodnotil tamní situaci po poškození hráze a sledoval dodržování pěti základních zásad ochrany jaderné elektrárny, které 30. května představil Radě bezpečnosti OSN.

S ohledem na zintenzivnění činnosti MAAE v rámci nově stanovených zásad posílí také přítomnost MAAE na místě a nahradí současný tým větší skupinou, která s ním bude cestovat po frontové linii.

"Nyní, v době zvýšené vojenské aktivity v regionu, má posílená přítomnost MAAE v Záporožské jaderné elektrárně větší význam než kdy jindy, protože pomáhá předcházet nebezpečí jaderné havárie a jejím možným následkům pro obyvatele a životní prostředí. Možná ztráta hlavního zdroje chladicí vody v elektrárně dále komplikuje již tak mimořádně složitou a náročnou situaci v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení," uvedl.

Pět ze šesti reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je v režimu studené odstávky. Jeden blok zůstává v horké odstávce, aby se na místě vyráběla technologická pára pro operace, jako je zpracování kapalného radioaktivního odpadu, který se z šesti reaktorů shromažďuje i během stavu odstavení reaktorů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.6.2023 18:54
když potkám poutníka, tak mu to vyřídím
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 08:53
Pčedpokládám, že tu elektrárnu stále ovládají Rusi, takže další vývoj je absolutně ve hvězdách, včetně zastavení chlazení tak, aby to celé bouchlo. Něco takového na světě skutečně nemá obdoby, tuhle bandu nám byl čert dlužen.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.6.2023 19:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Zastavení chlazení nemůže vést tomu, "aby to celé bouchlo", opět plácáte nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2023 07:58 Reaguje na Emil Novák
Třeba to podminují, dobytek je to dostatečný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2023 08:01 Reaguje na Emil Novák
Putin už ví, že z Ukrajiny vypadne, tak chce způsobit jen maximální škody. Kachovka už lehla, Záporoží je teda na řadě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.6.2023 08:10 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Takže teorii o "zastavení chlazení tak, aby to celé bouchlo", opouštíte.
2) Koho asi tak zajímají vaše dojmy...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2023 13:27 Reaguje na Emil Novák
Asi vás, když odpovídáte. Každopádně můžeme čekat nejhorší prasárny všetně jaderné. Té se ještě nedopustil, ale určitě ji plánuje. Je přece Šachista Světový, který má promyšlených 10 tahů dopředu. Po termobarických raketách a odpálení přehrad už moc jiných možností nemá.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.6.2023 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, mě vaše dojmy opravdu nezajímají vůbec. Já pouze vyvracím bludy které neustále šíříte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2023 19:38 Reaguje na Emil Novák
Nějak se vám to ale nedaří, že?
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.6.2023 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Naopak, daří se to dobře. Ten o "zastavení chlazení tak, aby to celé bouchlo", jste okamžitě opustil a začal chrlit své dojmy o budoucnosti, které komentovat nehodlám, právě proto, že mě nezajímají vůbec.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist