Vědci: O tom, jak ptáci snášejí přítomnost lidí, rozhoduji i létací schopnosti

"Naše zjištění mohou pomoci k praktické ochraně přírody, například k vytváření tzv. ochranných zón, které by měly chránit obzvlášť citlivé druhy ptáků, ale i jiných živočichů před negativními důsledky lidské činnosti. Minimálně v subsaharské Africe dochází k prudkému nárůstu lidské populace a trpí jím mimo jiné právě otevřené plochy – především savany – na nichž probíhal sběr dat," uvedl jeden z účastníků vědeckého projektu Peter Mikula z Ústavu biologie obratlovců.
Podle AV badatelé dokázali, že stačí znát relativně omezený počet vlastností tropických ptáků, aby se dala odhadnout míra jejich tolerance k člověku. Znalosti pak lze využít mimo jiné při plánování a realizaci staveb, infrastruktury a dalších projektů, které mají vliv na životní prostředí ptactva. V neposlední řadě může výzkum přispět k lepšímu řízení a ochraně přírodních zdrojů, uvedli akademici.
Podle dalšího z vědců Tomáše Albrechta z Ústavu biologie obratlovců by ale případná ochranná opatření měla být flexibilní a měla by brát v potaz lokální i širší specifika. "Když jsme porovnali naše výsledky s výsledky předchozích studií z oblasti Evropy potažmo České republiky, zjistili jsme, že některé zákonitosti jsou univerzální. Například větší ptáci jsou plašší i v Evropě. Jiné výsledky jsou ale specifické pro jednotlivé oblasti světa či roční dobu," odůvodnil Albrecht potřebu flexibility navrhovaných opatření.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
