https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-tydnech-pro-krajinu-se-lide-pusti-do-obnovy-lesu-i-peci-o-sumavska-raseliniste?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Týdnech pro krajinu se lidé pustí do obnovy lesů i péči o šumavská rašeliniště

17.7.2022 00:40 (ČTK)
Rašeliník.
Rašeliník.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Do obnovy remízů i péči o les, louky a rašeliniště se mohou zapojit dobrovolníci během Týdnů pro krajinu. Cyklus začal v červnu, do září se uskuteční ještě šest turnusů, při nichž budou lidé pomáhat třeba na Šumavě, v Bílých Karpatech nebo na Hané. Na některých akcích jsou ještě volná místa, řekla ČTK Kateřina Stonová z Hnutí Duha, které Týdny pro krajinu pořádá. Součástí pobytů budou výlety, táboráky a besedy.
 

"Nyní je ještě kolem 20 volných míst," uvedla Stonová. Podotkla, že se zatím přihlásilo kolem 80 lidí. V současnosti se lze připojit na akce, které se uskuteční na šumavské Kvildě, na Bruntálsku a v Července na Olomoucku. Do zaplněných turnusů se lidé mohou zkusit přihlásit jako náhradníci.

Na Kvildě dobrovolníci od 30. července pomohou s péčí o rašeliniště. Budou například zahrazovat odtokové kanály, které rašeliniště odvodňují, nebo stavět hrázky. Čeká je i výlet šumavskou přírodou.Týden v lese pak, od 6. srpna, stráví účastníci akce nedaleko Bruntálu v Nízkém Jeseníku. Budou stavět a opravovat oplocenky pro ochranu semenáčků. Podívají se i na běžně nepřístupné území při březích vodní nádrže Kružberk a na programu je i komentovaná procházka lesem.

Další srpnový pobyt v jihomoravském Radějově, nyní plně obsazený, cílí také na péči o les. Dobrovolníci tam budou také odstraňovat náletové dřeviny z květnatých luk v Bílých Karpatech nebo značit doupné stromy vhodné pro hnízdění ptáků. Značky podle pořadatelů poslouží k tomu, aby tyto stromy lesníci nepokáceli. Do opravy historického špýcharu a tvorby nových remízků se v září lidé pustí u Manětína na Plzeňsku. Remízy a další prvky v krajině, které poskytují útočiště zvířatům, pak budou v půli září lidé vytvářet i u Doubravského dvora v Července na Olomoucku. Podle pořadatelů si tam lidé vyzkouší třeba i ruční dojení krav. Turnus na Hané také letošní cyklus Týdnů pro krajinu uzavře.

Letos se koná 25. ročník Týdnů pro krajinu. Podle organizátorů se dosud dobrovolnických akcí zúčastnilo přes 2300 lidí. Mimo jiné vysadili více než 214 000 stromů, vybudovali přes šest stovek hrází v rašeliništích a pokosili desítky hektarů luk.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.7.2022 04:39
Na to, co se na Šumavě vystřídá tůristů, tak moc těch dobrovolníků není.
Poděkování jim patří.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.7.2022 09:20 Reaguje na smějící se bestie
On ten počet je možná dobře. Horší by bylo, kdyby se tam nahrnuly davy "pomocníků", kteří by udělali více škody než užitku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.7.2022 13:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vše se dá zorganizovat tak, aby si nepřekáželi, neublížili si a kus práce odvedli.
Přijít vždy k hotovému, není dobré.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist