USA pomohou Vietnamu od dědictví války: herbicidu Agent Orange
Agent Orange a další herbicidy americké armádě v závěru války sloužily k odstranění neprostupné vegetace, která jinak tvořila skvělý úkryt pro domácí bojovníky. Během dvou desítek let Američané v rámci operace Ranch Hand rozprášili nad Vietnamem, Kambodží a Laosem 75 milionů litrů herbicidů. Přípravky se používaly v koncetranci dvacektrát až pětapadesátkrát vyšší než při běžném použití v zemědělství.
Šlo ale o chemikálie, které obsahovaly dioxiny, jež dodnes způsobují místním lidem zdravotní problémy. Děti se rodí fyzicky i mentálně retardované, v populaci je vysoký počet potratů a rakoviny. Problém zasáhl i americké vojáky, kteří s chemikáliemi nakládali.
Toto úterý USA oznámily svou ochotu pomoci s odstraněním ekologické zátěže. „Dnešní ráno je nový milník v našich bilaterálních vztazích,“ prohlásil David B. Shear, americký ambasador ve Vietnamu. USA vyčlenily 43 milionů dolarů na čtyřletý projekt, při kterém se bude dekontaminovat letiště Dabang. Odtěžená půda se shromáždí na jednom místě letiště a zahřátím na vysokou teplotu bude zbavena dioxinů. Následně se vyčištěná půda vrátí zpět.
„Je to velký krok, ale pro ty, kteří trpí následky není dostatečný,“ prohlásil Ngo Quang Xuan, vietnamský vyslanec u OSN. Nguyen Van Rinh, bývalý voják a současný předseda Vietnamské asociace obětí Agentu Orange/Dioxinu Američanům vzkázal: „Utrpení obětí Agentu Orange pokračuje. Naše vztahy by se významně zlepšily, kdyby se USA přihlásily ke své odpovědnosti a pomohli postiženým.“
David Shear se otázce novinářů, zda USA převezmou i odpovědnost za ekologické a zdravotní dopady používání herbicidů, vyhnul.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Přeji američanům - 19. 8. 2012 - ŠafaříkNezlobte se, ale melete naprosté kraviny. Z indočíny odcházejí lidé už pár desetiletí proto, že je jednoduše přelidněná. Tento problém na nás přenášeli už za budouvání socialismu. Množí se tam totiž jak kobylky. To samé je i s Čínou, Indií, Bangladéší, Pákistánem atd. Všichni totiž tam nemohou být bohatí a najít vůbec nějakou existenci. Nyní se tu buduje demokradie a stále jsme se nepoučili. S tou Argentinou jste to teda vyhrál. Vietnamců je tam jak kozích bobků a místní je tam mají rádi, jako tomu bylo u nás ještě před 20-i lety. A hádejte, čím se tam tak asi zabývají. Nějak nechápu, proč by měli té Argentině býti mentálně bližší. Tam je to totiž více španělské jak vietnamské a Argentinci jsou, na rozdíl od nás, velcí nacionalisté. Připomínáte mi svými optimistickými budovatelskými názory starého socialistického personalistu, jež vědomě lepí neznalé mládeži bulíky na nos - leda v Buenos Aires byla před dvěma lety nezaměstnanost okolo 20+ % a nyní je to prý ještě horší. Na venkově je nezaměstananost až prý 80%. Před asi 10 lety měli finanční kolaps a nynější inflace asi k tomu spěje znovu. Silně pochybuji, že by zrovna pracovití Vietnamci byli velkým přínosem pro státní kasu, leda tak sušit trávu ... Kdybyste viděl, jak někteří prostí Argentinci musí dřít pro pár Pesos a jak žijí, nepsal byste tu takové hověziny ... |