https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pekingu-se-udajne-loni-zlepsila-kvalita-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pekingu se údajně loni zlepšila kvalita ovzduší

5.1.2016 10:33 | PEKING (ČTK)
Hustota smogu v čínských městech stoupá v zimě, kdy se k znečišťujícím automobilům a továrnám přidává spalování uhlí v domácnostech. Začátkem prosince Peking vůbec poprvé v historii vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stav pohotovosti
Hustota smogu v čínských městech stoupá v zimě, kdy se k znečišťujícím automobilům a továrnám přidává spalování uhlí v domácnostech. Začátkem prosince Peking vůbec poprvé v historii vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stav pohotovosti
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvalita ovzduší v Pekingu byla údajně v roce 2015 lepší než v roce předchozím. Podle agentury AP o tom informovaly ekologické úřady čínské metropole. Peking přitom musel v prosinci kvůli několikadennímu hustému smogu hned dvakrát vyhlásit nejvyšší stav ohrožení.
 

Ke zlepšení situace přispěla podle čínských úřadů série opatření zahrnující například postupné vyměňování topení na uhlí plynem a stahování starých vozidel ze silnic. Uzavřeny či přemístěny byly prý také továrny, které silně znečišťovaly životní prostředí.

Zmíněná opatření začala Čína zavádět teprve v posledních letech pod tlakem veřejnosti, kterou čím dál víc znepokojuje špatný stav životního prostředí a s tím spojené zdravotní problémy.

Průměrná koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, byla loni v Pekingu 81 mikrogramů na metr krychlový, což znamená pokles o šest procent oproti roku 2014 a o deset procent ve srovnání s rokem 2013, kdy začaly být tyto hodnoty sledovány.

Světová zdravotnická organizace nicméně považuje za bezpečnou průměrnou roční hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) deset mikrogramů na metr krychlový.

Podle čínských úřadů se v Pekingu snížilo i množství dalších nebezpečných látek ve vzduchu; u oxidu siřičitého to byl pokles o 38 procent a u oxidu dusičitého pokles o 12 procent.

Hustota smogu v čínských městech stoupá v zimě, kdy se k znečišťujícím automobilům a továrnám přidává spalování uhlí v domácnostech. Začátkem prosince Peking vůbec poprvé v historii vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stav pohotovosti a během téhož měsíce to ještě jednou zopakoval. Úřady tehdy vpouštěly do ulic jen polovinu vozidel, omezily provoz továren a stavební práce a zavřely školy.

Čínská metropole byla již dříve svědkem vyšších hodnot znečištění ovzduší, ale do prosince nikdy nejvyšší stav pohotovosti nevyhlásila, což bylo terčem kritik.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist