https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-zacne-nejvetsi-tuzemska-vystava-zamerena-na-vytapeni-ci-uspory-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě začíná největší tuzemská výstava zaměřená na vytápění či úspory energie Aktualizováno

22.1.2024 10:25 | OSTRAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čtyřdenní výstava Infotherma, která dnes začala na výstavišti Černá louka v Ostravě, předvádí největší nabídku kotlů, tepelných čerpadel či fotovoltaik v Česku i dalších věcí, které souvisejí s vytápěním a úsporami energie. ČTK to řekl ředitel výstavy Petr Kalenda. Kapacitu areálu zaplnilo více než 300 vystavovatelů z Česka i ze zahraničí.
 

"Technologie jde mílovými kroky dopředu. Už jsou prvky umělé inteligence ve fotovoltaických systémech a bude to pokračovat. Umělá inteligence v jednom čase může vyhodnotit tisíce parametrů, čehož člověk není určitě schopen," řekl Kalenda.

Technologie se podle něj budou vyvíjet směrem k bezobslužným systémům, což bude souviset s nedostatkem servisních pracovníků nebo jejich těžkou dostupností. "Týká se to podle mě veškerých technologií spojených s vytápěním a úsporami energií. Velký trend je přetvořit energii z kinetické na tepelnou nebo jakoukoliv, ale co je podstatné, je tu energii efektivně udržet a efektivně spotřebovat," řekl Kalenda.

Jednou z novinek, které je možné na Infothermě vidět, je fotovoltaický modul Wevolt od českobudějovické společnosti Wienerberger, který se zakomponuje do střechy namísto střešních tašek. "Místo fotovoltaických panelů uděláte část střechy přímo z těchto modulů, funguje to naprosto stejně. Zatím je kompatibilní se dvěma modely tašek Tondach," řekl oblastní manažer firmy Petr Krajča.

Novinkou je i stříkaná izolace polské firmy Bauter, která právě Infothermou vstupuje na český trh. "Lze to označit za lakování, je to něco jako další nátěr fasády, případně střechy. Ten materiál má velkou schopnost odrazu vln tepelného záření, takže 97 procent tepelného vlnění se odrazí zpátky do prostředí, ze kterého přišlo," řekl manažer Bauteru v Česku Bohumil Horák. Jeden milimetr nástřiku má podle něj stejnou účinnost jako 30 centimetrů izolace z klasického polystyrenu. Materiál je odolný vůči vodě a kromě různých barev je k dispozici i jeho průhledná verze.

Na výstavě se představuje například ve společném stánku s Moravskoslezským krajem nová značka iKomunita, která se zabývá sdílením energie pro bytové domy, města a obce. Většímu počtu vzájemně propojených odběratelů, kteří mají obnovitelný zdroj energie, umožní její řešení maximalizovat spotřebu energie a minimalizovat přetoky do sítě.

Na výstavě iKomunita prezentuje technologie i studii proveditelnosti komunitní energetiky pro města a obce a také interaktivní kalkulačku. "Je skvělým nástrojem zejména pro předsedy sdružení vlastníků bytových jednotek. Na základě vloženého počtu bytů totiž dokáže určit, jak výkonnou fotovoltaickou elektrárnu a bateriovou kapacitu jejich bytový dům potřebuje. K tomu navíc obdrží přesný výpočet návratnosti," řekl Leopold Benda, generální ředitel firmy BlueBen, která je jednou ze zákládajících společností iKomunity.

K vidění jsou na Infothermě i nejmodernější systémy rekuperací a řízeného větrání, designové radiátory, systémy pro vysoušení a sanaci zdiva či inteligentní elektronické zámky. Jen fotovoltaické systémy například na výstavě představí téměř 40 firem. Prezentují se tu i výrobci termoizolačních dveří a oken, systémů rekuperací a řízeného větrání, designových radiátorů, systémů pro vysoušení a sanaci zdiva, speciálních filtrů na velké průtoky vody, těsnění na bázi minerálních krystalů či inteligentní elektronické zámky. Pro návštěvníky bude připraveno bezplatné poradenství.

Infotherma bude otevřena ode dneška do středy denně od 09:00 do 18:00 a ve čtvrtek od 09:00 do 16:00. Plné vstupné stojí 150 korun, zlevněné 50, zájemci si ale po registraci mohou stáhnout volnou vstupenku. Odborné školy po domluvě s pořadateli mají vstup zdarma.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

23.1.2024 13:11
O tom, že by se hlavně měly stavět dobře zateplené domy, ano slovo.

Zato se tam objevila pěkná pitomost: "Ten materiál má velkou schopnost odrazu vln tepelného záření, takže 97 procent tepelného vlnění se odrazí zpátky do prostředí, ze kterého přišlo," řekl manažer Bauteru v Česku Bohumil Horák. Jeden milimetr nástřiku má podle něj stejnou účinnost jako 30 centimetrů izolace z klasického polystyrenu."

Takové nebezpečné lhaní by mělo být trestné!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist