V chovu kachen na Nymbursku je letošní osmé ohnisko ptačí chřipky

Farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. "V rámci monitoringu v ochranných pásmech se v tomto chovu odebraly vzorky a odeslaly se na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, které následně potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N1. Na stanovení patogenity se v současné době čeká," uvedl Majer.
V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje se ptačí chřipka objevila už v roce 2021, tehdy muselo být vybito téměř 100 000 kachen.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnává hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 000 nosnic. Celkovou hmotnost veterináři odhadli na 1000 tun a zbývá jim vynosit posledních zhruba 74 tun drůbeže.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Josef Valenta
13.1.2023 23:11Petr Pekařík
14.1.2023 17:23Já bych ukecal EK a EU, aby dotáhla vývoj vakcíny a začalo se očkovat.
Podobné to je u prasat s AMP