https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uspesna-recyklace-pet-lahvi-otevira-toxicky-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úspěšná recyklace PET lahví otevírá toxický problém

26.4.2022 06:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Američané mají důvod k oslavám. Jejich národnímu schématu na recyklaci PET lahví se daří. Nadšení ovšem kazí aktuální studie, která naznačuje, že ve vyzískaném recyklátu z PET se koncentrují i lidskému zdraví závadné látky.
 

Nejprve ty dobré zprávy: Spojené státy americké hlásí za loňský rok překonání významné mety v recyklaci lahví vyrobených z polyethylentereftalátu, tedy PETek. Vůbec poprvé se na národní úrovni podařilo přesáhnout úhrn recyklace 30 % objemu, získaného z tříděného odpadu. Potvrzuje to asociace NAPCOR, která sdružuje průmyslníky z oboru produkce i zpětné recyklace PET.

Tuto dobrou zprávu lze rozepsat a vyčíslit jako 780 milionů kilogramů sesbíraných PET lahví, výrobu okolo 465 milionů kilogramů recyklátu a uplatnění zhruba 650 milionů kilogramů recyklovaného polyethylentereftalátu, takzvané rPET, v hlavních segmentech průmyslu. Signálem, že recyklovaný materiál nachází ve Státech své uplatnění, je i dlouhodobě výrazný trend poklesu dovozu primárního, panenského PET ze zahraničí. Američané jsou schopni recyklovat třetinu svých PETek, a jsou schopni z nich recyklací vyrábět nejen další, ale také nové potravinové obaly a vyzískávat vlákna či technicky zužitkovatelné materiály.

Zpráva NAPCOR ještě konstatuje, že i když je to jistě hezký a potěšující výsledek, šlo by to ještě lépe. Zařízení, která dnes PETláhve zpracovávají, totiž jedou jen na 63 % své kapacity. Potenciál pro zlepšení tu tedy je. Velké korporace, které se v branži pohybují (například Coca-Cola) si na bázi těchto pozitivních výsledků troufají kalkulovat, že do roku 2030 bude polovina jejich nápojových obalů vyrobena z recyklátu, rPET.

Recyklát není zrovna čistý

Špatné zprávy přináší tým Spyridouli Gerassimidou z univerzity v Leedsu, který se soustředil na rozbor toxikologických kvalit onoho vznikajícího a do oběhu se zpět navracejícího recyklátu. Závěry svých testů publikovali v odborném časopise se zlověstně znějícím názvem Journal of Hazardous Materials.

V principu jde o to, že z PET lahví mohou být za různých okolností uvolňovány látky, které jsou považovány za zdraví neprospěšné, závadné až nebezpečné. A Gerassimidou s kolegy zkoumala, jak výrazný rozdíl je v obsahu těchto látek u „panenských“ PET a těch již recyklovaných. Zvláštní pozornost přitom věnovala chemickým látkám, jež mají k takovým migracím z plastového obalu do tekutého obsahu láhve tendence. Jako teoreticky podezřelé látky, s migračním potenciálem, bylo v laboratořích zkoumáno celkem 193 sloučenin. A u 150 z nich se takový transfer skutečně potvrdil.

Za zneklidňující pak výzkumníci označili nálezy antimonu, acetaldehydu, ftalátů a endokrinních disruptorů, například bisfenolu A, jež byly právě v recyklátu rPET přítomny ve vyšších koncentracích. Ne nutně a ne vždy. Ale v určitých vzorcích z některých geografických oblastí, tedy u rPET z konkrétních recyklačních center, byl jejich výskyt s jistotou zaznamenáván. Úvaha o tom, že v průběhu recyklačního procesu dochází k naakumulování těchto chemikálií, je nasnadě. Vysvětlení to ale není úplné.

Přítomnost antimonu trochu smysl dává - je katalyzátorem při výrobě polyethylentereftalátových pryskyřic - ale bisfenol? Ten nemá s produkcí PET společného nic. Používá se u výroby polykarbonátu nebo při chemickém potahování nápojových plechovek epoxidovým nástřikem. U PET lahví, zánovních či použitých, by se vyskytovat vůbec neměl.

Někdo udělal chybu, na kterou by se nepřišlo

„Přítomnost ftalátů a bisfenolu v PET lahvích může být důsledkem kontaminace strojního zařízení, může pocházet z kontaminace surovin v továrně na výrobu lahví z panenského PET, jakož i kontaminace přenosem z dalšího odpadu při likvidaci, sběru, separaci,“ uvádí možné varianty Gerassimidou. „Každopádně v testovaných recyklovaných PET byly tyto látky přítomny ve vyšší koncentraci než v testovaných lahvích z panenského PET.“ Paulina Lanska, spoluautorka studie, k tomu dodává: „Je důležité zmínit, že skladbu a přítomnost těchto chemikálií v recyklovaných PET nezjistíte, dokud je neměříte. A to se dnes právě neděje.“

Dělat to bezpečně bude drahé

Gerassimidou a Lanska tedy netvrdí, že všechny recyklované PET na americkém nebo jiném trhu obsahují závadné chemikálie. Jen to, že jejich analýza, konaná na výseči vzorků stávající produkce, jejich přítomnost potvrdila. Což může být jen znamení momentálního selhání, provozního výpadku anebo porušení předpisů v jednom z mnoha recyklačních zařízení. Které ale taky může mít celosystémovou podobu, což se bez kontrol nezjistí.

Výzkumnice dodávají, že pokud by měla být u rPET do budoucna garantována jejich bezpečnost, je třeba učinit řadu opatření. Například už v designové fázi přicházet s takovými materiály, které například potiskovým inkoustem anebo adhezivy nekontaminují polyethylentereftalát. Nebo zajistit skladování separovaných PET v optimálních podmínkách (za konstantní teploty, s ozářením UV), garantovat jejich trojstupňové čištění a hygienizaci před vlastním zpracováním.

Jinak se – a to nejen Američané – budou moci radovat z narůstajícího podílu recyklovaných PETlahví, aniž by tušili, že s novými obaly do sebe dostávají i látky, které k původní receptuře nápoje uvnitř rozhodně patřit neměly.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

26.4.2022 09:55
I u nás se recykluje viz odkaz:
https://reportermagazin.cz/a/iytw6/tajemstvi-jiriho-drahose-patenty-vyplacene-dotace-a-sporne-vysledky?fbclid=IwAR2n0kDzIyvKE-8HE2RiiNVh6MK0nSD%5C%5C%5C_gn3ZKkrhiEsxo%5C%5C%5C_Fp9UEiOhZfbGI
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.4.2022 10:42
Koukám, aby nakonec nebylo nejefektivnější to prostě energeticky využít, tedy spálit.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

26.4.2022 11:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi, ano hlavně zálohovat a třídit hned v krámě. Pak je min. znečištění. Automat na drcení atd. A pak šup do cementárny.... emise jak z NG (zemní plyn).
PVC nepálit vznikají dioxiny je drtit přidat do cest rohože atd...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.4.2022 11:07
Tyhlety věci jsou přece mezoi odborníky na plasty dávno známé. Stačilo se nad tím jen trochu zamyslet a dle zásad projektového řízení učených na mnoha vysokých školách a mnoha specialisty a dle chemických a fyzikálních podmínek procesů recyklace prostě tyto rizika identifikovat, vyhodnotit a potom je eliminovat.
V článku není zmíněno ještě další riziko recyklace plastů a sice postupná degradace vlastního plastu za vzniku dalších toxických, karcinogenních a podobných škodlivých sloučenin při jeho mnohonásobném zahřívání nutném pro opakovaný proces recyklace těch plastů. Předběžně to vypadá, že prakticky každý plast je schopný prodělat pouze omezený počet recyklací. Každým zahříváním při recyklaci se v něm hromadí toxické látky a zhoršují mechanické vlastnosti, až nakonec je nepoužitelný.
Dost možná může být špatná strategie míchat dohromady nově vyrobené plasty a recyklované plasty, protože recyklované plasty jako příměs zbytečně moc zhoršují vlastnosti nových plastů, zejména co se týká toxických látek. Že lepší bude vytřídit například PET flašky podle toho, jestli se jedná o flašku z nového plastu nebo jednou recyklovaného plastu nebo dvakrát recyklovanéhoé plastu atd a získaný PET materiál odlišných kvalit použít na výrobu nových různě kvalitních PET flašek a jiných obalů pro použítí odpovídající jejich kvalitě.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.4.2022 12:44
Bisfenol A je zakázaný v potravinářských obalech, v jiných plastech se jako změkčovadlo používá. Takže by se musely ještě třídit potravinářské od nepotravinářských obalů a opravdu pečlivě třídit PET od jiných plastů... nebyly by ty spalovny přece jen po mnoha stránkách výhodnější zhodnocení odpadů, jak byl nápad před 30 lety… ;-)?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.4.2022 18:46
No to je mi novinka! Proboha každý recyklát potřebuje "oživit" novou
čistou surovinou. I kovy jsou nakonec znečištěny příměsemi a neobejdou
se bez čisté suroviny z rudy. Ano lze používat pouze recyklát, ale
kvalita produktu jde rapidně dolů. Veškeré příměsi degradují materiál
a 100% recyklace je výplod mysli nedouků. Ti lpí na 100% recyklaci,
která nemá reálný základ a ani ho nebude nikdy mít. Nejhůře jsou na
tom směsné plasty, pro které je ideální spalovna a jejich energetické
využití. Co tak se konečně zamyslet, zda je používání plastů tak
nutné ve všech oblastech lidské činnosti? Opravdu musí bát výplň
balíků z bublinkové fólie, polystyrénu atd. Kdysi stačila dřevitá vlna
a lepenka podobná platům na vejce. Ta se rozloží i v kompostu a nebo
ji lze "ekologicky" spálit třeba v kamnech na dřevo. Zásilkové obchody
"šetří" použitím starých větších krabic i na malé zboží a vyplní to
haldou levných plastů. Nárůst internetových obchodů kopíruje nárůst
množství odpadů a je otázkou, kam to časem dospěje. Zarosteme odpady
z obalů, balíků atd.?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist