https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-se-letos-narodila-vlcata-nejmene-deseti-vlcim-smeckam?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám

17.9.2020 19:26 | PRAHA (ČTK)
Narozená vlčata ve Slezských Beskydech.
Narozená vlčata ve Slezských Beskydech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | selmy.cz
V České republice se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám, a to na Šumavě, v Krušných i Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená v terénu, sdělilo Hnutí DUHA Olomouc, které vede celostátní program na ochranu velkých šelem. Podle hnutí návrat přirozeného predátora kopytníků pomáhá vracet rovnováhu do lesů, protože vlci redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata.
 

"Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích," uvedl vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

V souvislosti s růstem vlčí populace ale upozorňuje, že je třeba lépe zabezpečovat hospodářská zvířata, zejména ovce a kozy, protože pokud nejsou chráněny, jsou pro vlky vždy snadnější kořistí. "Proto chovatelům pomáháme s projekty na lepší zabezpečení stád," dodal.

V Podbezdězí a u Ralska zachytila fotopast čtyři vlčata v polovině července. "První novodobá výhradně česká smečka se tak rozmnožila už sedmým rokem v řadě i přesto, že se v průběhu roku její jednotliví členové potýkali s prašivinou (infekční parazitické onemocnění)," uvedlo hnutí. V Krušných horách se vlčata narodila druhý rok za sebou, ze zachycených záběrů není jasné, zda jich je pět nebo čtyři.

I přes rozsáhlé těžby kůrovcového dřeva se daří také lužické vlčí smečce a na Broumovsku už se rozmnožují minimálně tři česko-polské vlčí smečky. Vlčata se tam popáté v řadě narodila ve smečce žijící v západní části Broumovska a ve Vraních horách, potřetí v polském národním parku Gór Stolowych navazujícím na Broumovské stěny a poprvé taktéž v hraničních Javořích horách. Na české území tak zasahují v broumovském výběžku minimálně tři vlčí smečky.

Na Šumavě a v Bavorském lese zoologové potvrdili dvě smečky s letošními vlčaty. Zprávy o nich přinesla Správa NP Šumava, která existenci vlčat zkoumala nejen pomocí fotopastí, ale také akustickou stimulací, na níž obě smečky reagovaly vytím.

V srpnu se vlčata poprvé narodila také ve Slezských Beskydech, podruhé v Javorníkách. Podle hnutí to byla právě karpatská pohoří, kam se vlci začali v rámci České republiky jako první v 90. letech vracet. Trvalo však více než 20 let, než se tu začali také úspěšně rozmnožovat.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (85)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

17.9.2020 15:23
Nebyl tady před nedávnem článek, že se nutně musí vymyslet a zafinancovat nějaký projekt, který by zmapoval, jaké překážky klade česká krajina rozšiřování vlků? Tak tedy budu šetřit státní peníze a práci ochranářům - česká krajina neklade rozšiřování vlků žádné překážky, není třeba v tomto směru investovat žádné peníze ani na tom zaměstnávat lidi. Vlci se tady úspěšně rozšiřují a množí sami o své vůli a proto nechápu, proč by se na to měly vynakládat veřejné prostředky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 16:14 Reaguje na Marcela Jezberová
Bude to jak s covidem, nejspíš exotika, potom katastrofa pro farmáře.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

17.9.2020 17:25
Blahopřeji vedoucímu programu Šelmy Hnutí DUHA, že se mu povedlo zase trochu přiblížit konec pastevectví v Beskydech. Ty kecy, že pomáháte chovatelům se zabezpečením stád si nechte od cesty, osobně jsem žádala o pomoc, marně. Paní Balajková z české televize Vám řekne jak vy byrokrati pomáháte a ministerstvo není zjednodušení podávání žádosti nakloněno.
Je mi z Vás na blití dementi zelení. Ty Vaše experimenty zaplatí za Vás daňový poplatník.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 17:37 Reaguje na Alena Lyskova
Líbí se mi, jak jim spíláte, a současně je máte v Úctě:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 17:37 Reaguje na Alena Lyskova
Líbí se mi, jak jim spíláte, a současně je máte v Úctě:-)
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

17.9.2020 18:02 Reaguje na Karel Zvářal
Omlouvám se Všem koho s mé vyjádření dotklo, běžně takový slovník nepožívám ale dochází mi trpělivost. Kdo nezažil neuvěří kolik práce přibylo už tak vytíženým farmářům. Teď v houbařské sezoně máme ohradníky poničené denně. Kontrolujeme je násobně více, kontrolka svítí červeně
skoro pokaždé, trvá hodinu než to obejdete a závadu odstraníte (pokud se dá odstranit). Pak se Vám v noci velice dobře spí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.9.2020 18:05 Reaguje na Alena Lyskova
Kdo vám denně ničí ohradníky? Neukáznění houbaři?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 18:33 Reaguje na Alena Lyskova
Líbí se mi řešení pána ze Šumavy, který loni přišel o 80 ovcí. Ten plot vylepšil tím, že pletivo nezakopává pod zem, ale vysune 20 cm ven. Klidně bych to posunul až na půl metru od oplocení, aby nehledali místo k podhrabání.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2020 19:00 Reaguje na Alena Lyskova
Já se vám vůbec nedivím.Pamatuji jak ochránci
zvířat spílali chovatelům, když se pastviny ohrazovaly ostnatým drátem. Byla to drastická překážka a mi se nelíbila taky. Dnes zjistili, že elektrický ohradník je nedostatečný a chce to
pevný vysoký plot vybudovaný trvale. Bez vlků
stačily pouze jednoduché ohrady z kulatiny či
ty přenosné elektrické ohradníky. Po ukončení
pastevní sezóny se odstranily, udělaly se průchody
i v ohradnících z kulatiny a krajina byla zvěři
i lidem volně prostupná. Kvůli vlkům bude
trvale zaplocena a procházka mezi ploty potěší
určitě i ty ochranáře. Navíc ta investice je
zcela neekonomická a ani není 100%. Vlk si
mnohdy poradí i zde a tak to spíše chovatelé
zabalí. Pak mohou spásat louky ti ochranáři.
Možná přeškolí vlky na býložravce, tak jako
představují neustále i medvěda. Je mi všech
chovatelů už opravdu líto, protože ta zblblost
ochranářů a i AOPK už překročila hranice
zdravého rozumu. Nikomu nic zlého nepřeji, ale
už aby došlo i k tragedii, aby se začalo vše
posuzovat jinak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 19:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháčku, k té tragédii už plíživě dochází, protože zadrátovanou krajinu jinak pojmenovat nedovedu. Neprůchozí obora trubičkám hrozně vadí, ale chovatelům hraběcí rady o "řádném oplocení" dávají... V tomto šaškostánu mě už nemůže překvapit vůbec nic, to je anarchie jak vyšitá...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.9.2020 18:02 Reaguje na Alena Lyskova
Mohla byste, paní Lysková, napsat do Ekolistu článek, ve kterém byste konkrétně popsala své zkušenosti s vlky, s jakými obstrukcemi jste se setkala / se setkáváte, jaké způsoby jste podstoupila při žádnosti o pomoc se zabezpečením svého stáda, s jakými výsledky, co to obnášelo ekonomicky apod.?
Odpovědět
JM

Josef Mozek

18.9.2020 09:50 Reaguje na Alena Lyskova
Danový poplatník hlavně už dávno podporuje tyto "potřebné" farmáře.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.9.2020 11:08 Reaguje na Josef Mozek
Z těch farmářů je rozhodně větší užitek než z těch prokřížených čoklů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.9.2020 15:01 Reaguje na Alena Lyskova
Nehodlám se pouštět do debaty vlci ano či ne, ale kdybych měl jako daňový poplatník největší starost o těch pár mega za vyplácené škody, tak bych měl pocit, že jsem se ocitl v ráji.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

17.9.2020 19:14
Vlk do středoevropské přírody zcela zřetelně nepatří. Jde o módní záležitost, tedy otevřeně řečeno, je dnes v módě chránit šelmy, kterých se naši předkovés vynaložením velkého úsilí zbavili. Vlci nesplnili zatím ani jediné z propagovaných očekávání, jen ztrpčuje chovatelům ovcí a koz život a výrazně prodražuje provozování chovů. Divočákům a vysoké zvěři, jejichž počty měli vlci redukovat, se vlci vyhýbají jako čert kříži.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 19:22 Reaguje na Jiří Daneš
Brzy se bude předělávat státní znak a místo lva budeme mít vlka:-))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 17:54 Reaguje na Jiří Daneš
Vlci se vysoké zvěři nevyhýbají, ale vysoká zvěř a divočáci se vyhýbají vlkům. Vlčí přítomnost způsobuje, že se divočáci, srnci atd. nezdržují příliš dlouho na jednom místě a nemají čas tak do mrtě okousat mladé listnáčky nebo rozrývat tak velké plochy jako tam, kde vlci nejsou.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.9.2020 18:30 Reaguje na Majka Kletečková
Další zelená fikce, když se prokázalo, že nefunguje slibovaná redukce stavů spárkaté?
Odpovědět
dm

david matoušek

18.9.2020 20:47 Reaguje na Majka Kletečková
Já slyšel nedávno v tv, že se zvěř ve vlcich oblastech moc nepremistuje a neukazuje z důvodu, aby nezanechávala tolik stop a zbytečně tak na sebe neupozornovala. Takže škod neubylo, jen se soustředí jinde. V okolních zemích jsou vlci mnohem déle, to mi neříkejte, že není nějaká studie o jejich přínosu, snížení škod zveri apod, versus náklady a problémy s nimi spojene.. Osobně jsem o žádné neslyšel.
Odpovědět
dm

david matoušek

18.9.2020 20:47 Reaguje na Majka Kletečková
Já slyšel nedávno v tv, že se zvěř ve vlcich oblastech moc nepremistuje a neukazuje z důvodu, aby nezanechávala tolik stop a zbytečně tak na sebe neupozornovala. Takže škod neubylo, jen se soustředí jinde. V okolních zemích jsou vlci mnohem déle, to mi neříkejte, že není nějaká studie o jejich přínosu, snížení škod zveri apod, versus náklady a problémy s nimi spojene.. Osobně jsem o žádné neslyšel.
Odpovědět
re

regis24

19.9.2020 08:04 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, jaké bludy si duhové mozky ještě vymýšlí? Nejdříve měli vlci snižovat stavy sparkate zvěře. To nefunguje, tak zkoušíte jinou pohádku, že kde jsou vlci není sparkata vůbec - a tím nejsou škody na porostech. Co to je za blbost? Ta zvěř nezmizí, přesune se jinam a dělá ještě větší škody. Navíc ani ten přesun není pravda, zvěř se totiž jen soustředí do větších stád a vlivem toho a stresu z predátorů působí škody ještě větší.
Takže ti vaší vlci jsou prostě k hovnu, jen tupci a duhové smažky věří lži o vlcích.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.9.2020 12:29 Reaguje na Majka Kletečková
No recentni studie z Yellowstone prokázala pravý opak, zvěř se koncentruje ve vyšších počtech do lokalit, kde pak následně dochází k mnohem většímu poškozování porostů. Brožurky HD o tom ovšem cudne mlci.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 20:05
Tady máte video - vlčí útok na ovce

https://youtu.be/ydJ3uf0An-w
https://youtu.be/VVx1pA9v3E4


A tady zkušenosti z Německa

V roce 2019 bylo při vlčích útocích zraněno nebo zabito téměř 2900 zvířat, většinou ovcí a koz, uvedlo ve středu sdružení farmářů DBV s odvoláním na údaje vládního orgánu, který se zabývá výzkumem vlků. Zatímco ekologické skupiny vítají nárůst počtu zvířat ve volné přírodě, DBV vyzvala k naléhavému řešení problému."Taktika bagatelizace a minimalizace obrovských škod je nezodpovědná," uvedl ve svém prohlášení Bernhard Kruesken, generální tajemník DBV . "Musíme se konečně pustit do vážné regulace populace vlků."
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.9.2020 20:09
Tak vlci redukují srnce, jeleny a prasata?
Můžete něčím doložit vliv na stavy zejména těch prasat?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

17.9.2020 21:03 Reaguje na Viktor Šedivý
To jsou pouze populistické kecy panelákových zelených bezmozků.Už mám v okolí 3 vlčí smečky a kromě postupné likvidace pastevectví se nijak jejich přítomnost na početnost srnčího,jelenů nebo prasat neprojevila.Stejný bláboly o prospěšnosti vlků jako byli u kormoránů,vyder,bobrů a td. Petrův Zdar
Odpovědět

Jirka Černý

17.9.2020 21:00
Pár čistě amatérských postřehů: podle schopnosti svého vlčáka si dovolím usuzovat že zabezpečit něco tak obrovského jako jsou pastviny nejde a nebo ano ale je to ekonomická sebevražda s bonusem krajiny která bude vzhledově evokovat koncentrační tábor. Navrch pokud bych byl vlk a měl si vybrat jestli napadnout divočáka a nebo se podhrabat na ovci, rozhodně jsem pro hrabání.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

17.9.2020 21:14 Reaguje na Jirka Černý
Pochopitelně zabezpečit pastviny nejdou ale alespoń se mají zelení bezmozci čím ohánět.U nás to jeden zkusil. Oplocení 0,6 ha od firmy ho přišlo na 600 000 kč a stejně se tam vlci dostali. Petrův Zdar
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 18:35 Reaguje na Jirka Černý
Pokud bych byla vlčice a měla si vybrat, jestli napadnout divočáka a nebo se podhrabat na ovci hlídanou silným alabajem, rozhodně jsem pro divočáka.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.9.2020 12:16 Reaguje na Majka Kletečková
Jenže vlcice nejste a pouze předvadite typickou přiblblou antropomorfizaci.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 17:47 Reaguje na Jirka Černý
Podle schopností naopak našeho vlčáka si dovolím usuzovat, že na ochranu stáda jsou úplně jiné rasy psů :) Navíc ten pes nehlídá pastvinu jako takovou, pes hlídá stádo. Chápem kde je rozdíl? Jinde to funguje, proč né u nás?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2020 06:34
Na území Evropské unie se nachází devět populací vlků, přičemž celkový počet jedinců se v současnosti odhaduje na 13 až 14 tisíc. (2018)

A jak to vidí Brusel ?

"Jsme přesvědčeni, že řešení konfliktů spojených s ochranou vlka vyžaduje komplexní přístup...Jsme si plně vědomi toho, že návrat vlků představuje výzvu, a to zejména v regionech, kde se vlci po mnoho desetiletí nevyskytovali a ve venkovských oblastech s extenzivním chovem hospodářských zvířat.
Našim společným cílem,je umožnit soužití lidí a velkých šelem v Evropě. Evropská komise aktivně podporuje členské státy a všechny zúčastněné strany v tom, aby sladily ochranu velkých šelem se zájmy a potřebami lidí."
=====================================================================

Tímto textem prokazuji, že v Bruselu objevili kámen mudrců a členové EK se kamene nejméně jednou hlavou dotkli.
Jiné vysvětlení není možné neboť nikdo nikdy a nikde nedokázal adaptovat vlka na poměry kulturní krajiny.

Viděl kdy někdo z vás v cirkuse drezuru vlků? Od psů přes lvy, tygry snad až po lachtany ano , dokonce v TV dávali drezuru koček !!! , ale vlka nedokázal zkrotit nikdo.
Je to zabiják,který bude nemilosrdně likvidovat chovy ovcí a koz , neboť je natolik inteligentní ,že vždy dá přednost snadnému soustu před naháněním divoké zvěře.

Přítomnost vlka v české krajině lze přirovnat k řádění freikorpsu v českém pohraničí před obsazením ČR za souhlasného povyku v Berlíně /Bruselu.

Je mi skutečně lidsky líto všech českých farmářů od Šumavy po Beskydy ,kteří budou postiženi ataky vlků a nesmí se jim postavit.


Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.9.2020 08:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Slovo výzva v souvislosti s Bruselem znamená VŽDY průser.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.9.2020 14:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
A k čemu lze, pane Vinklere, přirovnat každodenní řádění člověka na přírodě nám taky povíte? Nebo to už Vás nezajímá?

"Je to zabiják" mě mimochodem dost pobavilo. Jistě byste do příspěvku dal nejraději i takovou tu napínavou hudbu pokud byste mohl :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2020 15:44 Reaguje na Slovan
Rád odpovím. Každodenní řádění člověka ve vztahu k přírodě je o level výše než řádění vlků v ohradníku ovcí. Pokud to jde snažím se zjevným excesům bránit , ale ne vždy to vyjde.

Pravděpodobně jste rukama nesbíral vyhřezlé vnitřnosti a zbytky z vlčích hostin u farmářů. Rád vám pošlu snímky.

Nejsem absolutně proti vlkům, ale patří do jádrových rezervací a ne do vesnic.
Napínavou hudbu nemám, ale snad vám postačí nářek dávené ovce vlkem i s obrazem ,zde : https://youtu.be/ydJ3uf0An-w

S panem Kutalem můžete ještě zapálit vatru a obdivně kolem ní křepčit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.9.2020 18:33 Reaguje na Slovan
Prostě škodnou je třeba, po vzoru našich předků, vyhubit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.9.2020 08:48
Aspoň nějaké dobré zprávy.... přeji vlkům v ČR co nejméně střetů s dementními, sebestřednými a nepřizpůsobivými obyvateli této země!
Odpovědět
re

regis24

18.9.2020 09:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Bohužel pozdě, ochranáři se již o vlky zajímají.
Další vývoj je takový, že vlk nejen v ČR ale i v celé Evropě bude plošně loven, protože jinak to nepůjde - je přemnožený.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 17:47 Reaguje na regis24
Přemnožený člověk bude také loven?
Odpovědět
re

regis24

19.9.2020 08:06 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, srovnávate člověka a zvíře?
Máte pokrivene vnímání reality. Vy jste tedy zvíře nebo člověk?
Odpovědět
re

regis24

19.9.2020 08:06 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, srovnávate člověka a zvíře?
Máte pokrivene vnímání reality. Vy jste tedy zvíře nebo člověk?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 18:38 Reaguje na regis24
Kdo je víc přemnožený - Canis lupus nebo Homo sapiens?
Odpovědět
Sl

Slovan

18.9.2020 14:35
Ano, v tomto případě jsem hrdě ten, alespon pro radikální zastánce nulového počtu vlků na našem území, tzv. "ekoterorista". Vnímám totiž přírodu jako celek a věřím, že i predátor do té přírody patří - stejně jako do ní patří komár, srnec nebo třeba sýkorka. Ano, pro mě je vlk součást přírody a to i té naší. Farmaří se od Španělska po Rusko a ti, co se neumí přizpůsobit prostě skončí. Zůstanou jen ti schopní, stejně jako v jiných oborech a podnikání. Je totiž strašně zajímavé, že ve stejném území s vlky někteří nemají žádné problémy a pak jsou ti, kdo brečí jak můžou. A voliči individuí typu Klaus ml. přikivují a křičí ještě víc - viz. tato diskuze.

Lužické hory, tedy místo, kde vlci jsou už nějaký ten pátek a úspěšně se zde rozmnožují, mám prochozené křížem krážem. A zdaleka nejvíc se cítím ohrožen poddruhem homo sapiens, kteří zde píší o nulové toleranci - ti totiž bývají nejvíce nebezpeční :)
Odpovědět
Sl

Slovan

18.9.2020 14:36 Reaguje na Slovan
přikyvují*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2020 15:48 Reaguje na Slovan
Pro mě je také vlk součástí přírody a musíme ho chránit. V tom se shodneme.
Nemůže však požívat absolutní svobody na úkor druhých. Přál bych vám být farmářem v pohraničí, splácet úvěry a chovat ovce či kozy .
Ještě rád byste vzal do ruky kozlici.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.9.2020 20:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Víte, pokud někdo chce farmařit (a podnikat obecně), musí se přizpůsobit podmínkám a v průběhu podnikání novým trendům. Realita je, že vlk (a nejen on... rys, vydra, orel i případně medvěd a jiní dravci a šelmy), do naší přírody prostě patří úplně stejně jako lev patří do afriky nebo tygr do Indie. Vlk zde má absolutní svobodu jen proto, že jich zde žije málo - hodně málo. A mě přijde vážně smutné, že v těchto počtech vůbec někdo, kdo má pět pohromadě, přemýšlí o jeho regulaci. Já v pohraničí (momentálně střídavě) žiji celý život. Vlk tam žije, vlk se tam rozmnožuje, ale že by ve velkém napadal ovce nebo kozy? Před rokem si soused pořídil 15 ovcí - a neztratil dodnes ani jednu. To samé jiní chovatelé v mém okolí. Jak je to možné, když výskyt vlka v té lokalitě je potvrzen (navíc za hranicemi žije celkem velká Saská populace)? Buď to tedy není tak horké jak se nám někteří snaží vnutit a nebo máme schopnější chovatele. Mimochodem... zaznamenal jsem dost menší počty srnčí, která zde před pár lety byla skoro všude - dnes pes nemá skoro co prohánět :)

A abych zareagoval i na Vaší reakci nahoře. Kde by tedy podle vás vlk mohl žít? Protože chovatelé ovcí jsou všude - na Šumavě, v Beskydech, Jeseníkách, Brdech,... to si zde má předávat geny 20 vlků v centrální Šumavě?
Žádné zvíře které je loveno nevydává zrovna hezké zvuky - a když se člověk dívá na lov takového psa hyenového... tak to prostě příroda zařídila.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

18.9.2020 21:22 Reaguje na Slovan
Pokud´ se vlk chová jak má, loví divokou zvěř a občas v nouzi si dojde pro ovci, tak to je v pořádku. Pokud´ se vlčí smečka chová nestandartně a soustře´duje se především na domácí zvířata. Chodí si pro ně do obydlených oblastí do zahrad mezi domy, tak taková smečka by se měla bez uvažování vystřílet. A to z jednoho prostého důvodu, jak se jedinci z takové smečky začleńují do jiných smeček, tak toto nepřirozené chování přenášejí do těchto skupin. To je právě případ broumovské smečky, kdy se toto nepřirozené chování přeneslo na smečku ve Vraních horách a přenáší se už na další. Petrův Zdar
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 00:17 Reaguje na Jan Knap
Až doložíte nějaká relevantní data, že se jakákoli smečka soustřeďuje na domácí zvířata, pak to tu můžete dát jako argument. Zatím výzkumy trusu ukazují opak. Do té doby to jsou pouze a jen vaše domněnky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.9.2020 09:23 Reaguje na Slovan
Každá smečka vlků, má-li možnost volby, se soustředí na domácí zvířata, která je pro ni jednodušší ulovit. Učebnicový fakt.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2020 17:41 Reaguje na Slovan
Relevantní data z několikaletého výzkumu z Portugalska už jsem zde dokládal. 85% ovce,kozy,krávy, zbytek divoká zvěř.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

19.9.2020 19:03 Reaguje na Slovan
Smečka z Vraních hor-období leden 2019-začátek června 2019. 34 ovcí a koz,6 telat,1 jalovice. To jenom na našem území a co bylo hlášeno a evidováno jako stržené od vlků. Protože smečka operuje i na Polském území, tak je potřeba k tomu připočítat i hospodářská zvířata tam plus to, co nebylo hlášeno z důvodu obstrukcí ze strany ochranářů. Nepočítám dańky, kdy si jedni manželé- myslivci nechali oplotit pozemek od firmy o rozloze 0.6 ha za částku 600 000 kč a pořídili si 10 dańků, stejně se tam vlci dobývali několik dní i když tam několikrát za noc chodili s loveckými psy na kontrolu ,až se dovnitř vlci dostali a dańky zlikvidovali. Petrův Zdar
Odpovědět
Hu

Hunter

19.9.2020 12:21 Reaguje na Slovan
Jenže v ty nevzdělaný Africe jakmile vznikne potřeba lva odstranit ať už z důvodu krávo nebo lidozroutstvi tak se bez nějakých dohadů vystaví tzv. "problem lion permit", zavolá se PH a je vyřešené, protoze tam žádná vláda nedopustí likvidaci obživy místních. U nás to bude pořád o vreštění radobyochranaru z paneláku.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 17:24 Reaguje na Hunter
Víte moc dobře, že o Africe se tu s Vámi mohu dohadovat dlouho. To ale není tématem článku, tak jen ve zkratce.
V Africe si to když už, tak většinou vesničané "vyřídí" sami a žádného "moderního zabijáka a jejich zachránce" k tomu fakt nepotřebují. Ochránci s těmi lidmi (což je podle Vás samozřejmě špatně) ideálně komunikují a spolupracují právě proto, aby se tohle nedělo a aby se problémový jedinech odchytil a odvezl do rezervace. Domorodci zavolají, ochránci odchytí a je to win-win pro obě strany. Ono srovnávat ochranu v Africe a u nás nejde, stejně jako nejde srovnávat lva s vlkem. Lev se člověka nebojí, vlk se mu vyhne obloukem. Na lvy Vám psi stačit nebudou, na našeho vlka ano. A jelikož v chudé a nevzdělané Africe lidé na nějaké dobré ochrany svých hospodářských zvířat nemají peníze, tak v naší bohaté a vzdělané společnosti na to naši farmáři zcela jistě mají. Tedy ti schopní co problém řešit chtějí. Ti neschopní budou raději brečet a křičet. No a myslinci s "huntery" si také zakřičí, protože ti zase chtějí trofej.
Vlků je v ČR málo a na nějakou případnou regulaci je dost času.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2020 17:43 Reaguje na Slovan
Nejde přece o počty,ale o způsob lovu v krajině. Typicky Broumovsko - jednoznačně vlci dali přednost lidským sídlům s chovy.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.9.2020 07:14 Reaguje na Slovan
To asi těžko, protože realita se výrazně liší od idealizovaných teoretických ochranářských brožurek, ze kterých čerpáte. Jen jsem reagoval na váš výrok, že lev patří do Afriky a stejně tak patří vlk sem k nám. Ano, to je jistě pravda, ale zároveň musí být nastavené nějaké mechanismy, jak řešit případné konflikty, ke kterým nevyhnutelně začíná docházet a vzhledem k reprodukčnímu potenciálu vlka bude docházet čím dál častěji. A co se týče vašeho naivního přesvědčení o řešení těchto konfliktů v Africe. Neletálních metod včetně vámi zmíněné translokace se svého času zkoušelo několik a vždy se ukázaly jako naprosto neúčinné. Zaprvé nikdo vám nedovolí vypustit lidožrouta do rezervace ze zřejmých důvodů. V ostatních případech nemůžete jen tak mýrnyxtýrnyx vypustit cizího lva na území jiné smečky, to končí vždycky špatně, nehledě na to, že se většinou jedná o nějak hendikepované jedince (ne nutně vždy). Navíc se zjistilo, že translokovaní jedinci se téměř vždy vracejí do původního teritoria a to i ze vzdáleností více než 100km. A najít území, které je vhodné pro velké predátory a zároveň se jedná o volné teritorium je v podstatě nemožné. Nejlépe to asi vystihnul Linell: "it is more a public-relations exercise than an effective management tool". Vesničané si sami zas tak moc nevyřídí. Masajáci používají nějaký jejich přírodní jed, kterým nacpou kadáver a občas jim to i vyjde. Ale samozřejmě při tom zabijí spoustu dalších druhů, odnesou to hyeny, šakalové, leopardi atd. Ostatní používají obvykle strychnin. Btw. i do Afriky dorazil karbofuran :-). Ale vždy to má negativní dopad na další druhy. Takže to nejhorší řešení. Naproti tomu eradikace tím, jak vy pejorativně označujete, moderním zabijákem, je efektivní cílené řešení bez vedlejších negativních dopadů. Takže pokud máte tak rád žvížátka, tak byste naopak tohle řešení měl jednoznačně preferovat. A je jen otázkou času, než se to bude muset řešit i v Evropě a pokud nebudou mít chovatelé efektivní možnost chránit svoje stáda, tak to bude jen horší, hlavně pro toho vlka, protože jak vezmou lidi tzv. spravedlnost do vlastních rukou, tak to vlk odskáče mnohem hůř. To je známý výsledek nesmyslné absolutní druhové ochrany.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.9.2020 14:17 Reaguje na Hunter
Ale noták. Tahle praxe funguje a je to jen o práci s těmi lidmi žijícími u hranic rezervací. African Parks to dělají od samého začátku a je tedy zajímavé, že to funguje skvěle. Hold když těm lidem dá někdo konečně práci, vzdělání nebo zdravotnictví, jsou mnohem ochotnější naslouchat. Mě prostě neustále fascinuje, jak jsou někteří lidé schopni vyvracet fakta od lidí, kteří to dělají přímo v Africe každý den. Vy jste zvyklí na JAR, na ty jejich lovecké farmy, ale už pochopte, že jsou i jiné, mnohem lepší, metody. Fungující, kde se nemusí zbran vůbec použít (pokud tedy strážci zrovna neloví, jak se říká u nás v práci "zmr*y", tedy v tomto případě pytláky). To není žádná teorie, to je praxe! Kdyby jim to nefungovalo, nezískali by pod svou správu 18 parků(i na 25 a víc let) v X zemích a nevyjednávali by o dalších.

No alespon se shodneme, že jed je nejhorší z možných řešení. Ikdyž... vaše nadšení z karbofuranu v Africe mě trošku znejistilo.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.9.2020 14:55 Reaguje na Slovan
Ale jděte. Klidně se s váma budu bavit o Africe (kde jste nikdy nebyl), pokud si odpustíte tohle politické školení mužstva založené na marketingových brožurkách African Parks (evidentně nic jiného neznáte). Asi žijete v domnění, že jediní, kteří se baví s černejma, dávají jim práci a vzdělání jsou holt ochranáři :-):-). Fakta vás evidentně nezajímají. Ale fajn, tak uveďte aspoň jeden zdokumentovaný,doložitelný a ověřitelný případ, kdy African Parks odchytli někde lidožrouta a nastěhovali si ho do nějaké své rezervace a vědomě tak ohrozili životy vlastních gamescoutů, personálu, návštěvníků..... Fakt bude stačit jeden.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.9.2020 16:37 Reaguje na Hunter
Víte prd kde sem já byl nebo nebyl, to zaprvé. To samé mohu tvrdit i já o vás.
Zadruhé. AP je organizace, které její systém ochrany funguje v řadě různých zemí, ekosystémech i parcích. Ale mohu zmínit i Carr Foundation v Gorongose. Budu je zmiňovat furt, protože jsou úspěšní. A to vás evidentně štve.
A zatřetí... nezaznamenal jsem, že by AP problém typu "lidožrout" musela kolem svých parků někdy řešit. Primárně se zde snad bavíme o nečem úplně jiném.

Lva (a ostatní druhy, nejde jen o lva) v Africe ochráníme jen tehdy, pokud do celé ochrany zapojíme komunity (ano, ty černý), kolem rezervací. Ideálně je i vzděláme a v případě ztráty jim vláda dá jiný zvíře nebo peníze (ostatně, je to veřejný zájem mít zdravou krajinu - a do té predátoři patří). V mnoha parcích a rezervacích totiž bíložravci migrují za čerstvou trávou i mimo rezervace. Krásný příklad je Tarangire v Tanzánii. S bíložravci samozřejmě migrují také predátoři. Bez té migrace by prostě nepřežili. Je tedy nutné zajistit i biokoridory, kde zvířata budou moci v klidu migrovat.
Jsou parky, které se dají oplotit a tím zabránit konfliktu, pak jsou ale tyto případy, kdy to prostě nejde a pak to bez místních neochráníte. Je to přeci logické. V Africe se tomu věnují třeba African People & Wildlife nebo Lion Recovery Fund a úspěchy mají. I naši farmáři se musí chtít naučit s těmi vlky koexistovat a ne je hned chtít zabíjet. A ochranáři by jim měli s eliminací útoků a ochranou stád pomoci. Je to jen o té spolupráci ochránců, zemědělců a obecně lidí žijícími v okolí. Jsou farmáři, kteří s vlky problémy nemají v lokalitách, kde to soužití problémové je (Broumovsko). Není nic lepšího než druhým ukázat jak to udělali. My jsme si bohužel odvykli mít ve svém okolí predátory a teď se to musíme opět naučit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 08:22 Reaguje na Slovan
Je mi líto, ovce nebo kozy sice nechovám, ale, na rozdíl od lidí jako jste vy, chápu, že nerušená existence škodné bude znamenat likvidaci některých výrobců mléka, sýrů a masa a velké zdražení u těch zbývajících (potencované koncem těch předchozích), dané vysikými náklady na ploty a chov speciálních psů, což se výrazně dotkne mé peněženky, protože tyhle výrobky občas kupuji.
Navíc už teď se škody napáchané touto škodnou hradí z daní, tedy i z mých peněz, takže mám právo požadovat, aby se toto plýtvání veřejnými financemi vybitím škodné ukončilo.
Jako lékař také vím (a byl jsem účastný na výzkumu, který to prokázal), že část dětí alergických na kravské mléko může bez škody na zdraví požívat mléko kozí a ovčí (jen musejí dostávat vitamíny, tuším hlavně B6, které v mléce těchto zvířat oproti kravskému chybí). Takže vlkomilové poškozují a ohrožují i tyto nemocné děti.

Takže budu volit, ve svém i veřejném zájmu, strany, které vlky nechají vystřílet a s vlkomily zatočí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 17:44
Vlk do středoevropské přírody patří. Čeští farmáři nejsou bezbranní. Nesmějí sice vlka odehnat tím, že do jeho kožichu vypálí kulku, ale mohou ho odradit pomocí pasteveckých psů.

Dávám odkaz na chovné stanice starobylého plemene hlídacích pasteveckých psů: https://www.kmdpp.eu/chovatelske-stanice-sao/

Středoasijský pastevecký pes nazývaný také alabaj je rozšířený hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu a státech střední Asie. Využíval se a dosud se využívá k hlídání stád a vesnic proti predátorům jako jsou vlci a medvědi.
Má silný pastevecký instinkt a k obraně ho není třeba trénovat. Má to zakódováno v genech. Je pro něho velmi důležitá řádná socializace. Má účelové chování a nelze ho cvičit a vycvičit jako např. loveckého psa. Nehodí se pro nezkušené začátečníky či nedůsledné a nevyrovnané majitele, kterým snadno přeroste přes hlavu.

Bydlet může bez problémů venku, k dispozici by měl mít nějaký přístřešek, aby se mohl ukrýt před prudkým deštěm a vichřicí. Není nutná bouda, stačí nějaké zákoutí. Pokud tuto možnost pes nemá, vyhrabe si v zemi pelech sám nebo se schová pod keř. Má rád vyvýšené plochy, ze kterých pozoruje okolí. Pokud se na jednom pozemku nachází psů víc, rozdělí si teritorium na menší úseky a každý hlídá svou část. Vzhledem ke své váze toho dost sní.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2020 17:51 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, kdyby to bylo tak jednoduché jak píšete,byla by to nádhera. Realita je někde úplně jinde.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.9.2020 18:28 Reaguje na Majka Kletečková
Hezky o tom píšete. Kolik ovcí a kde chováte?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.9.2020 18:47 Reaguje na Jan Olejníček
Mám cca 20 ovcí a chovám je u sebe v obýváku. Využívám je kromě jiného o vánocích jako stafáž do betléma.

Také mám známého na Novohradsku, který chová stovky ovcí (udržování krajiny, produkce masa). Ovce si před mnoha lety pořídil, neb jeho žena krávu neunese, zato ovci ano.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.9.2020 18:50 Reaguje na Majka Kletečková
A vlky v obýváku máte taky?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

18.9.2020 21:13 Reaguje na Majka Kletečková
Tak že podle vás, když si někdo bude chtít pořídit jednu-dvě ovce nebo kozu, aby mu vypásali zahradu, tak si k tomu má pořídit pasteveckého psa?? Ten má význam tak leda u velkochovatelů ale pro naprostou většinu lidí to je rada na houby a výplod chorých zelených mozků.Petrův Zdar
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 00:21 Reaguje na Jan Knap
Pokud mám dvě ovce (kdo by si proboha pořizoval dvě ovce??), tak dám peníze místo do psa do nějakého přístřešku, večer ovce zavřu, ráno pustim a hotovo. U slepic to mimochodem funguje... pokud je tedy vše správně uděláno a lišák nemá šanci :)
Odpovědět
re

regis24

19.9.2020 08:08 Reaguje na Slovan
U slepic to mimochodem nefunguje, protože lišky si pro slepice chodí přes den když jsou venku. Stejně tak vlci na Broumovsku - běžné jsou útoky kolem poledne.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.9.2020 09:40 Reaguje na regis24
Neraďte a neuvádějte příklady. V příručkách o vlku
a jeho prospěšnosti je to tak a ti je jejich fandové se toho budou držet zuby nehty. Vždyť to vyzkoumali odborníci a vysledovali ochranáři.
No a chovatelé jsou lajdáci a neschopní lidé.
Co chcete po lidech, kteří se ohánějí pouze hesly
a o praxi vědí prd. Jsou to takoví novodobí svazáci vyštudovaní v oboru radící zkušeným chovatelům.
U těch svazáků s argumenty neuspějete. Oni tomu věří.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 17:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane svazáku, je pravda, že u vás určitě s argumenty člověk neuspěje, protože les ste viděl maximálně na obrázku :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.9.2020 20:02 Reaguje na Slovan
Máte pravdu, v lese jsem nikdy nebyl a ani ho neviděl na obrázku. Neumím číst ani psát a z přírodopisu jsem měl pětku. Nikdy jsem nechoval nic a to ani ty bílé myšky v teráriu a tak nemohu diskutovat s takovými odborníky, kteří mají přírodu
v malíčku. Přijďte hlásat své moudrosti
do vesnické hospody, kde už každý druhý
čelil útoku vlků a zkuste to těm chlapům
vysvětlit. Zkuste si, chovat ovce a pak je odvážet roztrhané do kafilérie. Pak
budete asi mluvit jinak. Až to ti lidé zabalí, tak budete zase brečet, že louky
zarůstají náletem a buření. Nevíte co
vůbec chcete preferovat a co obětovat.
Jednou to, pak zase ono a nakonec nic.
Jó a ti vlci budou lovit i tu zvěř, až
dojdou ovce, kozy,telata a ekologové.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.9.2020 17:32 Reaguje na regis24
Zajímavé. "Skoro soused" u nás pouští svých 30 slepic běhat na louku nad kterou je les. A pokud je včas k večeru zavře, liška mu nikdy žádnou nesebrala během dne. A znovu opakuji, že běhají sami na louce, bez plotu či jiné ochrany.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

19.9.2020 18:52 Reaguje na Slovan
Informaci, že váš skoro soused pouští slepice na louku, která sousedí s lesem a liška mu žádnou nesebrala během dne považuji za nepravdu nebo taky konkrétně za lež. Už jsem o pár slepic,hus,kachen přišel a to nejen já ale i řada mých známých-jinak mám výběh oplocen a vždy to bylo během dne. Jediné období, kdy jsem nepřišel ani o jeden kus bylo, když jsem choval vietnamské prasata křížená s divočákem,to si na ně nic netrouflo a v zimě bylo podle stop vidět, jak se liška chlívu vyhýbá velkým obloukem. Jinak nebydlím na nějaké samotě. Petrův Zdar
Odpovědět
re

regis24

19.9.2020 19:13 Reaguje na Slovan
Slovane, kolik slepic, kachen, husí máš? Kolik let je chováš? Na vesnici, u lesa nebo pole?
Víš jak loví liška? Víš jak vypadá liška? A víš jak vypadá slepice? Živá?
No a co ti vlci na Broumovsku, ti co zabíjejí domácí zvířata v intravianu obce za bílého dne? To není pravda? Ale je to potvrzeno šetřením CHKO, tak to asi pravda bude ne?

Ty víš kulový, jen tupě opakujes lži jiným - jsi lhář a hlupák. Vlastně chudák. Ale líto mi tě není.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.9.2020 08:04 Reaguje na Slovan
30 slepic na volno na louce u lesa? Jako fór dobrý :-).
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

20.9.2020 10:07 Reaguje na Hunter
Na jaře 30, před zimou 2.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.9.2020 14:46 Reaguje na Hunter
Cca. 30, nevím kolik přesně. Když jdu vyvenčit psy, má je tam furt kromě brzkého rána a před západem slunce jdou "domů". Les je tak 300-400m přes louku. Kousek je hranice CHKO.

https://i.postimg.cc/nV9DWm4J/V-st-i-ek.jpg
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2020 13:43 Reaguje na Slovan
No , podle vyhlášky je zakázáno do honitby vypouštět zvířata ze zájmových chovů. Takže právní delikt ( jako puštěná kočka) a navíc by se od MS náhrady za škody nedočkal. A možná MS tlumí lišky tak , že holt mají slepice ještě týden života navíc. Vím o farmách , kde lišky pobraly chov krůt s výběhem taky na louce u lesa.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

19.9.2020 19:40 Reaguje na Slovan
Proč by si někdo pořizoval jednu-dvě ovce? V mém okolí bylo několik chovatelů, kteří měli po pár kusech ovcí a k tomu berana a jehńata měly pro vlastní potřebu a příbuzné a občas nějaké jehně prodali. Na druhou stranu řada lidí byla zvyklá chovat králíky a protože to je v současné době obtížné z důvodu nemocí,tak si koupila jedno-dvě jehńata, nechala je vypásat zahradu a na zimu je zabila pro vlastní potřebu. Není to nic nepochopitelné a udržování takových pozemků tímto způsobem je mnohem lepší a ekologičtější, než když někdo věčně běhá se sekačkou. A s tím udělali vlci utrum, protože na ty ovce chodili do obydlených oblastí do oplocených zahrad a byli schopni se dostat i do různých přístřešků. Nic složitého k pochopení pro normálního člověka ale nepochopitelná věc pro zeleného panelákového bezmozka. Petrův Zdar
Odpovědět
re

regis24

20.9.2020 00:32 Reaguje na Jan Knap

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.9.2020 08:17 Reaguje na regis24

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 08:25 Reaguje na Petr Eliáš
Bezmozci jsou jednoznačně vlkomilové. Je třeba volit strany, které s nimi zatočí a vlky zlikvidují.
Odpovědět
re

regis24

20.9.2020 13:18 Reaguje na Petr Eliáš
Péťo, že ty budeš z Prahy?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2020 13:39 Reaguje na Slovan
Ano , i u nás si do areálu rozvodny,FTV apod. někdo pořídí POUZE 2-3 ovce. To totiž na spasení stačí a nebude nutné je chodit přikrmovat. Co se na tom zdá nepochopitelného ?
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 08:23 Reaguje na Majka Kletečková
Ve střední Evropě je staletí opečovávaná kulturní krajina, v níž pro škodnou místo není.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2020 13:37 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, potíž vidím v tom , že Vy a eko... stále srovnáváte podmínky a terén v ČR a daleké a rozlehlé pastviny a pustiny v Rusku popř. na Balkáně. Ve zdejších lesích jaksi nahusto chodí a chtějí chodit občané s pejsky atd. , jezdit na kole , někteří i na moto a třeba sbírat houby. Osobně se domnívám , že toto v Rusku nehrozí a tak napadení ovčáckým psem tam člověku vandrujícím jaksi nehrozí. A hlídat psa jaksi chovatel už časově nedá. Takže jedině krajinu zadrátovat jak hraniční pásmo vč. el. ohradníků , do kterých se zaplete i ta divoká zvěř , kterou chcete bláhově prostřednictví vlka regulovat. Zkuste se poptat těch , co sloužili u PS na čáře. J a taky i udržování něco stojí , stejně jako žrádlo pro smečku velkých psů+ veterina a poplatky. Ono stejně za rok dva ty eko... hodí veřejnost na pranýř kvůli bobrům. Zajímavé - ondatru neřeší , nutrie je škůdce s možností poškození hrozí , ale bobr je nedotknutelný i přes likvidaci dřevin na březích a jejich naházení do vlnek říčky , kterou předtím povodí pracně kvůli povodním čistilo. Po dalších záplavách tak vidím , že zástup poškozených vyplavených občanů požene eko... přes ty elektrické ohradníky za hranice naší země. Už víte , kolik jedinců bude jako normovaný stav nebo to pustíte "co to dá" jako městské holuby ? A pak veřejnost vezme do rukou svoji verzi spravedlnosti a to bude ještě větší průšvih.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2020 14:43 Reaguje na Petr Pekařík
Těm aktivistům to vysvětlovat, je jako házet na stěnu hrách.
Bohužel na místa ve státní správě v oblasti ochrany přírody
už dospěla generace "studovaných" chovatelů bílých myšek
a křečků s kolotoči. Jejich znalosti jim předali různí
exoti a oni samotní už vymysleli své teorie bez poznání praxe. Oponovat jim praxí a zkušenostmi nemá smysl a to
i proto, že postrádají sebereflexi. Vlci v tradičních
místech výskytu jsou vlci a ne ty středoevropské kreatury,
které se nebojí pasteveckých psů, pastevce samotného a ani pušky. Tam se stádům obloukem vyhýbají a když ne, tak jsou
lovnou zvěří s možností je zastřelit či alespoň vyprášit
kožich. Zde to nikdy nezažili a chybí jim negativní zkušenost s člověkem. No a o kmenech stromů po bobrech v řekách to poznáme, až se při velkých povodních vzpříčí pod mosty, ty budou strženy, budou zaplaveny budovy i s lidskými oběťmi a velkými škodami. To byl jeden z důvodu vyhubení
bobrů a nejen kožešina a prý i chutné maso. Všeho s mírou
a stanovit jasné pravidla výskytu a regulace. Jinak to dopadne jako s kormorány, volavkami a jinými chráněnými
predátory a zvířaty.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist