Ve Washingtonu se před budovou Nejvyššího soudu upálil člověk
Muž, který měl rád přírodu a kočku
Co je o oběti tragédie, která dnes sytí deníky amerických novin, známo? Narodil se v Minnesotě, později žil se svou matkou na Floridě, úspěšně studoval. V roce 1989 prodělal vážnou automobilovou nehodu, která jej připravila o sen stát se pilotem amerického letectva i šampionem přespolních běhů. Utrpěl tehdy vážné traumatické poranění mozku a trvalé poškození dolní končetiny. V roce 2000 se přestěhoval do města Boulder ve státě Colorado, kde si otevřel fotografické studio. Žil se svou kočkou, měl rád přírodu.
Ostatně, přírodu a zvířata měl rád už od útlého dětství. A jak nyní budou dokládat četné posudky psychologů, psychiatrů a expertů policejních vyšetřovatelů, péče o přírodu a živý svět okolo byla nedílnou součástí jeho mentální krajiny. Okolí jej označovalo za milého, ochotného člověka, byť poněkud do sebe uzavřeného samotáře. Wynn Alan Bruce byl praktikující budhista, nadšený fotožurnalista, člen spolku experimentálního tance, absolvent školy komunitního vzdělávání. A počítal se také ke klimatickým aktivistům.
Dokládá to především jeho profil na sociálních sítích, na nichž mimo jiné sdílel články s environmentální tematikou, projevy a citáty Grety Thunbergové a referenční záznamy z Mezivládního panelu pro klimatické změny. Nečinnost světových vlád konat, bojovat efektivně proti klimatickým změnám, jej hluboce osobně trýznila. A konkrétně možný záměr amerického Nejvyššího soudu pro omezení aktivit americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), jež byla v únoru projednávána na místě, kde se později upálil, mohla jeho činu dodat motiv a místo.
Spekulace a interpretace
To už se ale dostáváme daleko na pole spekulací. Až morbidní fascinaci ohněm, upálením a demonstrativní sebevraždou totiž Bruce projevoval nejméně poslední dvě léta. Inspirací se mu stal buddhistický pohled na oběť sebeupálení jako nejzazší tu formu vyjádření správnosti a důležitosti názoru, a takto jej údajně formuloval v diskuzích na sociálních sítích opakovaně. Psychická porucha, deprese, nevyléčitelná nemoc, vliv sektářského spolku? Další spekulace.
Tyto výpovědi totiž pochází od lidí, kteří se snaží interpretovat čin člověka, s nímž byli často jen v online kontaktu, a který je nyní mrtvý. Ti, kteří mu byli bližší, nikterak nepopírají u Bruce procítěné vnímání problematiky znečištěného ovzduší. Jeho poslední veřejný příspěvek na sociálních sítích, reagující na kreslený vtip z New York Times zní: „Tohle NENÍ humor. Jde o dýchání“. Jinak ale shodně tvrdí, že nikdy nepřemýšlel o sebeupálení jako o aktu veřejného klimatického protestu. Což je v přímém rozporu s tím, jak jeho sebevraždu následně interpretovalo hnutí Extiction Rebellion.
Policejní vyšetřování případu běží od 24. dubna a není ještě uzavřené. Zjišťuje se, jakou zápalnou směs Bruce použil, kde ji sehnal a aplikoval. A také jak se na místo dopravil. Jinými slovy, jestli tu není někdo, kdo mu pomáhal. A kdo by mohl motivaci jeho činu vysvětlit.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
vaber
29.4.2022 08:57co se zrovna hodí ,známe to ,že jo
Zbyněk Šeděnka
29.4.2022 11:08 Reaguje na vabervaber
30.4.2022 08:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnkadůležité je, zda se toho dá nějak využít a podle toho to media plebsu vytmaví nebo vyjasní,
Břetislav Machaček
29.4.2022 09:07a je škoda každého předčasně a zbytečně zmařeného života.
Zbyněk Šeděnka
29.4.2022 11:07 Reaguje na Břetislav Machačekkarel krasensky
29.4.2022 18:52Adam Doubrava
2.5.2022 12:36Svatá Prostoto
2.5.2022 14:56 Reaguje na Adam DoubravaJinak nic proti wikině, ale že by mi to po přečtení článku na ní přišlo najednou jako super nápad, to teda ne.
Spíš je mi toho chudáka líto.