https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/umelec-skotak-naplnil-v-brnenske-galerii-bazen-plastovou-drti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Umělec Skoták naplnil v brněnské galerii bazén plastovou drtí

9.4.2022 00:51 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tři tuny odpadního materiálu i sériové výrobky z hobby marketů použil umělec Hynek Skoták pro intervenci nazvanou Má vlast. Jde o první letošní výstavu v galerii Industra v areálu Nové Zbrojovky v Brně. Do průmyslového prostředí bývalé továrny vnáší Skotákova instalace ekologické poselství.
 

"Hynek Skoták si svou instalací plní sen mnoha lidí ze střední třídy: mít vlastní bazén. Zdání ale klame, místo nádherně modré vody je bazén až po okraj naplněný drtí z PET lahví. Práce vtipně reflektuje touhu po bazénu na vlastním dvorku, který se v době nedostatku vody a ničení životního prostředí o to více zvrhl v symbol dekadence," uvedla kurátorka projektu Iris Kasperová.

Autor navazuje na svoje dřívější instalace z odpadních materiálů s environmentální tématikou, které tvořil hlavně v zahraničí. Využívá jemnou drť z plastových lahví modrých, bílých a zelených barev. Nová instalace svým čistým provedením v šedivé tovární hale "cituje" i další české sny - touhu po vlastním moři nebo touhu po uklidňujícím koutku na vlastní zahrádce, který odolá všem hrůzám okolního světa.

"Je to můj výkřik do světa, ve kterém není místo pro fantazii. Do světa bez představivosti. Stojím v němém úžasu před tímto světem, v němž nacházím místo krásy, vášně a lásky pouze mechanické naplňování přízemních maloměšťáckých potřeb. Je to můj výtvarný protest proti tomuto světu, který si bere další a další oběti z řad senzitivních jedinců. Který bere lidem hravost, radost, naději i vůli žít,“ uvedl v tiskové zprávě Skoták.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist