https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valky-v-historii-tlumily-stavebni-ruch-vichrice-jej-podnecovaly-zjistili-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Války v historii tlumily stavební ruch, vichřice jej podněcovaly, zjistili vědci

3.4.2022 14:53 (ČTK)
Po silných vichřicích v českých zemích obvykle následoval stavební ruch. Ilustrační snímek.
Po silných vichřicích v českých zemích obvykle následoval stavební ruch. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vratislav Zpěvák
Když se v minulosti v českých zemích válčilo, méně se stavělo. Naopak po silných vichřicích zpravidla následoval stavební ruch - dřevo, klíčový stavební materiál, totiž bylo dostupnější. Vyplývá to z českých dendrochronologických databází a výzkumu vědců z několika institucí včetně Mendelovy univerzity v Brně, která o výsledcích bádání informovala.
 

Dendrochronologie je vědecká metoda datování založená na letokruzích dřeva, například z trámů a prken v historických stavbách. Umožňuje přesně určit, kdy strom rostl a kdy jej lidé porazili a použili.

Odborníci analyzovali 6514 vzorků dřeva. "Stavební činnost byla jasně ovlivněna socioekonomickými a politickými změnami v zemi," uvedl Tomáš Kolář z lesnické a dřevařské fakulty.

Výrazný pokles stavební činnosti za třicetileté války koreluje s úbytkem populace kvůli vojenským operacím na českém území, nemocem a hladu. "Během tří desetiletí po válce se stavební činnost vyjádřená kácením stavebního dřeva více než zdvojnásobila. Týká se to zejména církevních staveb," doplnil další z výzkumníků Michal Rybníček.

Druhé období nízkých hodnot pokrývá poměrně dlouhý interval od 30. do 80. let 18. století, což má souvislost opět s válečnými konflikty, ale také tyfem, úplavicí a hladem. Období války o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století přineslo vůbec nejvýznamnější stavební pokles o 45 procent. "Znatelný pokles jsme zaznamenali i v souvislosti s hladovými roky 1770 až 1772. Oproti tomu zvýšená stavební aktivita spadá do 20. a 90. let 18. století,“ uvedl Kolář. Pokles stavební činnosti prokázali vědci i za napoleonských válek.

Odborníci analyzovali také klimatické vlivy, jako jsou vlhké a sušší periody. Na stavební činnost prakticky vliv neměly. Opakem jsou z logických důvodů vichřice, po kterých je stavební dřevo lehce dostupné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.4.2022 15:30
Takové badatele bych rychle vypoklonkoval a doporučil jim kariéru u bulváru.
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.4.2022 17:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
1+
Odpovědět
JM

Josef Mašek

4.4.2022 12:14
vědci čas od času vždy na něco přijdou
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist