https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jachymove-obnovili-a-rozsirili-radonovou-stezku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jáchymově obnovili a rozšířili Radonovou stezku

8.10.2023 01:04 | JÁCHYMOV (ČTK)
V Jáchymově na Karlovarsku otevřeli obnovenou a rozšířenou Radonovou stezku. Trasa, která vede kolem města Jáchymov, seznamuje návštěvníky s problematikou radioaktivního plynu radon, který se v Jáchymově a okolí vyskytuje. Nová podoba stezky, asi tři kilometry dlouhé a s deseti informačními panely, má být méně odborná, zato vstřícnější k běžným lidem. Budou tak moci nahlédnout do problematiky prvku, který na jednu stranu může poškodit lidské zdraví, na druhou stranu je třeba v Jáchymově využíván i pro léčbu, řekla vedoucí radonového programu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Marcela Berčíková.
 

"Oproti původní je nová radonová stezka koncipovaná trochu jinak. Je populárně naučná, je připravená pro rodiny s dětmi, pro mládež i dospělé. Bude také v cizojazyčné verzi na webových stránkách. A přibližuje radon obecné populaci, takže tam najdete například, co je to radon, jak se radon měří, jak ho odstranit a podobně," uvedla Berčíková.

Zároveň jsou na panelech prvky pro děti, které tak budou moci absolvovat jednoduchý kvíz o radonu.

Podle sekční ředitelky SÚJB Karly Petrové je Česká republika v problematice měření a odstraňování radonu na světové úrovni, i proto, že se této problematice začali odborníci v tehdejším Československu věnovat už v 80. letech minulého století. Česká republika má přitom kvůli svému podloží předpoklady pro to, aby se zde radon uvolňoval. "Máme tak zkušenosti s tím, jak chránit před radonem, jak ho zjistit a také jak vysvětlovat, kdy jsou opatření na místě a kdy to není urgentní. I k tomu by mohla přispět radonová stezka," uvedla Petrová.

Jak řekla, radon je obrazně řečeno dobrý sluha, ale zlý pán. Radon se kumuluje v budovách a může při dlouhodobém působení způsobovat závažné zdravotní problémy, například rakovinu, jak bylo mimo jiné prokázáno u horníků v uranových dolech. Na druhou stranu, lázně Jáchymov svoji léčbu zakládají na radonových koupelích, při který se využívá právě voda z bývalých uranových dolů.

I podle starosty Jáchymova Michala Baláže (nez.) je ve městě radonová situace stále monitorovaná. I na radnici jsou měřící přístroje, které po roce půjdou na analýzu, která zjistí, jestli na městském úřadě není zvýšený výskyt tohoto radioaktivního plynu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist