https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-opocne-zacal-sraz-sokolniku-budou-lovit-na-31-honitbach?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Opočně začal sraz sokolníků, budou lovit na 31 honitbách

7.10.2021 00:22 | OPOČNO (ČTK)
Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Sokolnictví v českých zemích má tradici přes 1500 let. Česko je jedním ze států, které je se sokolnictvím zapsané na seznam UNESCO.
Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Sokolnictví v českých zemích má tradici přes 1500 let. Česko je jedním ze států, které je se sokolnictvím zapsané na seznam UNESCO.
V Opočně začal 54. ročník Národního sokolnického setkání s mezinárodní účastí. Potrvá do soboty 9. října. Přihlášených je zhruba 150 účastníků, kteří by měli lovit s 96 dravci. ČTK to řekl hlavní lovčí této akce Zdeněk Havránek. Program srazu sokolníků začal mistrovstvím Klubu sokolníků ve výškovém letu sokolů.
 

Setkání se letos účastní také sokolníci z Německa, Slovenska, Polska nebo Nizozemska. Se svými dravci budou lovit na 31 honitbách na různých místech východních Čech, například u Dobrušky, Librantic, Kosiček, Bolehoště, Moravan, Hrůšové nebo u Břehů u Přelouče.

"Většinou lovíme na Rychnovsku, Královéhradecku, Náchodsku a na Pardubicku," řekl ČTK Havránek.

Sokolníci se od čtvrtka budou každý den scházet na zahájení programu na nástupu na nádvoří opočenského zámku, poté vyrazí do honiteb. V sobotu se uskuteční ukázky sokolnictví pro veřejnost na Vodětínském kopci u Opočna. Podrobný program je na webu akce.

Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Sokolnictví v českých zemích má tradici přes 1500 let. Česko je jedním ze států, které je se sokolnictvím zapsané na seznam UNESCO. Domácí tradice sokolnictví spadá do doby Velkomoravské říše, největší rozmach zaznamenalo v českých zemích ve středověku. Zájem o tento způsob lovu začal upadat po vynalezení palných zbraní.

Klub sokolníků má v současnosti asi 550 členů, mezi dravci převládají orli, káňata a jestřábi. "Vycvičit sokola je dost složité, lidé asi na to dnes už nemají čas," dodal Havránek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

7.10.2021 13:33
Jen poznámka k poslednímu odstavci. K lovu se používá káně harrisova. S kání lesní by maximální úlovek byla užovka ;)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.10.2021 15:32 Reaguje na DAG
Nejen harrisova. Těch kání vhodných k lovu je víc. Akorát nežijí u nás.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

8.10.2021 18:52 Reaguje na DAG
Byste se divil , co dokáže ulovit , když chce. Problémem je chtít lovit větší kořist.
Zapomněl jste třeba na rudochvosta
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist