https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustav-zverejnil-podminky-pro-aplikaci-prostredku-proti-hrabosum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústav zveřejnil podmínky pro aplikaci prostředku proti hrabošům

14.2.2020 00:34 (ČTK)
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský včera zveřejnil podmínky, za jakých povolí rozhazování prostředků na hubení hrabošů na polích. Zemědělci jej budou muset hlásit minimálně tři dny předem, ústav jej pak bude schvalovat. / Ilustrační foto
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský včera zveřejnil podmínky, za jakých povolí rozhazování prostředků na hubení hrabošů na polích. Zemědělci jej budou muset hlásit minimálně tři dny předem, ústav jej pak bude schvalovat. / Ilustrační foto
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský včera zveřejnil podmínky, za jakých povolí rozhazování prostředků na hubení hrabošů na polích. Zemědělci jej budou muset hlásit minimálně tři dny předem, ústav jej pak bude schvalovat. Vyplývá to z dokumentu na úřední desce ústavu. Možnost tohoto způsobu likvidace hrabošů bude do 11. června. Týkat se bude pouze oblastí, kde jsou hraboši přemnoženi tak, že jejich populace překračuje pětinásobek takzvaného prahu škodlivosti. O tom, že ústav rozhodnutí vydá, již dříve informovalo ministerstvo zemědělství.
 

"Opatření je za dané situace nezbytné vzhledem k nebezpečí, jež se dosud nepodařilo zvládnout jinými přijatelnými prostředky. Nově se navíc objevilo možné riziko přenosu chorob z hraboše polního na člověka," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková. Důležitým faktorem bude počasí. "Přípravek nemůže být aplikován na mokrou nebo zmrzlou půdu," dodala.

Ústav loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky právě na povrch půdy. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi.

Ministerstvo zemědělství již dříve upozornilo, že stále preferuje agrotechnická opatření, která by mohla proti hrabošům pomoci, jako je například hluboká orba.

Zemědělci budou mít podle ministerstva nárok na kompenzace škod, pokud nebudou moci aplikovat prostředky proti hrabošům kvůli tomu, že jsou v dané lokalitě chránění živočichové.

Zemědělský svaz ČR rozhodnutí státu uvítal. Zda není na zastavení kalamity způsobené hraboši příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy. Hraboši se podle svazu rozšířili z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.

V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může podle odborníků souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalým poškozením ledvin.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.2.2020 13:55
... Hraboši se podle svazu rozšířili z Moravy také do Čech,... Hraboš polní, spp. létavý?-) Podle mě se jednoduše v Čechách pomnožili, o žádnou agroturistiku se nejedná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.2.2020 16:50 Reaguje na Karel Zvářal
Všechno svinstvo jde vždy z Východu na Západ. Koronavirus, babišvirus, komunismus i hraboši.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist