https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-se-snazi-zachranit-australske-krokodyly-tim-ze-jim-znechuti-jidlo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci se snaží zachránit australské krokodýly tím, že jim znechutí jídlo

20.8.2024 16:53 | SYDNEY (ČTK)
Americký autor knih pro děti známý jako Dr. Seuss kdysi přirovnal Grinche "k něžné sladkosti krokodýla trpícího nevolností" - a možná přitom věděl víc, než sám tušil. Když se krokodýlům udělá špatně, nevyvrátí tito zubatí plazi to, co právě sežrali. Místo toho upadnou do letargie, polehávají a vůbec je neláká plavat za dalším jídlem. Toho chtějí využít vědci v Austrálii, kteří věří, že trocha nevolnosti může krokodýly pomoci zachránit před jedovatým škůdcem, napsal zpravodajský server The New York Times.
 
Proto ekologové nedávno nastražili pasti s návnadou z mršin ropuch obrovských v soutěskách, kde sladkovodní krokodýli rádi loví. Ovšem místo smrtelně jedovaté látky, kterou tyto invazivní ropuchy obvykle vylučují, jim odborníci do těla vstříkli chemikálii způsobující nevolnost.

Výsledky experimentu, které zveřejnil časopis Proceedings of the Royal Society B, ukazují, že takto kontaminované ropuchy mohou krokodýlům zachránit život tím, že změní jejich stravovací návyky.

Ropuchy obrovské byly do Austrálie dovezeny v roce 1935, aby se živily škůdci, kteří decimovali plantáže cukrové třtiny. Ovšem stejně jako se to stalo s mnoha jinými zavlečenými druhy, se i ropuchy obrovské v Austrálii samy rychle změnily na škůdce. Mohou dorůst velikosti čivavy a domorodým predátorům připadají jako chutné sousto. Ale ropuchy obrovské v případě ohrožení vylučují ze žláz u hlavy smrtící toxiny.

Ropuší jed působí i na vrcholové predátory, jako jsou sladkovodní krokodýli. V některých oblastech, kde už se invazivní ropuchy rozšířily, klesla populace krokodýlů o více než 70 procent.

Podle Georgie Ward-Fearové, ekoložky a ochránkyně přírody z Macquarie University v australském Sydney, snahy o vymýcení ropuch obrovských selhaly a je třeba se smířit s tím, že tito obojživelníci v Austrálii už zůstanou.

Proto doktorka Ward-Fearová a její kolegové volí jiný přístup - a snaží se původní druhy volně žijících australských živočichů naučit žít vedle těchto vetřelců. Aby zabránili predátorům v požírání ropuch, využívá tým strategii zvanou podmíněná chuťová averze (PChA).

Doktorka Ward-Fearová přirovnává tuto taktiku k otravě jídlem, která strávníka nezabije - jen ho přiměje, aby si příště dával větší pozor. Tým si k otestování PChA na krokodýlech zvolil odlehlou australskou oblast Kimberley. Místní řeky tu v členitém terénu protékají soutěskami, které jsou vhodným prostředím pro sladkovodní krokodýly. Tato oblast je také jedním z ohnisek invaze ropuch. Výzkumníci provedli pitvy uhynulých krokodýlů a v žaludcích několika z nich našli ropuchy obrovské.

Ropucha obrovská
Ropucha obrovská

Aby tým změnil stravovací návyky místních krokodýlů, nastražil ve spolupráci s domorodými strážci návnady na břeh čtyř soutěsek. Každá z návnad obsahovala mršinu ropuchy a kuřecí krk visící nad vodou. Tým odstranil ropuchám jedové žlázy a do zadních nohou jim vstříkl roztok chloridu lithného (LiCl), který vyvolává nevolnost. Aktivitu krokodýlů při krmení vědci sledovali s pomocí kamerových fotopastí.

Zpočátku byly mršiny ropuch pro místní krokodýly velkým hitem; během prvního den zhltli stejné množství ropuších mršin i kuřecích krků. S pokračující dobou kladení nástrahy však krokodýli začali žrát méně a méně ropuch. Ne že by ztratili chuť k jídlu - po kuřecích krcích chňapat nepřestali - ale ropuchy jim zjevně přestávaly chutnat.

Po skončení pokusu s návnadou vědci pozorovali nižší úmrtnost krokodýlů ve čtyřech testovacích roklích ve srovnání s krokodýlí populací v kontrolní lokalitě, kde nebyly umístěné žádné návnady a žije v ní srovnatelná populace ropuch obrovských.

Doktorka Ward-Fearová a její tým se domnívají, že strategie PChA by mohla naučit i další predátory, aby jim ropuchy obrovské přestaly chutnat; jen by bylo pro každý další druh potřeba najít a vyladit metodu tak, aby odpovídala jeho stylu lovu.

Tým pracoval například také s varany žlutoskvrnnými. Tito velcí ještěři aktivně pronásledují živou kořist - a když se je vědci pokoušeli lákat na klobásky z ropuch, neuspěli. Proto k nácviku využili mladé ropuchy, které ještě neprodukují smrtící jed. A při dalším výzkumu dospěli k závěru, že varani, kteří se živili mladými, "tréninkovými ropuchami", se konzumaci těch dospělých do značné míry vyhýbají.

Podle Steva Johnsona, biologa z Floridské univerzity, který se na nové studii nepodílel, může pěstování PChA s pomocí ropuších mršin s látkou vyvolávající nevolnost předejít hromadnému úhynu populace sladkovodních krokodýlů. Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho si tito plazi svou znalost uchovají.

"Nejde o jednorázovou záležitost," řekl Johnson. "A i když jsou úspěchy průkazné, je třeba stejné výsledky udržet." Zatím se ale zdá, že přinejmenším sladkovodní krokodýli jsou ochotni své stravovací návyky změnit. "Naštěstí to vypadá, že krokodýli by mohli být o něco lepší než my, pokud jde o poučení se z chyb v případě invazivních druhů," dodal doktor Johnson.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.8.2024 17:46
Na fotu je s největší pravděpodobností gaviál (indický) s úzkou hlavou (pardon!-). Jinak k poklesu stavu krokodýlů zřejmě dojde, ale k vyhubení vlivem otravy s největší pravděpodobností ne - i díky tomuto zásahu člověka. Spíše by bylo vhodné se zaměřit na podporu predátorů pulců a mladých žabek, kteří toxiny nemají. Někteří menší predátoři ropuchy zvládnou (dravci, varani, krysy), a i samotní krokodýli si časem vytvoří protilátky proti jedu. Jen těch žab nesmí zhltnout více naráz, což při naředění krokodýlí populace povede ke zvýšení zastoupení původní kořisti (ryby, ptáci, savci) v jejich potravě zmírnění příznaků otrav. Prostě je to ne-přirozený vývoj, ale k vyhubení krokodýla by to vést nemělo. Oni se časem naučí nevhodnou kořist rozlišovat, a silní přežijí, jako tomu bylo např. u pracovnic s HIV v krvi. Inu, imunita dokáže divy...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist