https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-v-oblasti-mekongu-224-novych-druhu-je-mezi-nimi-i-opice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili v oblasti Mekongu 224 nových druhů, je mezi nimi i opice

27.1.2022 17:31 | BANGKOK (ČTK)
Výčet nových objevů z dosud málo probádané širší oblasti Mekongu zahrnuje také 155 druhů rostlin.
Výčet nových objevů z dosud málo probádané širší oblasti Mekongu zahrnuje také 155 druhů rostlin.
Více než 220 nových živočišných a rostlinných druhů objevili vědci v širší oblasti Mekongu, která zahrnuje Thajsko, Kambodžu, Barmu, Vietnam a Laos. Je mezi nimi i opice s výraznými bílými kruhy kolem očí, čolek či desítky plazů, žab a ryb, informovala agentura AP s odvoláním na zprávu Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
 

Nové druhy živočichů a rostlin byly v oblasti Mekongu nalezeny v průběhu roku 2020, zpráva WWF byla ale zveřejněna se zpožděním teprve ve středu. Jediným novým savcem na seznamu je opice nazvaná langur Popa, která žije v Barmě na příkrých svazích vyhaslého vulkánu Mount Popa, jenž je vyhlášeným poutním místem. Odhaduje se, že ve volné přírodě přežívá již jen 200 až 250 zástupců tohoto druhu. Primát tak bude zřejmě zařazen na seznam kriticky ohrožených druhů.

Výčet nových objevů z dosud málo probádané širší oblasti Mekongu zahrnuje také 155 druhů rostlin, včetně nového typu begónie s červenými květy a bobulovitými plody, která byla odhalena v kopcovité krajině Barmy, kde nelegální důlní činnost a kácení lesů představuje stále větší hrozbu pro životní prostředí.

Všechny nové druhy ale nepocházejí z hluboké džungle. Příkladem může být dosud neregistrovaná páchnoucí zázvorovitá rostlina, která byla objevena v jednom z obchodů s rostlinami v severovýchodním Thajsku.

Identifikovat nové druhy je složité a někdy je to možné jen kombinací různých metod. U žáby z rodu pablatnic (Leptobrachella neangi) žijící v Kardamomových horách vědci k odlišení od ostatních druhů použili její volání a genetické údaje.

Některé druhy byly nalezeny ve více zemích současně, jako kupříkladu jasně oranžový had (Pareas geminatus), jehož potravu tvoří plži.

Světový fond na ochranu přírody ve své zprávě zdůrazňuje nutnost chránit bohatou biodiverzitu oblasti Mekongu, která je rovněž domovem tygrů, slonů či vzácných saol.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist